Nawożenie truskawek - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy!

Truskawki to ulubiony owoc wielu z nas. Te pyszne, słodkie a jednocześnie bogate w witaminy owoce możemy uprawiać samodzielnie we własnych ogródkach a nawet doniczkach. Aby jednak zbiór truskawek był satysfakcjonujący a owoce dorodne i zdrowe musimy zadbać o to, by odpowiednio pielęgnować krzaczki truskawek. Jedną z niezwykle ważnych czynności jest ich nawożenie. Niestety, wiele osób obawia się stosowania nawozów w obawie o ekologiczną czystość swoich zbiorów. Czy słusznie? Jak się okazuje, zupełnie nie. Istnieją sposoby na nawożenie truskawek, które nie mają negatywnego wpływu na właściwości zdrowotne owoców. Przedstawiamy je w naszym artykule.

Nawożenie truskawek - kiedy warto je przeprowadzać?

Nawożenie truskawek jest procesem, który należy podzielić na kilka etapów. Jednym z najważniejszych jest odpowiednie wysycenie gleby składnikami mineralnymi zanim jeszcze posadzimy truskawki. Najczęściej wykonuje się je jesienią, choć możemy zrobić to również bardzo wczesną wiosną, na kilka tygodni przed sadzeniem truskawek. W tym celu możemy wykorzystać kompost lub obornik. Nawożenie truskawek obornikiem poprawia strukturę gleby a przy tym dostarcza cennych składników. Pamiętać jednak musimy, że musi być to obornik, który został przekompostowany, w przeciwnym razie będzie działał zbyt agresywnie i może poparzyć system korzeniowy truskawek.

Następnie truskawki nawozimy w okresie ich wzrostu oraz kwitnienia. Po nawiązaniu się owoców raczej nie stosuje się nawozów dbając jedynie o odpowiednie nawodnienie krzaczków poprzez regularne podlewanie. Ostatnim terminem nawożenia truskawek jest początek jesieni, po zbiorach owoców. Wykonanie tego nawożenia pozwoli roślinie odbudować się i ponownie pobrać niezbędne składniki mineralne, dzięki czemu truskawki będą bardziej odporne na niskie temperatury. Co ciekawe, odpowiednio nawożone truskawki mogą wydawać satysfakcjonujące plony nawet przez 4-5 lat w jednym miejscu, bez przesadzania.

  Kiedy i jak sadzić dalie? Praktyczne porady

Prawidłowe nawożenie truskawek - jak powinno wyglądać?

Równie ważnym elementem jak wybór odpowiedniego nawozu do truskawek jest sposób, w jaki będziemy go aplikować. Prawidłowe nawożenie truskawek zależy od rodzaju nawozu, który wykorzystujemy. Kompost, obornik oraz nawozy zielone (np. owies) mieszamy z glebą przed pierwszym sadzeniem truskawek w danym miejscu.

Nawożenie truskawek obornikiem granulowanym lub mieszankami syntetycznymi w formie granulatu powinno polegać na nasypaniu niewielkiej ilości nawozu pod krzaczek truskawki a następnie podlaniu rośliny. Nawozy płynne takie jak np. biohummus najczęściej stosuje się do podlewania rozcieńczone z wodą, choć niektóre z nich możemy podawać w formie dolistnej poprzez opryski. Jeśli decydujemy się na zakup produktu w sklepie warto zawsze zapoznać się z dawkowaniem i sposobem użycia nawozu. Nie przekraczajmy dawek, ponieważ przenawożenie również nie jest korzystne dla wielkości zbiorów.

Jakich nawozów potrzebują truskawki?

Zapotrzebowanie truskawek na składniki mineralne różni się w zależności od pory roku. Wiosną warto zastosować nawozy bogate w azot. Nawożenie truskawek siarczanem amonu będzie w tym czasie dobrym pomysłem. Po pierwszym wzbogaceniu gleby warto jednak wybierać nawozy o mniejszej zawartości azotu, w których znajdą się inne cenne pierwiastki takie jak sód, potas czy wapń. Wówczas możemy wykorzystywać nawozy organiczne takie jak kompost, hummus czy gnojówki oraz syntetyczne mieszanki stworzone z myślą o uprawie truskawek.

truskawki

Co ile nawozić truskawki?

Częstotliwość nawożenia truskawek zależy od jakości gleby oraz czasu w jakim truskawki znajdują się w danym miejscu. Im dłużej rosną w tej samej lokalizacji tym większej dawki minerałów należy im dostarczyć. Ogólnie jednak mówi się o tym, by nawożenie, które zaczynamy wczesną wiosną powtarzać w odstępie wynoszącym około 2-3 tygodnie do czasu nawiązania się owoców.

Nawożenie truskawek wiosną

Nawożenie truskawek wiosną jest niezwykle ważne, ponieważ roślina wykazuje wówczas większe zapotrzebowanie na składniki mineralne, które związane jest z jej dynamicznym rozwojem. Jeśli dopiero sadzimy truskawki warto zacząć od przemieszania gleby z nawozem organicznym. np. kompostem na ok 5 tygodni przed planowanym sadzeniem. Jeśli truskawki rosną w danym miejscu już któryś rok skupiamy się na nawożeniu uzupełniającym. Warto zacząć je na początku kwietnia i powtarzać co ok 2 tygodnie do czasu zawiązania się owoców.

  Przycinanie drzewek bonsai - jak i kiedy to robić? Poradnik krok po kroku

Nawożenie truskawek zimą - czy jest konieczne?

Truskawki to rośliny wieloletnie, które na zimę pozostają w glebie. Z tego właśnie powodu wiele osób zastanawia się czy nawożenie truskawek zimą jest konieczne. Odpowiedź na to pytanie brzmi: nie. Zima nie jest czasem stosowania jakichkolwiek nawozów w przypadku tych roślin. O wiele ważniejsze jest nawożenie truskawek przed zimą w sposób, który pozwoli roślinie wzmocnić się i przygotować przed zimą. Jak powinno wyglądać? Mówiąc najprościej - truskawki nawozimy jesienią podając im mieszanki zawierające brom oraz cynk. Minerały te pozwalają roślinie wzmocnić się przed zimą i odbudować części zielone po przycięciu, którego dokonuje się po zbiorach. Warto w tym miejscu wspomnieć o tym, że przed zimą nie należy stosować nawozów bogatych w azot.