Jak i kiedy sadzić begonie na balkon? Sadzenie do doniczek i gruntu

Begonie liczą sobie ponad 1500 gatunków, ale w Polsce w ogrodach i na tarasach uprawia się zaledwie kilka ich gatunków. Do najbardziej popularnych gatunków należą begonia bulwiasta i begonia stale kwitnąca. Te gatunki można sadzić zarówno w donicach, jak i w gruncie.

Begonie bulwiaste tworzą bulwy, z których wyrastają mięsiste i rozgałęziające się pędy. Liście begonii są mięsiste w kształcie sercowato- lancetowatym, wyrastające na długich pędach liściowych. Pędy i liście pokryte są włoskami. Atrakcyjny pokrój liści oraz długi okres kwitnienia sprawiają, że begonie są bardzo cenione przez ogrodników oraz amatorów kwiatów balkonowych. Begonia kwitnie bardzo długo, bo od wiosny aż do października. Dekoracyjne odmiany begonii to te zwisające.

Begonie stale kwitnące osiągają wysokość ok. 15- 30 cm. Uprawiane są zarówno w gruncie, jak i w donicach. Wykorzystywane są w kompozycjach wielokolorowych na rabatach kwiatowych. Na przykład tworzą obwódki rabat bylinowych lub trawników. W pojemnikach na tarasie lub balkonie begonia może być sadzona w jednym gatunku, w barwnych grupach, ale też łączona z innymi roślinami o pogodnych wymaganiach.

Kiedy sadzić begonie na balkonie?

Kiedy sadzić begonie ? Otóż na balkonie sadzimy te kwiaty dopiero na początku czerwca. Begonia źle znosi niskie temperatury. Begonie lubią rosnąć w cieniu lub półcieniu. Ostre słońce może uszkodzić ich liście.

Jak sadzić begonie na balkonie?

Na balkon najlepiej prezentuje się begonia stale kwitnąca. Jak sadzić begonie ? Begonie na balkonie sadzimy w skrzynkach lub pojemnikach w rozstawie co 15- 30 cm. Optymalnym terminem na sadzenie tych begonie i początek czerwca, ponieważ rośliny te są dość wrażliwe na niskie temperatury. Skrzynki, czy doniczki ustawiamy w miejscach, gdzie nie mają one bezpośredniej ekspozycji na słońce. Begonie znoszą cień. Z tego też względu najlepsze miejsca to zacienione lub półcień. Ostre słońce uszkadza liście tych roślin. Dobrze się rozwijają na stronie północnej lub wschodniej. W gorące dni begonie podlewamy nawet dwa razy dziennie. Przy podlewaniu uważajmy na liście i kwiaty. Gdy nasze rośliny zaczynają kwitnąć, to zasilamy je nawozami specjalistycznymi do kwitnących roślin balkonowych.

Begonie balkonowe lubią żyzną, próchniczną i przepuszczalną glebę, niezbyt wilgotną o odczynie lekko kwaśnym. Ten gatunek jest bardzo wrażliwy na zmiany pogodowe. Ostre słońce, ulewny deszcz, czy wiatr mogą poniszczyć jej delikatne liście i kwiaty.

  Jak i kiedy sadzić bób? Sadzenie bobu krok po kroku

begonie na balkonie

Jak i kiedy sadzić begonie do doniczek?

Begonię do doniczek sadzimy w drugiej połowie lutego. Ale nie później niż do połowy marca. Przechowujemy je w pomieszczeniu. Rośliny powinny zakwitnąć w maju lub czerwcu. Jak sadzić begonie w doniczce ? Doniczka na jedną lub dwie rośliny powinna mieć średnicę od 15 do 20 cm. Na dnie usypujemy solidną warstwę drenażu. Bulwy sadzimy na głębokości ok. 5-8 cm, Górna część powinna znajdować się pod ziemią na około 2 cm. Wklęsła część bulwy ma być skierowana do góry. Wcześniej bulwy begonii można potraktować preparatem grzybobójczym.

Kiedy sadzić begonie do gruntu?

Kiedy można sadzić begonie do gruntu? Optymalny termin sadzenia do gruntu to druga połowa maja. Ale wtedy zakwitnął dopiero w połowie lata.

Kiedy i jak sadzić begonie rabatowe?

Begonie na rabaty na ogół wybiera się odmiany stale kwitnące. Tę odmianę najczęściej rozmnaża się przez nasiona, które należy wysiać do doniczek od połowy stycznia do połowy lutego. Na rabaty możemy je sadzić dopiero w połowie maja.

Jak sadzić begonie stale kwitnące ? Skrzynki wypełniamy mieszaniną ziemi liściowej, torfu i piasku. Nasion nie przykrywamy ziemią, tylko lekko wciskamy w podłoże. Następnie przykrywamy szybą i cieniujemy. Zraszamy ostrożnie i utrzymujemy temperaturę 20- 22 st. C.

Gdy pojawią się siewki, to pikujemy do skrzynek w rozstawie 1,2 × 1,5 cm. W kwietniu drugi raz pikujemy każdą roślinę z osobna do skrzynek torfowych. Przed posadzeniem na rabaty, rośliny najpierw hartujemy. Do gruntu sadzimy w rozstawie 15 × 20 cm.

Begonia bulwiasta - sadzenie

Begonia bulwiasta to gatunek bardzo ozdobny i trudniejszy w uprawie. Posiada duże i pełne kwiaty, które są atrakcją ozdobną balkonów, tarasów i ogrodów. Dorasta do ok. 30-40 cm wysokości, ale jej odmiany kaskadowe mogą mieć nawet metr długości. Kiedy sadzić begonię bulwiastą ? Podobnie jak większość odmian begonii sadzi się je na przełomie maja i czerwca.

Ten gatunek lubi ziemię żyzną, próchniczną, przepuszczalną i niezbyt wilgotną. Odczyn gleby lekko kwaśny. Lubi rosnąć w półcieniu lub cieniu. Ostre słońce ma zły wpływ na jej liście i kwiaty. To gatunek bardzo wrażliwy na radykalne zmiany pogody. Zarówno ostre słońce, jak i mocny wiatr, czy ulewny deszcz mogą uszkodzić jego liście i kwiaty.

Jak sadzić begonie zwisające?

Begonia zwisająca to piękny kwiat, który doskonale sprawdza się na balkonach i tarasach. Jej piękne kolorowe kwiatostany kwitną bardzo długo i całość wygląda bardzo efektownie. W zależności od odmiany może wytwarzać kwiaty pełne lub pojedyncze. Begonia zwisająca to odmiana begonii bulwiastej.

  Jak i kiedy sadzić czereśnie? Zasady sadzenia drzewa

Preferuje stanowiska jasne, ale nie z bezpośrednią ekspozycją na słońce. Można ja sadzić na stronie wschodniej lub zachodniej. Może też rosnąc na stronie południowej, ale jej pędy powinny być osłonięte przez ostrym działaniem słońca.

Begonia zwisające lubi podłoże zasobne w składniki odżywcze i lekko przepuszczalne. W tym wypadku można użyć podłoża uniwersalnego do kwiatów kwitnących. Możemy je przemieszać z kompostem lub torfem.

Nie lubi suchego stanowiska, a lekko wilgotne. Młode begonie powinny być podlewane codziennie. Wodę wlewamy bezpośrednio do podstawka, ponieważ roślina nie lubi moczenia kwiatów i liści. Toleruje podlewanie miękką wodą, pozbawioną wapnia.  Kilkanaście minut po podlaniu, zaleca się usunięcie nadmiaru z doniczki. Dzięki temu zmniejszamy ryzyko chorób korzenia, a begonie będą pięknie kwitły.

Jak sadzimy begonie? W doniczce wykonujemy drenaż, który przysypujemy ziemią. Sadzimy ją co 20- 25 cm. Bulwy sadzimy na głębokości ok. 5-8 cm, tak aby górna część bulwy była dwa centymetry pod ziemią.

Gdy begonia zacznie kwitnąć, wymaga regularnego nawożenia. Nawozami zasilamy ją od wiosny do jesieni. Najlepiej sprowadzają się wielkoskładnikowe nawozy do roślin kwitnących lub uniwersalny biohumus.

begonie zwisajace

Jak sadzić begonie dragon?

Begonia dragon, a raczej dragon wing to ozdobna krzewinka o wysokich walorach estetycznych. Wyróżnia się tym, że jest bardzo efektowna i ma niezbyt wygórowane wymagania w uprawie.

To odmiana bardzo szybko rosnąca. Docelowo dorasta do 70 cm wysokości. Jej pędy w miarę rozwoju kwiatostanów, zaczynają lekko zwisać, co daje dekoracyjny efekt. Swój pokrój zawdzięcza begonii bulwiastej, a obfite kwitnienie begonie stale kwitnącej. Jej atrakcją są nie tylko kwiaty, ale tez i liście.  Liście są zielone, błyszczące, a pokrojem przypominają skrzydła smoka. Zaostrzone końcówki liści i specyficzne ułożenia sprawiają, że roślina prezentuje się dość egzotycznie.

Kwiaty są duże, pełne i intrygujące. Płatki układają się promieniście i są wygrzbiecone. Kwiaty są dość delikatne, ale uszkodzone i przesuszone roślina szybko zastępuje nowymi. Często uprawiana jest w wielu kompozycjach na rabatach, ale i nie tylko.

Begonie dragon można też posadzić na trasie lub balkonie w dużej donicy. Średnica donicy dla jednej rośliny powinna mieć co najmniej 15 cm. W sklepach możemy dostać małe sadzonki, ale ten gatunek szybko się rozrasta i nie lubi przesadzania.

W ogrodzie możemy też zasadzić, o ile mamy odpowiednią ilość miejsca. Warto przy tym wiedzieć, że lubi miejsca zaciszne i osłonięte od wiatru. Niektórzy odradzają sadzenia w ogrodzie, ponieważ ta roślina nie lubi zbyt wilgotnego podłoża, szczególnie po ulewnych deszczach i długich okresach opadów. Stanowisko jasne i ciepłe, słoneczne lub półcień. Ta odmiana będzie źle rosła w cieniu.

  Jak rozmnożyć bukszpan? Praktyczne porady

Podłoże do begonii dragon może być uniwersalne, ta odmiana nie jest zbyt wymagająca. Najlepsze warunki to gleba żyzna i przepuszczalna, o lekko kwaśnym odczynie. Do ziemi ogrodowej można dodać trochę piasku. Roślina wymaga podlewania, gdy ziemia przeschnie. Na rabatach należy zadbać o regularne jej nawodnienie w trakcie upałów. Chronimy przed intensywnymi opadami deszczu.

Kiedy sadzić begonie dragon?

Jeżeli chcemy, aby roślina kwitła już wiosną, to o sadzonki musimy zadbać już w lutym i marcu. Oczywiście trzymamy ją w pomieszczeniu w temperaturze pokojowej. Na zewnątrz wystawiamy w donicach na przełomie maja i czerwca lub sadzimy w tych terminach do gruntu.

Jak sadzić begonie dragon – krok po kroku

  1. Przygotowujemy donicę o średnicy co najmniej 15 cm. Jeżeli chcesz posadzić dwie sadzonki, to musisz mieć donice co najmniej 30 cm.
  2. Wykonujemy drenaż na dnie donicy. Drenaż można wykonać z kawałków potłuczonych donic glinianych, grubego piasku, perlitu lub styropianu. Drenaż zapewni odpływ wody, co sprawi, że kwiaty nie będą przemoczone.
  3. Gotowe sadzonki umieszczamy na głębokości 1-2 cm, a następnie dodajemy nieco ziemi po bokach, aby roślina zyskała stabilność.
  4. Jeżeli sadzimy w gruncie, to odstęp między poszczególnymi roślinami powinien być około 40 cm. Begonie możemy sadzić w grupach po 3-6 roślin. Dzięki temu będziemy mogli podziwiać piękne i bogate kobierce kwiatów. Innym sposobem jest umieszczenie sadzonek w rzędach.

Jak gęsto sadzić begonie?

Mamy wiele gatunków begonii, które różnią się wielkościami od siebie. Begonia sadzenie w rozstawie 20 × 25 cm. Dokładne odległości będą zależały od wielkości odmiany.