Cięcie orzecha włoskiego - jak i kiedy to robić? Krok po kroku

Orzech włoski to bardzo popularne drzewo ogrodowe, które doceniane jest ze względu na smaczne i pełne wartości odżywczych orzechy. Aby jednak ich zbiór był udany o drzewo to należy odpowiednio dbać. W jaki sposób? Jednym z najbardziej koniecznych zabiegów pielęgnacyjnych jest bez wątpienia przycinanie orzecha włoskiego. Przeprowadzane w odpowiednim terminie w dobry sposób sprawi, że roślina pięknie się rozgałęzi i dawać będzie naprawdę duże plony. Przedstawmy więc nieco bliżej sprawdzone sposoby na cięcie orzecha włoskiego. 

Czy orzecha włoskiego trzeba przycinać?

Większość drzew owocowych oraz orzechów wymaga odpowiedniego przycinania. Nie da się jednak ukryć, że nie brakuje osób, które uważają, że lepiej zrezygnować z przycinania orzecha włoskiego. Nie jest to jednak prawdą. Jeśli nie będziemy prześwietlać naszego drzewa szybko dorobi się ono dzikich pędów, w skutek czego plony będą znacznie mniej obfite. Musimy mieć jednak świadomość, że orzech włoski, mimo iż może urosnąć do naprawdę imponujących rozmiarów jest rośliną wrażliwą. Nieumiejętnie przeprowadzone przycinanie drzewa orzecha włoskiego może bardzo je osłabić i zwiększyć jego podatność na choroby i pasożyty. Dlatego też niezbędne jest odpowiednie przygotowanie, wiedza oraz czyste i bardzo ostre narzędzia, które zminimalizują uszkodzenia tkanek drzewa. 

Kiedy przycinać orzech włoski?

Decydując się na cięcie orzecha musimy wiedzieć nie tylko jak to zrobić ale również kiedy. Pora może mieć bowiem ogromne znaczenie dla kondycji rośliny. Większość specjalistów zajmujących się uprawą tej rośliny zaleca cięcie orzecha włoskiego w końcówce zimy, kiedy drzewo pozbawione jest liści i dobrze widzimy strukturę jego gałęzi. Warto wybrać jednak termin, kiedy nie będzie już mrozów. Dzień powinien być suchy i pochmurny. Co ważne, pod żadnym pozorem nie powinniśmy przycinać orzecha włoskiego wiosną, kiedy zacznie się okres jego wegetacji. Drzewo to wydziela bowiem wówczas bardzo duże ilości soków, które nie tylko znacznie wydłużają proces gojenia się ran, ale również stanowią pożywkę dla bakterii oraz pasożytów. Zdarza się tak, że podcięte wiosną drzewo orzecha włoskiego usycha a tego chcemy przecież uniknąć. 

  Jak i kiedy sadzić wrzosy? Sadzenie wrzosów w pigułce

orzechy wloskie na drzewie

Przycinanie orzecha włoskiego jesienią - czy to dobra pora?

Częstym problemem dotyczącym orzecha włoskiego jest przemarzanie pędów i gałęzi, które ma miejsce już po rozpoczęciu wegetacji. Pędy te zazwyczaj nie tylko nie wydają żadnych plonów, ale również marnieją. Chciałoby się więc usunąć je przed zimą. Czy możemy to zrobić? Czy przycinanie orzecha włoskiego jesienią jest dobrym pomysłem? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Możemy co prawda pokusić się o przycinanie gałęzi orzecha włoskiego w sierpniu czy na początku września, kiedy roślina skończy już owocować, niemniej jednak jest to dość ryzykowne. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy również decydować się na cięcie orzecha późną jesienią, kiedy istnieje spora szansa, że rany nie zdążą zabliźnić się i zdrewnieć przed nastaniem mrozów. W takiej sytuacji narażamy bowiem nasze drzewo na ryzyko chorób. 

Jak przyciąć orzecha włoskiego?

Wiemy już kiedy najlepiej zdecydować się na cięcie orzecha włoskiego, pora więc przejść do tego, w jaki sposób najlepiej to zrobić. Przede wszystkim musimy zatroszczyć się o wybór odpowiednich narzędzi. Najlepiej sprawdzi się sekator lub nożyce elektryczne. Niezależnie od tego jakie narzędzie wybierzemy zadbajmy o to, by było czyste oraz dobrze naostrzone. Metodę cięcia orzecha włoskiego dostosowujemy do wieku rośliny. W inny sposób kształtuje się bowiem młode orzechy włoskie, w inny sposób zaś formuje rośliny wieloletnie. Niezależnie od tego, jaką metodę wybierzemy pamiętajmy, że przycinanie gałęzi orzecha włoskiego jest dla tego drzewa sporym obciążeniem i może zwiększyć ryzyko chorób. Dlatego też wszystkie rany po cięciu zabezpieczamy zawsze pastą ogrodniczą, która przyspiesza gojenie oraz stanowi barierę dla czynników chorobotwórczych i pasożytów. 

Kształtowanie korony drzewa orzecha włoskiego

Przycinanie orzecha włoskiego, które ma na celu kształtowanie jego korony zaczynamy w czwartym roku wzrostu naszej rośliny. Do tego czasu skupiamy się raczej na tym, by konary orzecha włoskiego były nie tylko mocne i silne, ale również położone jak najbardziej poziomo. Prostopadłe ułożenie w stosunku do pnia sprawia bowiem, że drzewo znacznie lepiej owocuje. W jaki sposób kształtować gałęzie orzecha włoskiego? Bardzo dobrym sposobem, który przynosi świetne efekty jest wiązanie do pnia. Możemy również wbić w ziemię haczyki a następnie przywiązać do nich gałęzie. Część osób decyduje się na obciążenie gałęzi orzecha włoskiego ciężarkami, co również przynosi dobre efekty. 

  Kiedy i jak sadzić pelargonie? Odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Cięcie formujące orzecha włoskiego

Cięcie formujące orzecha włoskiego jest bardzo istotne dla tego, jakie plony będziemy osiągać w przyszłości oraz jak prezentować będzie się sama roślina. Zaczynamy zajmować się nim w 4 lub 5 roku po posadzeniu naszego orzecha włoskiego do gruntu. W tym czasie uważnie przyglądamy się roślinie i planujemy rozłożenie konarów. To ważne, by zostało tylko kilka, maksymalnie 8 głównych gałęzi, na których budowana będzie cała korona drzewa. Aby uzyskać optymalny wygląd oraz duże plony zadbajmy, by każdy z pędów, które stanowić będą główne konary drzewa znajdował się na innej wysokości oraz miał inne niż pozostałe położenie. Dzięki temu wszystkie owoce naszego orzecha włoskiego będą dobrze doświetlone. W kolejnych latach wykonujemy zaś cięcia prześwietlające polegające na usunięciu chorych, zaschniętych oraz nieowocujących gałęzi. 

Cięcie orzecha włoskiego po sadzeniu

Pierwsze cięcie orzecha włoskiego należy przeprowadzić już po posadzeniu rośliny do gruntu. Wówczas musimy bowiem zająć się wyprowadzeniem pnia do wysokości około jednego metra. Na czym powinno polegać przycinanie orzecha włoskiego po sadzeniu? Mówiąc najprościej - jednopędowe sadzonki skracamy do wysokości ok 140 cm. Jeśli zaś mamy do czynienia z rośliną o wielu pędach należy przyciąć wszystkie z nich do ok o 1/3 lub ¼ ich  długości. Przewodniki skracamy zaś do 140 centymetrów. Z cięcia po posadzeniu rezygnujemy jedynie w przypadku, gdy nasze drzewko jest słabo wyrośnięte. 

mlode drzewa orzecha wloskiego

Czy można ściąć czubek orzecha włoskiego?

Wiele osób nie chce by ich orzech włoski był gigantycznym, rozłożystym drzewem i preferują formę niskopienną. Pojawia się wówczas pytanie czy można ściąć czubek orzecha włoskiego. Odpowiedź na nie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim musimy pamiętać, że orzech włoski jest bardzo wrażliwą rośliną, która źle znosi zbyt inwazyjne cięcie i nie powinniśmy usuwać zbyt wielu gałęzi. Nie oznacza to jednak, że nie możemy zająć się jego czubkiem. Najczęściej, w takiej sytuacji zaleca się usuwanie jedynie martwych oraz krzyżujących się gałęzi. Co równie ważne, nie powinniśmy robić tego od wiosną, ponieważ (tak jak wspominaliśmy) powoduje to wydzielanie dużej ilości soku co może mieć zgubny wpływ na stan rośliny a nawet doprowadzić do jej całkowitego obumarcia.

  Kompost z trawy - jak zrobić dobry kompost i do czego go użyć?

Pielęgnacja orzecha włoskiego - jak to robić?

Wiemy już doskonale jak powinno wyglądać przycinanie orzecha włoskiego, przejdźmy więc jeszcze do tego, w jaki sposób pielęgnować roślinę, by zdrowo się rozwijała. Pielęgnacja orzecha włoskiego powinna rozpocząć się już od wyboru odpowiedniego miejsca. Gleba, na której będzie rozwijać się nasze drzewko powinna być żyzna oraz przepuszczalna. Orzechy włoskie dobrze czują się zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Przez pierwsze lata roślinę podlewamy przynajmniej raz w tygodniu. Po kilku latach, gdy jest już ustabilizowana możemy ograniczyć podlewanie do jednego na 2-3 tygodnie. Pamiętajmy również o tym, że orzech włoski wymaga również nawożenia. Powinno rozpocząć się wczesną wiosną. W tym celu wykorzystujemy nawozy z dużą zawartością azotu. Okolica, w którym posadzimy drzewo orzecha włoskiego powinna być wolna nie tylko od chwastów, ale również trawy. Rośliny te nie tylko pobierają cenne dla orzecha składniki mineralne z gleby, ale również przyciągają pasożyty, które mogą być zagrożeniem dla naszego drzewa.