Jak zasadzić i wyhodować ananasa? Poradnik hodowli ananasa krok po kroku

Ananas wywodzi się z Ameryki Południowej. Jego mianem określa się owocostan Ananas comosus, czyli jadalne ananasy, które są uprawiane na terenie Brazylii. Soczyste i smaczne owoce można spożywać na surowo, a także sporządzać  z nich smaczne przetwory takie jak soki, dżemy czy konfitury.

Uprawa ananasa w Europie rozpoczęła się w XVIII wieku w szklarniach. Hodowla ananasa jest również możliwa w warunkach domowy, gdzie możemy uprawiać tę efektowną roślinę w doniczce. W tym artykule przedstawimy jak wyhodować własne drzewo ananasowe i jak rośnie ten pyszny owoc w warunkach domowych.

Jak zasadzić ananasa w domu?

Ananas jest jadalną byliną, która posiada efektowny wygląd, często zdobiący nasze mieszkanie, jako kwiat doniczkowy. Jego ozdobą są sztywne i długie liście, posiadające na obrzeżach ostre ząbki i biały nalot na spodniej stronie blaszki.

W naturalnych warunkach po dwóch latach wzrostu roślina zakwita. Na długim pędzie pojawia się  kwiat ananasa. W warunkach domowych rzadko można spotkać kwitnącego ananasa.

W naturze ananas osiąga wysokość do ok. 120 cm, gdzie charakterystyczne duże liście wyrastają z mocnej łodygi. Roślina owocuje tylko raz w życiu, a potem umiera. Rozmnażanie ananasa przeprowadzane jest przez pióropusze wierzchołkowe owocu. W warunkach domowych ta roślina osiąga do ok. pół metra wysokości, więc jeśli ktoś się obawia, że wyhoduje wielkie drzewo, to może być spokojny.

Jak zasadzić ananasa z owocu?

Sadzenie ananasa nie jest trudne w warunkach domowych. Należy nabyć świeży owoc, który posiada wykształconą zieloną koronę i zasadzić roślinne w doniczce. Wybierając odpowiednią roślinę do sadzenia, należy zwrócić uwagę na:

  • Kupując ananasa w sklepie, przyjrzyjmy się bacznie koronie, znajdującej się nad owocem. Powinna być ona świeża, a w środku musi mieć środkowe liście. Na ogół są one wyrywane przed transportem. Bez pełnej korony owoc się nie ukorzeni.
  • Środkowe liście powinny wrastać w rozetę. Gdy są one luźne i łatwo je wyciągnąć, to jest to oznaką ich gnicia. Taka korona się nie ukorzeni.
  Nawożenie truskawek - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy!

Jak zasadzić ananasa z pióropusza?

Oto krok po kroku jak wykonać poprawnie ten zabieg:

  • Odcinamy koronę ostrym nożem. Pod koronę mogą znajdować się zawiązki przyszłych korzeni. Należy je wydobyć.
  • Obrywamy wszystkie dolne liście, aż pojawi się bulwa z niewielkim pióropuszem liści.

Kiedy mamy już odsłoniętą dolną część, to warto ją odstawić na 2-3 dni w suche miejsce. W ten sposób unikniemy rozwojowi chorób  grzybowych i gniciu rozety po jej posadzeniu. Po tym czasie możemy włożyć ją do doniczki.

Jak zasadzić ananasa w doniczce?

Ananasa lubi ziemię żyzną i dobrze przepuszczalną o lekko kwaśnym odczynie ok. 4,5-5,5 pH. Na spód doniczki sypiemy warstwę drenażu z keramzytu i na to ziemię. Gotową sadzonkę ananasa sadzimy w dołku i przysypujemy ziemią, tak aby nad powierzchnią pozostały tylko liście. Obficie podlewamy.

Jak ukorzenić ananasa?

Jeżeli bulwa nie ma jeszcze wykształconych korzeni, to nic nie szkodzi, ponieważ urosną one w doniczce.

Przed sadzeniem ananasa z pióropusza  w doniczce, należy dokładnie oczyścić go z miąższu. Najczęściej popełniany błąd, to umieszczanie końcówki tego owocu wraz z koroną w doniczce. Wtedy roślina, zamiast się ukorzenić, to zgnije. Przed samym posadzeniem w doniczce, przed kilka godzin moczymy ją w wodzie, aby się nawodniła. Jeżeli chcemy w miarę sprawnie ukorzenić roślinę, to możemy zastosować specjalne środki do ukorzeniania roślin.

Uprawa ananasa w warunkach domowych

Roślina ta nie jest przesadnie wymagająca. Podlewamy ją umiarkowanie, pozwalamy ziemi przeschnąć. Należy go nawadniać w specjalny sposób, wlewając wodę wprost do rozety, skąd spływa ona do korzeni. W ten sposób w naturze ananas nawadnia swój system korzeniowy. Warto tutaj podkreślić, że roślinie podajemy wodę miękką i  odstaną. Latem roślinę nawozimy co 2 tygodnie płynnym nawozem wieloskładnikowym. Wlewamy go do ziemi lub na rozetę liściową. Ananas pobiera składniki odżywcze na dwa sposoby: przez liście i korzenie. Do nawożenia tej rośliny stosujemy połowę dawki zalecanej przez producenta. Ananasa odżywiamy nawozami zakwaszającymi, przeznaczonymi dla roślin kwasolubnych. W nawóz roślinę zasilamy od maja do końca sierpnia.

  Kiedy i jak sadzić chrzan? Wszystko co musisz wiedzieć

Latem ananasa możemy wystawić do ogrodu w lekko zacienione miejsce. Roślina ta lubi ciepło i temperatury w granicach  od 20 st. C do 30 st.C. Jeżeli  temperatura spadnie poniżej 20 st. C, to  następuje zahamowanie wzrostu. Zimą temperatura nie powinna spaść poniżej 15 st. C. Zimne powietrze uszkadza i zabija roślinę.

Jesienią i zimą nasz ananas potrzebuje jasnego miejsca, na którym będzie mógł się dostatecznie doświetlać.

Ile trwa wyhodowanie ananasa?

Gdzieś po roku nasza roślina stworzy atrakcyjną rozetę o średnicy około 1 metra. Wiosną należy ją przesadzić do większej doniczki. W nowej doniczce należy zachować margines 2 cm wokół rośliny, żeby nie było jej zbyt za ciasno. Gdzieś około drugiego roku (1,5-2 lat) nasza roślina powinna wydać kwiat.

Jeżeli tego nie zrobi, to można jej w tym pomóc. W tym celu bierzemy jedno dojrzałe jabłko i kroimy je na pół. Jedną połówkę kładziemy na podłoże, częścią odcięta do ziemi. Drugą połówkę kładziemy na rozetę i też częścią odcięta w kierunku rozety. Tak przygotowaną roślinę zakrywamy workiem foliowym. Etylen wypuszczany przez jabłko będzie stymulował ananasa do wypuszczenia kwiatów. Gdzieś po 2-4 tygodni pojawiają się pierwsze kwiatostany.

Gdy zauważymy pierwsze kwiaty, to zdejmujemy torebkę foliową i usuwamy jabłko. Do pełnego kwitnienia potrzebne będzie około 4- 6 miesięcy. Jeżeli nasza roślina będzie stała w bardzo nasłonecznionym miejscu, to wytworzy się owoc. Owoce z domowej hodowli raczej nie nadają się do spożycia, bo są kwaśne. Niemniej jednak stanowią efektowną ozdobę rośliny. Po wydaniu owoców roślina umiera. Owoc może stanowić sadzonkę kolejnego ananasa, wyhodowanego w naszym domu.

Czasem nie udaje się ukorzenić rośliny. Taka sytuacja może się zdarzyć, gdy kupimy ananasa z uszkodzoną i gnijąca rozetą. Na pierwszy rzut oka może to być niewidoczne. Gdy jego rdzeń zaczyna się psuć, to nie uzyskamy zdrowej sadzonki. Aby sprawdzić naszą sadzonkę, należy ze środka wyrwać jeden liść i  zwrócić uwagę, czy nie ma on brązowych plam. Gdy liść jest w całości zielony (bez plam), możemy przystąpić do sadzenia naszej rozety.