Kiedy i jak przycinać jagodę kamczacką? Poradnik cięcia

Jagoda kamczacka, zwana również kaukaską to coraz bardziej popularna w naszym kraju roślina ogrodowa charakteryzująca się smacznymi, pełnymi witamin owocami. Aby jednak móc uzyskać duże plony z tego krzewu warto zadbać nie tylko o wybór odpowiedniego stanowiska, ale również właściwą pielęgnację. Jednym z jej ważnych elementów jest bez wątpienia cięcie jagody kamczackiej. Choć nie jest trudne początkujące osoby mogą mieć sporo pytań na temat tego jak powinno się je wykonywać. Dlatego też przybliżamy nieco przycinanie borówki kamczackiej. 

Wymagania jagody kamczackiej - jakie są?

Zanim przejdziemy do tego jak powinno wyglądać prawidłowe przycinanie jagody kamczackiej warto opowiedzieć nieco więcej o samej roślinie i jej potrzebach. Jest to krzew, który może osiągać nawet 1,5m wysokości oraz szerokości, dlatego też warto wygospodarować dla niej dość sporo miejsca. Borówka kamczacka jest rośliną, która potrzebuje towarzystwa drugiego krzewu. Krzyżowe zapylanie sprawia bowiem, że jej owoce są większe i bardziej soczyste. Istotny jest wybór odpowiedniego stanowiska. Powinno być ono jak najbardziej nasłonecznione. O wiele prościej sprawa wygląda jeśli chodzi o glebę, ponieważ borówka kamczacka nie jest rośliną wymagającą i dobrze radzi sobie nawet w gliniastym czy piaskowym podłożu. 

Kiedy przycinać jagodę kamczacką?

Aby przycinanie jagody kamczackiej przyniosło odpowiednie efekty niezbędnym jest wykonywanie go w optymalnym dla rośliny terminie. W przeciwieństwie do wielu innych roślin i krzewów nie jest to jednak początek wiosny lecz późne lato. Pielęgnacją naszej borówki kamczackiej powinniśmy więc zająć się gdy zakończy ona czas owocowania. Zabiegi te przeprowadzamy więc późnym latem. 

  Kiedy i jak sadzić rozchodniki? Sadzenie rozchodników krok po kroku

jagoda kamczacka

Jak przycinać jagodę kamczacką?

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że przycinanie borówki kamczackiej rozpoczynamy dopiero w piątym sezonie od jej posadzenia. Nie jest to również roślina, która wymaga drastycznego cięcia aby prawidłowo się rozwijać. Cięcie jagody kamczackiej powinno polegać przede wszystkim na usuwaniu starych pędów z głębi krzewu, co pozwoli lepiej doświetlić roślinę oraz pobudza wzrost nowych, owocujących pędów. Drugim, niezwykle ważnym elementem przycinania borówki kamczackiej jest usuwanie pędów, które są nisko położone. Zawiązuje się bowiem na nich znacznie mniej pąków a jednocześnie wciąż są elementami rośliny, które pobierają wodę oraz składniki odżywcze z gleby. Mówiąc najprościej, osłabiają ją i sprawiają, że plony są znacznie mniej obfite. 

Cięcie odmładzające borówki kamczackiej

W tym miejscu warto zaznaczyć, że jagoda kamczacka jest rośliną długowieczną, która może wydawać plon przez bardzo długi czas. Odpowiednio pielęgnowane oraz przycinane okazy są w stanie owocować nawet przez 40 lat. Aby jednak uzyskać taki efekt konieczne jest wykonywanie cięcia odmładzającego borówki kamczackiej. Na czym polega? Mówiąc najprościej - przeprowadzamy wówczas dość drastyczne cięcie pędów, które powinno mieć miejsce w końcówce zimy, przed rozpoczęciem okresu wegetatywnego rośliny. Należy wówczas usunąć nie tylko wszystkie pędy, które są suche czy chore, ale również przemarznięte. Ucinamy również te z nich, które płożą się po ziemi - są nie tylko bardziej narażone na gnicie i choroby pasożytnicze, ale również osłabiają roślinę. Co niezwykle ważne, cięcie jagody kamczackiej należy przeprowadzać jedynie jeśli temperatury na zewnątrz zarówno w ciągu dnia, jak i nocy są dodatnie. Nie powinniśmy również robić tego w słoneczny dzień. Pogoda powinna być sucha, jednak nadmiar słońca może w tym przypadku zaszkodzić. Do przycinania jagody kamczackiej używamy ręcznych nożyc lub sekatora. Należy zatroszczyć się o to, by narzędzie było czyste, ostre i działało płynnie. 

  Kiedy sadzić kwiaty na balkonie? Rośliny balkonowe i czas ich sadzenia

Cięcie sanitarne jagody kamczackiej

O wiele ważniejszym elementem pielęgnacji borówki kamczackiej jest jej regularne przycinanie. Daje o wiele lepsze efekty niż odmładzanie zaniedbanego krzewu. Takie cięcie borówki kamczackiej określamy mianem cięcia sanitarnego. Przycinanie jagody kamczackiej w tym wypadku powinno mieć miejsce po okresie owocowania. Na czym polega? Nie tyle na formowaniu kształtu rośliny, ponieważ borówka ta rozrasta się dość równomiernie co na usunięciu wszystkich pędów, które są suche, chore, żółte czy nie posiadały zawiązek owoców. Ważnym jest, żeby przeprowadzić je w końcówce sierpnia. Jeśli zrobimy to za wcześnie rany rośliny będą narażone na działanie promieni słonecznych, jeśli zaś za późno - roślina nie zdąży zabliźnić się przed nadejściem mrozów. Na dzień cięcia sanitarnego wybierajmy ten, podczas którego pogoda będzie zarówno bezdeszczowa jak i bez nadmiaru słońca. Dzięki temu roślina znacznie szybciej się zregeneruje.  

kobieta dba o krzak jagody kamczackiej

Jak dbać o jagodę kamczacką? Pielęgnacja

Wiemy już więc jak powinno wyglądać cięcie jagody kamczackiej. Pora więc przejść do tematu, który pomoże naszej roślinie prawidłowo się rozwijać a więc do odpowiedniej pielęgnacji. Jak każdy inny krzew potrzebuje ona regularnego podlewania, które powinno być szczególnie intensywne po tym jak nastąpiło cięcie borówki kamczackiej. To jednak nie wszystko. Równie ważne jest jej właściwe nawożenie. Roślina ta potrzebuje różnych rodzajów nawozu. Na wiosnę najlepiej jest stosować nawóz azotowy, w momencie, w którym roślina zaczyna owocować o wiele lepiej sprawdzi się nawóz z większą ilością fosforu. Możemy oczywiście korzystać z dedykowanej dla borówki kamczackiej odżywki, możemy również wykorzystać nawozy uniwersalne. Doskonale sprawdza się także nawóz naturalny, czyli kompostownik. Aby jednak skorzystać z jego zalet musimy zedrzeć zewnętrzną warstwę gleby, co może być dość problematyczne, ponieważ korzenie jagody kamczackiej umiejscowione są dość płytko. Warto więc zachować ostrożność.

  Jaka ziemia do pomidorów jest odpowiednia? Praktyczny poradnik ogrodnika

Podsumowując, choć wydawać by się mogło, że cięcie borówki kamczackiej jest zadaniem trudnym tak naprawdę jest to bardzo odporna i wdzięczna roślina, która szybko wraca do siebie. Wystarczy zastosowanie się do naszych wskazówek by już w kolejnym sezonie cieszyć się naprawdę imponującymi zbiorami pysznych owoców w sezonie letnim.