Jak i kiedy przycinać hibiskusa? Przycinanie krok po kroku

Hibiskus to krzew ozdobny, który cieszy się ogromną popularnością wśród miłośników ogrodnictwa. Nie ma w tym nic dziwnego. Jest niezwykle efektowną i piękną rośliną, której kwiaty mogą kojarzyć się chociażby z malwami. Niestety, jest on również rośliną wymagającą odpowiedniej pielęgnacji. Jednym z niezwykle ważnych elementów, których nie możemy pomijać jest cięcie hibiskusa. Jest ono niezbędne z wielu powodów. Jak jednak powinno wyglądać? Pora odpowiedzieć na to pytanie. 

Hibiskus - co to za roślina?

Hibiskus, a właściwie ketmia, to roślina, która wyróżnia się bardzo efektownymi, wielkimi kwiatami, które mogą osiągać rozmiar kilkunastu centymetrów. W Polsce uprawiane są dwa gatunki tych roślin - ketmia syryjska oraz róża chińska. Zarówno jeden, jak i drugi gatunek jest dość wymagający. Roślina potrzebuje nie tylko podlewania, ale również przycinania oraz nawożenia. Niezbędne jest również zapewnienie jej odpowiednich warunków. Hibiskusy dobrze czują się w miejscach nasłonecznionych oraz osłoniętych od wiatru. Uprawa nie uda się w przypadku mało żyznej gleby. Przejdźmy jednak do najważniejszych informacji na temat cięcia hibiskusa. 

Kiedy przycinać hibiskusa?

Przycinanie hibiskusa ma ogromne znaczenie dla prawidłowego wzrostu rośliny. Pozwala na jej odmłodzenie i odświeżenie, przez co kwitnienie jest bardziej obfite. Pobudza również roślinę do wypuszczenia nowych pędów, dzięki czemu krzew zagęszcza się i prezentuje znacznie bardziej okazale i efektownie. Dzieje się tak jednak jedynie w sytuacji gdy przycinanie hibiskusa ma miejsce w odpowiednim czasie. Kiedy więc należy wykonać cięcie hibiskusa? Odpowiedź jest prosta. Czynność tą przeprowadzamy na początku wiosny. Optymalnym terminem jest końcówka marca lub początek kwietnia. Dotyczy to zarówno cięć formujących, jak i prześwietlające.

  Przycinanie goździków - jak i kiedy to robić? Poradnik krok po kroku

rozowe kwiaty hibiskusa

Jak przycinać hibiskusa?

Przycinanie hibiskusa może wydawać się trudne, szczególnie gdy nie mamy doświadczenia w tej materii. Niemniej jednak wystarczy zastosować się do podstawowych zasad by osiągnąć doskonałe rezultaty. Podstawą jest wybór odpowiednich narzędzi. Mogą być to zarówno ręczne sekatory, jak i nożyce elektryczne, choć warto wiedzieć, że w przypadku cięcia formującego hibiskusa bardzo ważna jest precyzja. Dlatego, też lepiej stawiać na mniejsze narzędzia. Powinny być one doskonale naostrzone, czyste oraz naoliwione, po to, by nie szarpać pędów rośliny i nie pogłębiać ran. Cięcie wykonujemy najczęściej w lutym lub marcu. Dobrze wybrać dzień bez przymrozków i opadów. 

Hibiskus ogrodowy - jak i kiedy przycinać?

Jeśli chodzi o przycinanie hibiskusa rosnącego w ogrodzie jest to zabieg konieczny, który powinien być przeprowadzany regularnie. Pierwsze cięcie hibiskusa, które nazywane jest cięciem formującym powinno mieć miejsce już po posadzeniu rośliny do gleby. Usuwamy wówczas słabe i zniszczone gałązki zaś ubiegłoroczne pędy skracamy do połowy. W kolejnych latach cięcie hibiskusa przeprowadzamy raz do roku. Podczas niego ucinamy nie tylko chore czy suche pędy, ale również te występujące w miejscach rozgałęzień. Dzięki temu unikamy nadmiernego zagęszczenia się krzewu.

Hibiskus domowy - jak i kiedy przycinać?

Hibiskus domowy jest rośliną, która nie wymaga przycinania jako takiego. Trudno więc powiedzieć nieco więcej na temat tego, w jaki sposób go formować. W przypadku tej rośliny wystarczy jedynie usuwać martwe, suche gałązki i liście. Możemy również zdecydować się na obcięcie tych pędów, które są cienkie i wiotkie - nie jest to jednak konieczne. 

Hibiskus po przekwitnięciu - jak go przyciąć?

Każdemu, kto decyduje się na uprawę hibiskusa zależy na tym, aby roślina kwitła jak najdłużej. Dlatego też nie warto dopuścić do przekształcania się kwiatów w torebki nasienne. Hibiskus po przekwitnięciu wymaga usunięcia wszystkich kwiatów, które więdną i zaczynają gubić płatki. W tym czasie warto więc nawet codziennie dokonywać przeglądu rośliny by usunąć wszystkie kwiaty, które zaczynają przekwitać. Dzięki temu roślina wypuści jeszcze kwiaty z nierozwiniętych dotąd pąków. 

  Nawożenie truskawek - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy!

Jak ciąć hibiskusa na formę pienną?

Mówiąc o cięciu hibiskusa warto wspomnieć również o tym, że roślina ta może mieć formę pienną. Mamy wówczas do czynienia ze zdrewniałym pędem oraz okazałą, najczęściej kulistą koroną, która prezentuje się niezwykle efektownie. Jak wygląda przycinanie hibiskusa na formę pienną? Przede wszystkim musimy uzbroić się w cierpliwość. Przez kilka lat przycinamy bowiem roślinę tak, aby pozostawał tylko jeden główny pęd. Dopiero gdy osiągnie on odpowiednią dla nas wysokość możemy dać szansę roślinie na rozwój kolejnych pędów. Początkowo powinny być to trzy, cztery pędy, które stanowić będą konstrukcję korony. Pozostałe usuwamy. W kolejnym roku z nowych pędów wyrosną kolejne rozgałęzienia, z których formować będziemy kształt korony. 

czerwone kwiaty hibiskusa

Kiedy hibiskus wypuszcza liście?

Wiele osób, które nie posiadają doświadczenia w uprawie hibiskusa obawia się, że ich roślina choruje, ponieważ mimo, iż w koło jest już zielono, ona wygląda na uschniętą. Nie ma jednak powodów do obaw. To całkowicie normalne. Musimy mieć świadomość, że okres wegetatywny hibiskusa rozpoczyna się bardzo późno - na przełomie maja i czerwca. To właśnie w maju najczęściej pojawiają się pierwsze liście hibiskusa. W zamian za to, roślina cieszy nas swoim pięknem jeszcze na długo po tym, gdy wszystkie kwiaty przekwitną. Często bowiem zdarza się tak, że kwitnienie hibiskusa ma miejsce aż do początku października. 

Jak pielęgnować hibiskusa?

Cięcie hibiskusa to ważny element pielęgnacji tej rośliny. Jeśli jednak zależy nam na obfitym kwitnieniu nie możemy ograniczać się jedynie do niego. Poza wyborem odpowiedniej, wartościowej gleby oraz nasłonecznionego stanowiska powinniśmy pamiętać również o okrywaniu rośliny gdy temperatura jest niższa niż 15 stopni Celsjusza oraz nawożeniu preparatami dla tego gatunku. Pamiętajmy również o tym, że hibiskus jest rośliną, która kwitnie bardzo obficie, dlatego też w okresie kwitnienia potrzebuje specjalnej opieki oraz nawożenia. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie nawozów dedykowanych tej roślinie lub też uniwersalnych nawozów do roślin kwitnących.