Jak i kiedy przycinać dracenę? Praktyczny poradnik

Dracena to jedna z najpopularniejszych roślin ozdobnych uprawianych w domach. Nie ma w tym nic dziwnego. Jej pióropusze z liści są niezwykle efektowne. Część osób ma jednak problem z tym, że jest to roślina, która rośnie bardzo szybko a co za tym idzie, równie szybko przestaje mieścić się w mieszkaniu. Istnieje jednak rozwiązanie tego problemu, dzięki któremu dracena może dodatkowo prezentować się znacznie bardziej efektownie. Mowa tu oczywiście o przycinaniu. W jaki sposób przeprowadzać cięcie draceny? O czym powinniśmy wiedzieć? Pora odpowiedzieć na te pytania. 

Kiedy przycinać dracenę?

W miarę rozwoju wierzchołka liście draceny powoli zaczynają usychać. Dolne z nich robią się początkowo żółte a następnie brązowe. W takiej sytuacji należy wykonać cięcie draceny i pozbawić ją atrakcyjnych elementów wierzchołka. Cięcie draceny wykonujemy również w innych sytuacjach - kiedy przechyla się ona za bardzo w kierunku źródła światła lub jest na tyle okazała, że nie może się rozwijać. Cięcie draceny może pomóc jej rozwinąć się i zagęścić liściasty pióropusz. Warto jednak mieć również świadomość, że może stanowić ono dla drzewa ogromne obciążenie i sprawić, że zmarnieje. Dlatego też w czasie, kiedy zajmujemy się przycinaniem draceny powinniśmy szczególnie zadbać o odpowiednie warunki. W pomieszczeniu powinno być ciepło, panować odpowiednia wilgotność (draceny bardzo nie lubią przesuszonego powietrza. Istotne jest również nieco intensywniejsze podlewanie oraz stosowanie w tym czasie dedykowanych nawozów. Dzięki temu przycinanie draceny nie będzie stanowiło dla niej problemu lecz pomoże nam wzmocnić i rozkrzewić roślinę. 

Jak często przycinać dracenę?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które nie mają doświadczenia z uprawą draceny. Jest przecież oczywiste, że nie chcemy zaszkodzić roślinie. Faktem jest, że zbyt częste przycinanie może doprowadzić do tego, że roślina przestanie się rozwijać a nawet uschnie. Dlatego też w większości poradników zaleca się, żeby cięcie draceny przeprowadzać raz do roku. Najlepszym czasem na przycinanie draceny jest wczesna wiosna, kiedy to roślina nie budzi się do życia po zimie. Czas jej wzrostu zimą znacznie spowalnia a starsze elementy wierzchołka, jak wyżej wspomniane liście wówczas usychają. Przed rozpoczęciem wiosny dobrze jest je usunąć po to, by nasza ozdobna roślina mogła wykształcić nowe, piękne liście i zachwycić gęstym pióropuszem, który wielu osobom kojarzy się z palmą. 

  Automatyka budynkowa a ogród – co warto rozważyć?

draceny

Jak przycinać dracenę?

Przycinanie draceny nie jest zadaniem trudnym, choć może wymagać nieco wprawy. Najważniejszy jest wybór odpowiednich narzędzi. doskonale sprawdzą się zarówno nieduże nożyce, jak i nożyk. Ważne, aby były czyste oraz bardzo ostre by zminimalizować uszkodzenia tkanek rośliny. Dracenę przycinamy w następujący sposób: dolne liście, które obeschły i zrobiły się brązowe lekko odsuwamy od zdrowych i zielonych. następnie obcinamy je jak najbliżej głównego pędu rośliny. Z czasem ranki na pniu zabliźnią się tworząc ciekawe wzory i strukturę. Warto jednak pamiętać, by nie usuwać zbyt wielu liści, ponieważ w ten sposób możemy ogołocić pień i sprawić, że roślina nie będzie prezentowała się atrakcyjnie. Zawsze usuwamy więc tylko te liście, które są już martwe. 

Dracena wonna - jak i kiedy przycinać?

Dracena wonna to jeden z gatunków, który nie zawsze wymaga przycinania. Zdarza się, że roślina, która ma zapewnione doskonałe warunki, odpowiednią ilość wody oraz dobrą glebę sama doskonale się rozkrzewia - wówczas wystarczy jedynie usuwanie uschniętych listków. Warto jednak mieć świadomość, że czasem, gdy dracena wonna ma zbyt mało światła staje się mało rozkrzewiona. Wówczas prawidłowo przeprowadzone cięcie może pomóc roślinie się rozrosnąć. Dracenę wonną przycinamy również w sytuacji, gdy staje się nadmiernie rozrośnięta i nie mieści się na parapecie. Najlepszym momentem na wykonanie tego zabiegu jest wiosna. Nie musimy się go również obawiać, ponieważ draceny wonne dobrze znoszą przycinanie. Z powodzeniem możemy usunąć nawet połowę pędów. W jaki sposób to zrobić? Najlepiej sprawdza się cięcie prostopadłe nad wybranymi liśćmi. Pamiętajmy również, że dracena jest rośliną, która wymaga nawożenia od marca do października. Warto rozpocząć je właśnie od cięcia draceny, dzięki czemu roślina szybciej się zregeneruje a także pięknie rozkrzewi. 

  Kiedy i jak sadzić ziemniaki? Wskazówki i porady

dracena wonna

Dracena obrzeżona - jak i kiedy przycinać?

Mówiąc o tym kiedy należy wykonać przycinanie draceny nie sposób nie wspomnieć również o tym, że może być ono wykorzystywane do pozyskania nowych sadzonek tej pięknej, ozdobnej rośliny. W tym celu należy ściąć ostrożnie wierzchołkowe części pędów o długości wynoszącej mniej więcej 10-15 cm. Wierzchołki te pozbawiamy dolnych liści a następnie umieszczamy w ukorzeniaczu. Tak przygotowane sadzonki możemy umieścić w podłożu. Najlepiej sprawdzi się mieszanka torfu z perlitem lub delikatny, drobny piasek. Rośliny powinny zostać podlane oraz spryskane wodą. W następnej kolejności przygotowujemy dla nich mini “szklarnię” za pomocą przezroczystej folii, którą przykrywamy sadzonki. Musimy pamiętać o tym, że codziennie powinny zostać spryskane świeżą wodą. Najczęściej, po upływie około 3-4 tygodni nasze draceny nawiązują już wiązki korzeniowe i mogą zostać przesadzone do doniczek. 

dracena obrzezona

Dracena marginata - jak i kiedy przycinać?

Kolejnym ciekawym sposobem na rozmnażanie i cięcie draceny jest odkłady powietrzne. To doskonały sposób na odmłodzenie draceny. Aby go przeprowadzić zaczynamy od nacięcia pnia w kilku miejscach tuż pod pióropuszem liści. Cięcia powinny stworzyć okrąg na tej samej wysokości. Następnie zasypujemy je preparatem do ukorzeniania roślin zielnych oraz obwiązujemy pęd wałeczkiem z folii, który następnie wypełniamy podłożem. Folię zawiązujemy powyżej oraz poniżej miejsc z nacięciami. Po upływie kilku tygodni dracena wypuści nowe pędy korzeniowe, które zawiążą się właśnie na woreczku z podłożem. Rozwiązujemy go, obcinamy pęd z wiązkami korzeniowymi i przesadzamy go do doniczki. Przez następne tygodnie nowy, młody pęd z efektownym pióropuszem liści należy często spryskiwać wodą oraz dbać aby ziemia, w której został posadzony była stale wilgotna.

Pielęgnacja draceny - jak to robić?

Wiemy już jak powinno wyglądać przycinanie draceny. Pora więc powiedzieć nieco więcej o jej pielęgnacji. Przede wszystkim warto na samym początku przypomnieć, że dracena nie jest rośliną szczególnie wymagającą. Wprost przeciwnie. Z jej uprawą poradzi sobie każdy, nawet początkujący miłośnik zieleni. Roślina nie znosi przelewania, które może doprowadzić do gnicia jej korzeni. Musimy więc pamiętać, że ziemia powinna być jedynie lekko wilgotna a zimą podlewanie należy jeszcze bardziej ograniczyć. Pielęgnacja draceny to przede wszystkim dbanie o odpowiednią temperaturę - nie powinna być niższa niż 15 stopni Celsjusza. Od czasu do czasu należy przecierać jej liście z kurzu, by mogły oddychać. Pamiętajmy również o tym, że podłoże, w jakim ją posadzimy powinno być lekkie i przepuszczalne. Schnąć nie może tworzyć zbitej bryły.