Czym jest ogrzewanie hybrydowe?

W chłodniejszych regionach Polski ogrzewanie domów za pomocą tylko jednego źródła ciepła nie zawsze jest opłacalne. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi innowacyjne rozwiązanie, jakim jest ogrzewanie hybrydowe. W tym artykule dowiesz się, czym ono jest i kiedy warto je zastosować.

Na czym polega ogrzewanie hybrydowe?

Ogrzewanie hybrydowe bazuje na połączeniu dwóch źródeł ciepła – konwencjonalnego na paliwo stałe lub gaz i drugiego, bazującego na odnawialnych źródłach energii. Podobnie jak w przypadku pojedynczego źródła, oba mogą służyć jednocześnie do ogrzewania domu oraz do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Z jednej strony takie połączenie umożliwia redukcję emitowanych do atmosfery zanieczyszczeń wytwarzanych przez konwencjonalne kotły. Z drugiej zaś pozwala na zwiększenie niezależności i efektywności energetycznej.

Jeżeli zdecydujesz się na takie rozwiązanie, zyskasz możliwość dynamicznego dostosowania swojego ogrzewania do aktualnych warunków. Obecnie instalacje ogrzewania hybrydowego mają już wbudowane specjalne automatyczne sterowanie. Dzięki temu mogą monitorować temperatury na zewnątrz oraz wewnątrz pomieszczeń i samodzielnie decydować, z którego źródła najlepiej skorzystać. Nie musisz więc martwić się przełączaniem między kotłem a pompą ciepła, bo system zrobi to za Ciebie i zadba o Twój komfort termiczny. W ten sposób podniesiesz poziom energooszczędności i zwiększysz efektywność systemu grzewczego w swoim domu.

Najlepiej zilustruje to prosty przykład. Załóżmy, że masz już kocioł gazowy i dokupiłeś do niego powietrzną pompę ciepła wraz z instalacją fotowoltaiczną. Całość połączyłeś w jeden system hybrydowy ze specjalnym oprogramowaniem. W nocy, gdy panele nie produkują prądu niezbędnego do pracy pompy, automatycznie zostaje uruchomiony kocioł gazowy. Gdy nadchodzi dzień i produkcja energii elektrycznej jest wznowiona, z powrotem włącza się pompa ciepła. Takie rozwiązanie zapewnia ciągłe ogrzewanie domu i wody przy wykorzystaniu paliwa tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W ten sposób wykorzystujesz mniej gazu i masz mniejsze rachunki, czyli oszczędzasz pieniądze.

  Czy warto zdecydować się na ściany trójwarstwowe w domu?

Kiedy warto zainwestować w ogrzewanie hybrydowe?

Ogrzewanie hybrydowe pociąga za sobą wyższe koszty inwestycyjne z uwagi na konieczność zakupu dwóch źródeł ciepła – konwencjonalnego, np. na paliwa stałe i odnawialnego. W takich systemach zaleca się zakup powietrznej pompy ciepła, co podyktowane jest właśnie kosztami – są one stosunkowo tanie i łatwe w montażu. Z tego też względu zaleca się instalację takiego systemu przy modernizacji istniejącej instalacji grzewczej lub w przypadku nowo powstających budynków.

Dzięki automatycznemu przełączaniu się źródeł, inwestycja w ogrzewanie hybrydowe pozwala na zmniejszenie ilości wykorzystywanego paliwa. Wspomaganie się urządzeń czy ich naprzemienne działanie zmniejsza ich zużycie, a co za tym idzie, wydłuża ich żywotność. Dzięki temu cała instalacja dłużej pozostaje bezawaryjna i niezawodna. W ten sposób rozwiązanie to staje się opłacalne w dłuższej perspektywie czasowej.

W celu zwiększenia opłacalności inwestycji możesz spróbować obniżyć koszty związane z zakupem i instalacją nowoczesnych źródeł ciepła. Warto w tym celu skorzystać z programów zapewniających dofinansowanie do zakupu energooszczędnego ogrzewania. Informacje na ten temat znajdziesz na stronie internetowej gminy, w której mieszkasz.

Podsumowując, ogrzewanie hybrydowe pozwala na połączenie konwencjonalnych sposobów na ogrzewanie domu i wody użytkowej z OZE. Gdy zdecydujesz się na to rozwiązanie, możesz zredukować koszty ponoszone na paliwo i oszczędzić. Jednocześnie zadbasz o środowisko, ponieważ zmniejszysz emisję zanieczyszczeń. Jeżeli zainteresował Cię ten temat, to poznaj dokładniej ogrzewanie hybrydowe na lepiej.tauron.pl.