Cięcie migdałka - jak i kiedy to robić? Poradnik krok po kroku

Migdałek trójklapowy to niezwykle efektowna roślina ozdobna, która potrafi zachwycić swoim obfitym kwitnieniem. Aby jednak mogło tak być niezbędna jest właściwa pielęgnacja krzewu. Zarówno w formie na pniu, jak i w formie piennej niezwykle ważnym elementem jest cięcie migdałka. Niestety, sporo osób popełnia błędy podczas przeprowadzania tych prac, w efekcie czego roślina wolniej się rozwija, kieruje swoje pędy do wnętrza korony oraz nie kwitnie. Dlatego też podpowiadamy jak powinno wyglądać prawidłowe cięcie migdałka.

Kiedy przyciąć migdałka?

Podstawowym błędem, jaki popełniają początkujący ogrodnicy jest zbyt wczesne cięcie migdałka. Wiele osób uważa, że wszystkie rośliny bez wyjątku powinny być obcinane wczesną wiosną, kiedy nie rozpoczęły jeszcze swojego okresu wegetatywnego. To poważny błąd, który sprawia, że posiadacze tak przyciętego migdałka nie mogą cieszyć się jego pięknymi kwiatami. Zasada jest bowiem bardzo prosta. Przycinamy migdałek po kwitnieniu. Dlaczego? Wynika to z faktu, że kwiaty w przypadku tej rośliny pojawiają się na zeszłorocznych, nie nowych pędach. Jeśli je przytniemy, usuniemy także pąki, z których mogłyby powstać. 

Cięcie migdałka - jak często go przycinać?

Istnieją dwa sposoby pielęgnacji migdałka i tylko od nas zależy, na którą się zdecydujemy. Część osób tnie migdałek po przekwitnięciu każdego roku. Usuwają wówczas suche i chore pędy, jak również przycinają przyrosty nadając roślinie ładny kształt. Część osób nie robi zaś tego każdego roku lecz co około 3-4 lata przeprowadzając wówczas intensywniejsze, odmładzające cięcie migdałka. Decydując się na takie rozwiązanie musimy jednak pamiętać, że w kolejnym sezonie może być on nieco mniej hojnie obdarzony kwiatami. 

  Ślimaki w ogrodzie - jak się ich pozbyć? 13 najlepszych sposobów zwalczania ślimaków

kwiaty migdalka trojklapowego

Jak przycinać migdałka?

Wiemy już, że należy przycinać migdałka po przekwitnięciu. Kiedy jednak dokładnie to robić? Najlepszym wyborem będzie suchy lecz pochmurny dzień. Zarówno opady deszczu, jak i mocno operujące słońce nie są wskazane podczas podcinania jakiejkolwiek rośliny. Przycinanie powinno odbywać się za pomocą czystych, dobrze naostrzonych narzędzi, które nie poszrpią tkanek rośliny. Ponieważ w przypadku migdałka bardzo ważna jest precyzja w obcinaniu pędów lepiej zdecydować się na ręczny, niewielki sekator niż elektryczne nożyce. Pędy możemy zabezpieczyć maścią ogrodniczą, która ułatwi ich gojenie choć nie jest to konieczne. 

Migdałek na pniu - jak powinno przebiegać cięcie?

Migdałek, który rośnie na szczepionym pniu to bardzo popularna forma tej rośliny, która prezentuje się niezwykle efektownie i stanowi ozdobę wielu ogrodów. W jaki sposób powinno pielęgnować się migdałek na pniu po przekwitnięciu? W tym przypadku cięcie migdałka powinno opierać się na wycinaniu starych, suchych pędów. Jeśli chcemy nadać roślinie kształt pamiętajmy o tym, by nowe i wciąż żywe pędy skracać o ⅓. Bardzo ważne jest również to aby robić to nad oczkiem skierowanym do wewnątrz. W przeciwnym razie roślina może rozwijać swoje pędy wewnątrz korony, co nie tylko nie wygląda dobrze, ale również powoduje mniejsze kwitnienie. Przycinanie migdałka na pniu może pozwolić na formowanie dowolnego kształtu korony - od kuli poprzez stożek czy formę trójkątną. Tylko od nas zależy na jaką się zdecydujemy. 

Migdałek trójklapowy - jak go przyciąć?

Drugą formą roślinną w jakiej uprawiany jest migdałek trójklapowy jest forma pienna. W ten sposób również może prezentować się bardzo elegancko i stanowić prawdziwą ozdobę. W tym przypadku również przeprowadzamy cięcie migdałka po przekwitnięciu. Optymalną porą na zabiegi pielęgnacyjne jest czerwiec. Wybieramy suchy lecz pochmurny dzień. Przycinanie rośliny zaczynamy przede wszystkim od usunięcia wszystkich pędów, które są suche, pożółkłe lub chore. W przypadku miejsc chorobowo zmienionych powinniśmy dodatkowo pamiętać, aby tymi samymi nożycami nie ciąć zdrowych gałęzi - możemy wówczas przenieść pasożyty lub bakterie w inne miejsce i osłabić całą roślinę. Jeśli po wycięciu suchych pędów roślina nadal nie prezentuje się dobrze możemy oczywiście również przyciąć zielone, żywe gałązki. Pamiętajmy jednak, że to z nich wyrosną kwiaty w przyszłym roku, dlatego też na każdej z nich powinno zostać około czterech-pięciu pąków. W przypadku takiej formy uprawy migdałka trójklapowego musimy pamiętać również o wycinaniu pędów wybijających z jego podstawy, które osłabiać będą krzew. Dobrze pamiętać również o tym, by co kilka lat wykonać bardziej drastyczne cięcie odmładzające, polegające na znacznym skróceniu wszystkich pędów rośliny. 

  Jaka ziemia do paproci jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

galezie migdalka trojklapowego

Jak ciąć migdałka po przekwitnięciu?

Przycinając migdałek po przekwitnięciu możemy również usunąć nadmiar masy zielonej, która sprawia, że roślina wygląda dziko. Pędy pozbawione pąków z powodzeniem możemy przyciąć nawet o połowę długości. Wiele osób decyduje się również na usunięcie gałęzi krzyżujących się ze sobą, ponieważ mogą one doprowadzić do osłabienia rośliny ze względu na nieprzepuszczanie światła słonecznego oraz pobieranie dużych ilości wody i składników mineralnych. Wykonując nacięcie migdałka możemy również całkowicie wyciąć całkowicie najstarsze i najgrubsze gałęzie u samej podstawy. Taki zabieg przeprowadzamy jednak jedynie co kilka lat by odświeżyć roślinę. Po zakończonym przycinaniu migdałka warto wzmocnić roślinę podlewając ją nieco częściej i intensywniej. 

Pielęgnacja migdałka - jak to robić?

Wiemy już jak powinno wyglądać cięcie migdałka po kwitnieniu. Przybliżmy jednak jeszcze jak powinna wyglądać jego pielęgnacja aby roślina dobrze się rozwijała. Migdałek jest krzewem, który preferuje ciepłe, osłonięte od wiatru stanowisko, lubi dość częste podlewanie, ponieważ najlepiej czuje się w wilgotnej glebie. Co do niej samej - migdałek jest rośliną, która nie ma wielkich wymagań i dobrze czuje się w każdym podłożu. W okresie kwitnienia możemy wspomagać go nawozem dla roślin kwitnących. Podstawą pielęgnacji jest jednak przycinanie migdałka na pniu. Jak więc widzisz, pielęgnowanie migdałka nie musi być zadaniem trudnym. Z pewnością poradzisz sobie z nim nawet nie mając doświadczenia.