Jak i kiedy sadzić wrzosy? Sadzenie wrzosów w pigułce

Wrzos może stać się prawdziwą ozdobą każdego ogrodu, zwłaszcza w okresie zakwitania, czyli od lipca do października. Te wrzosy, które zazwyczaj kupujemy w sklepach ogrodniczych, są odmianami odpowiednika rosnącego zupełnie wolno w większości polskich lasów. Wrzos, jak na kwiat, jest rośliną dosyć wysoką. Wzrastać może nawet powyżej 50 cm. Dowiedzcie się, jak sadzić wrzosy, aby w sezonie zachwycały barwą fioletowych lub ciemnoróżowych kwiatów. Spróbujemy także odpowiedzieć na pytanie, kiedy sadzić wrzosy, aby ich korzenie idealnie zespoiło się z glebą i zapewniło roślinom stabilność oraz swobodny przepływ wody i składników odżywczych prosto z ziemi.

Gdzie sadzić wrzos?

Umiejętne sadzenie wrzosów polega przede wszystkim na znalezieniu dla nich odpowiedniego podłoża. Odpowiednim miejscem dla sadzonek będzie półcień, ponieważ te rośliny niespecjalnie cenią nadmiar słońca. Nie lubią wiatru, dlatego bardzo ważne jest stworzenie odpowiedniej osłony, która ochroni delikatne łodygi przed mrozami. Wrzosy oraz wszystkie inne rośliny z rodziny wrzosowatych odnajdują się na glebie próchnicznej i przepuszczalnej, lekko wilgotnej i o kwaśnym odczynie. Najgorsze, co może się im przytrafić to susza, ziemia o zasadowym odczynie oraz nadmierne i zbyt częste podlewanie. Korzeń ma raczej niewielkie rozmiary, przysycha od nadmiaru słońca i ciepła, może też zacząć gnić, gdy wokół rośliny będą zbyt wilgotne warunki. Najlepiej będzie zrezygnować z podłoża lekkiego i suchego, podobnie jak i z ciężkiego i nadmiernie przemoczonego. Okazjonalne zalewanie ziemi pod wrzosy nie przyniesie żadnych pozytywnych skutków. Dla tych kapryśnych roślin po prostu przygotować trzeba podłoże od absolutnych podstaw. Tylko jak to zrobić?

Jak sadzić wrzosy w doniczce?

Pytacie, kiedy sadzić wrzosy w doniczce? Można zrobić to wiosną lub jesienią. Najważniejsze, to chronić je przed postępowaniem nadmiernej wilgoci. Dołek na wrzosy powinien być głęboki na około 30 cm dla okazów dość niskich. Jeśli mamy do dyspozycji odmiany nieco wyższe, nie zaszkodzi wykopać w glebie większych zgłębień, nawet na 0,5 m. Do doniczek polecane są drobniejsze odmiany wrzosu, z mniejszym korzeniem, po prostu wygodniej się je sadzi i potem też nie zajmują w domu zbyt wiele miejsca. Bardzo istotny przy sadzeniu wrzosu jest odpowiedni drenaż. W tej roli idealnie sprawdza się żwir, albo też drobne kamyki  pozbierane na polu lub przed domem na wsi.

  Kiedy i jak sadzić rzodkiewkę? Sadzenie rzodkiewki w różnych miejscach

wrzosy posadzone w doniczkach

Jak sadzić wrzosy w ogrodzie?

Typowa gleba ogrodowa nie pasuje do wrzosów. Winny jest zbyt wysoki odczyn. Jeśli chcecie poznać najważniejsze kroki jak sadzić wrzosy w ogrodzie, przygotujcie się na długotrwałą pracę. Wszelkie prace związane z dostosowaniem ziemi do warunków, które lubi wrzos trzeba rozpocząć niemal na rok przed planowanym sadzeniem. W miejscu przeznaczonym do stworzenia rabaty z wrzosami mamy za zadanie stworzyć odpowiedni poziom ziemi i przykryć go specjalnym podłożem pomagającym w hodowaniu wrzosów i innych roślin do nich podobnych.  Po wykonaniu drenażu do dołów wprowadzić trzeba kwaśny torf. Dodatki w nim zawarte, w postaci kory drzewnej, a także trocin i igieł, wszystkich pozostałości roślinnych z poprzedniego sezonu, będą działały jak najbardziej na korzyść i prozdrowotnie. Jeżeli mimo wszelkich starań zauważamy, że odczyn gleby nie obniża się, konieczne będzie zastosowanie preparatów na bazie siarki. To właśnie ona odpowiada za zwiększenie kwasowości w glebie. Gdzie sadzić wrzos, w dużej mierze zależy od naszych umiejętności ogrodniczych i znajomości w temacie mieszania poszczególnych gleb dla zyskania lepszego efektu końcowego. Jeśli ziemia przeznaczona pod wrzos mocno przysycha, pomoże jej dodatek gliny. Do ziemi bardziej wilgotnej i podmokłej poleca się dodać piasek. Szybko pochłonie on wszelkie nadmiary wody.

Wrzos – jak aranżować?

Do najpopularniejszych przedstawicieli roślin z rodziny wrzosowatych zaliczymy:

  • różaneczniki (rododendrony)
  • azalie
  • kalmie
  • wrzośce
  • wrzosy
  • pierisy
  • żurawinę
  • borówkę wysoką

Gdy znamy już najbardziej kluczowe sposoby kiedy sadzić wrzosy do gruntu można bez żadnych zagrożeń, pozostaje jeszcze dopasowanie do nich innych roślin i warunków krajobrazowych.  Pięknie wypielęgnowany wrzos, o zielono – fioletowych odcieniach rewelacyjnie prezentuje się na tle starych pni drzew lub konarów. Całe jego piękno wydobywa także kora drzewna, na zimę mogąca pełnić rolę specyficznej ściółki ochronnej przed niskimi temperaturami.

  Jak dobrze dbać o ogród? 5 praktycznych rad

Najpiękniejsze wrzosowiska, jakie można było zawsze zaobserwować w zróżnicowanych krajobrazach świata zawsze rosły w sąsiedztwie skał i sporej wielkości kamieni. Jeśli i my zdecydujemy się w podobny sposób zaaranżować ulubione wrzosy w naszym przydomowym ogrodzie, z pewnością wprowadzimy niezwykle pozytywną i dynamiczną kompozycję, która nie umknie niczyjej uwadze. Nie od dziś zresztą wiadomo, że umiejętne łączenie wrzosów z kamieniami przy aranżacji ogrodów pozwala optycznie powiększyć dany obszar.

rozowe wrzosy

Co sadzić z wrzosami?

Praktyczne sadzenie wrzosów obok innych typów roślin z rodziny wrzosowatych to tylko jedna z najprostszych opcji. Na naszej rabacie warto postawić na nieco większe zróżnicowanie. Osiągniemy je, jeśli niskie roślinki trafią na obszar położony tuż przy ścieżce. Im dalej przebiegać będzie rabatka, tym wyższe okazy kwiatów mogą na nią trafiać. W niezwykłej symbiozie wrzos potrafi żyć z roślinami iglastymi. Jeśli myśleliście wcześniej, żeby w ogrodzie zaraz koło wrzosów zaaranżować iglaki – to nie zastanawiajcie się ani chwili. Już niskie krzewy iglaste na tle wrzosów świetnie przełamują całą kompozycję. Wrzosy i iglaki po prostu świetnie się uzupełniają.

Dzięki takiemu połączeniu zyskujemy zupełnie nową formę krajobrazu, zwłaszcza, gdy możliwe jest dodatkowe modelowanie drzewka iglastego. Polecamy wypróbować kosodrzewinę, cyprysik, albo choćby zwyczajny świerk. Dobrym uzupełnieniem elegancji wrzosu będzie też sosna górska. Z zastosowaniem drzewek iglastych na tle wrzosów stworzyć można wiele unikalnych kompozycji ogrodowych, które na długo odnajdą zastosowanie i upiększą każdy zielony zakątek.

Jak sadzić wrzos w sąsiedztwie roślin liściastych?

Jak sadzić wrzosy, gdy w danej chwili mamy do dyspozycji jedynie roślinność liściastą? Roślin liściastych w temacie symbiozy z wrzosem nie warto skreślać, ponieważ i tu znajdziemy wiele pożytecznych rozwiązań. Za przykład posłużyć może berberys, albo hortensja. W sąsiedztwie wrzosów odnajdują się dobrze i rosną bez jakiegokolwiek negatywnego wpływu na swojego „konkurenta”. Stanowią świetne tło dla intensywnej, zielono – fioletowej struktury. W wielu eleganckich domach tradycją stało się obsadzanie eleganckich drzew właśnie wrzosami. Z takich rozwiązań czerpie np. magnolia i hortensje, które należą do gatunku bardzo wysoko wzrastającego. Im więcej napracujemy się przy hodowli wrzosów, tym piękniejszym obliczem odwdzięcza się nam te zjawiskowe kwiaty. Dobra pielęgnacja to przede wszystkim dostarczanie kory, stosowanie zdrowych nawozów i eliminowanie kwiatów, które już przekwitły i nie przyniosą nam żadnego pożytku. No, chyba, że w kompoście.