Kiedy i jak sadzić pomidory? Co, ile i gdzie najlepiej?

Pomidory należą do grupy najczęściej stosowanych surowców spożywczych na świecie. Bez względu na kulturę oraz tradycje danego kraju, zawsze pasują do głównych dań, przynosząc najbardziej wartościowe składniki odżywcze, z witaminą C na czele. W trosce o wysokiej jakości surowiec spożywczy oraz składniki tak ważne dla naszego zdrowia poleca się hodować pomidory na własny użytek, ponieważ rozwiązanie gotowe w sklepach i supermarketach z wiadomych przyczyn ma  w sobie więcej chemii, niż elementów prozdrowotnych. Własnoręcznie hodowane pomidory nie smakują jak papier, do tego są soczyste i mięsiste. Zastanawiacie się, jak sadzić pomidory, aby cieszyć się zbiorem pod dostatkiem, dostarczając najbliższym nieograniczone zasoby antynowotworowego likopenu? Chcecie się dowiedzieć, co ile sadzić pomidory, by ich późniejsze zbieranie było w miarę szybkie i wygodne? Jak wysadzać pomidory do gruntu, aby były w pełni wolne od wszelkich chorób? Dowiecie się tego tylko u nas!

Jak sadzić pomidory w szklarni?

Zdania na temat tego, gdzie najlepiej sadzić pomidory, są podzielone. Jedni powiedzą, że najodpowiedniejszym dla nich miejscem będzie szklarnia, drudzy obstawiać będą dojrzewanie i zbiory pod folią, minimalistom z kolei do gustu przypadnie hodowanie pomidorów w doniczkach, np. na balkonie, co we Włoszech jest już właściwie tradycją.  Jeśli chcecie wiedzieć, jak sadzić pomidory w szklarni, musicie wiedzieć, że najodpowiedniejszą do tego porą będzie kwiecień. Nasiona pomidorów sadzonych w kwietniu powinny być dobrze wysiane. Wysoki stopień rozwinięcia nasion jest gwarantem, że plony będą zadowalające i obfite. Bardzo ważny wpływ na jakość pomidorów sadzonych w szklarniach mają warunki pogodowe.

Jak sadzić pomidory koktajlowe?

Uwielbiane przez nas wszystkich pomidorki koktajlowe hodować możemy na dwa sposoby – w gruncie lub w doniczce. Bez względu na to, jak sadzimy pomidory koktajlowe, wyróżnić możemy dwa typy tych roślin. U pierwszego  pnącza są dość wiotkie i rosną wysoko, wymagając przy tym odpowiedniego podparcia. W drugim typie łodygi pomidorów odznaczają się większą twardością i sztywnością. Te ze sztywniejszą łodygą idealnie nadają się do doniczkowej hodowli, ponieważ nie rosną na zbyt dużą wysokość. Łatwiej się je pielęgnuje na co dzień. Przy inwestowaniu w uprawę pomidorków koktajlowych o wiotkich i długich łodygach zwiększamy swoje szanse na zwiększona obfitość plonów, a także wydłużenie sezonu letniego przez zwielokrotnione zbiory. Zanim zaczniecie sprawdzać w praktyce, jak sadzić pomidory koktajlowe, warto byłoby poznać przynajmniej kilka ich odmian. Do najpopularniejszych zaliczymy m. in.: Koralik, Mirabell, Pokusę, Radanę, Sungold, Venus.

  Jak i kiedy sadzić kłącza hosty? Sadzenie funkii w ogrodzie

Jak sadzić pomidory – w gruncie czy w doniczce?

Do prawidłowego przyjęcia się sadzonki z pomidorami koktajlowymi niezbędne jest ciepłe podłoże oraz osłonięte miejsce.  Jesienią na grządkę należy zastosować nawóz. Jeśli zwlekaliśmy z tą czynnością, możemy wczesną wiosną użyć dobrze skompostowanego obornika. Na miejscu stałym pomidorki koktajlowe rozsadzamy mniej więcej w połowie maja. Jeśli chodzi o to jak sadzić pomidory w doniczkach, istotny jest dobór odpowiedniej, specjalnej ziemi do hodowania warzyw. Paliki do podpory niemal od pierwszych dni prowadzenia uprawy domowej są jak najbardziej wskazane. Szybkiemu wzrostowi balkonowych pomidorków pomogą specyfiki w postaci gnojówki pokrzywowej lub specjalnych, naturalnych nawozów z dużą zawartością potasu i fosforu. Rozcieńczone w wodzie związki stosuje się średnio co 2 tygodnie.

pomidory w szklarni

Jak sadzić pomidory w tunelu?

Tunele przeznaczone na hodowanie warzyw oraz owoców najczęściej stworzone są z wysokiej jakości folii. Wiedza na temat tego, jak sadzić pomidory w folii, pomaga uniknąć kardynalnych błędów i na dobre wyeliminować zagrożenia w postaci działań szkodników w postaci owadów oraz pasożytów. Do tunelu trafić mogą te sadzonki pomidorów, które mają więcej, niż 7 liści. Bardzo korzystnym zabiegiem dla sadzonek pomidorów przeznaczonych do tunelu będzie hartowanie. Zabieg ten polega na tym, że wystawiamy je w cieplejsze dni na słońce, gdzie powinny przebywać około 4 – 5 godzin. Zanim na zewnątrz na dobre się ochłodzi i zapadnie zmierzch, krzaczki z pomidorami trzeba z powrotem zanieść do pomieszczenia zamkniętego. Zanim na dobre przeniesiemy sadzonki z pomidorami do gruntu, powinniśmy je poddawać regularnemu hartowaniu minimum przez tydzień. Po max 10 dniach zabieg można uznać za zakończony. Temperatura w zamkniętym pomieszczeniu nie powinna przekraczać 10 stopni, rośliny powinny mieć możliwość oddychania świeżym powietrzem, ale bez nadmiaru wilgoci.

Jak sadzić pomidory w doniczkach?

Pierwszą zasadą, jak sadzić pomidory w doniczkach, jest wybór odpowiedniej. Doniczka do pomidorów powinna mieć minimum 20 cm głębokości – wtedy z pewnością się sprawdzi. W doniczkach do 40 cm długości poleca się stosować pojedyncze sadzonki. Jeśli odmiana pomidorków należy do grupy średnio szybko rosnącej, można umieścić dwie sadzonki. Zbiory pomidorków koktajlowych z doniczek prowadzi się w sierpniu, ale jest to często możliwe także we wrześniu, jeśli lato nie ustępuje.

sadzonka pomidora w doniczce

Jak gęsto sadzimy pomidory?

Wszystko zależy, jaki gatunek pomidora hodujemy. Im wyższy jest krzak – tym większe odległości powinny zostać zastosowane. To, jak gęsto sadzimy pomidory, ma w dużym stopniu wpływ na późniejsze tempo i jakość ich zbiorów. Pomidory wysokie powinny rosnąć w odległości około 50 cm pomiędzy poszczególnymi krzakami. Rzędy powinna oddzielać odległość 1 metra. Krzaki pomidorów rosnących na znacznie niższych krzaczkach musi dzielić odległość  około 40 – 60 cm. Odległość między poszczególnymi rzędami szacuje się na wartość 40 cm. Każda metoda, co ile sadzić pomidory może się różnić od pozostałych. Plantatorzy mają swoje specjalne sposoby na to, aby w czasie obfitych zbiorów nie zmarnować ani jednego owocu na krzaczku. Opracowuje się specjalne techniki zbierania ręcznego, a także przy użyciu specjalistycznych narzędzi ogrodniczych. W typowo polskich warunkach fakt, co ile sadzimy pomidory ma wpływ na płynność zbiorów. Im większa oszczędność przestrzeni w szklarniach i ogrodach – tym większe trudności z przedarciem się przez krzaki, a także z zaprowadzeniem ładu i odpowiednią pielęgnacją okazałych pnączy.

  Nawożenie pomidorów pod folią - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy!

Jak głęboko sadzić pomidory z nasion?

Na początek trzeba przygotować rozsadę. Nasiona powinna być umieszczone w miarę równomiernie. Wysiewamy na głębokość około 0,5 cm, przysypując warstwą gleby na 1 cm grubości. Gleba powinna być zwilżona i dokładnie zakrywająca nasiona. Temperatura miejsca, w którym wyrosnąć mają pomidory, nie powinna być niższa, niż 22 stopnie. Dla zwiększenia rezultatu, jeśli temperatura jest dość chłodna, można dodatkowo zastosować przykrycie w postaci folii. Co jakiś czas trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie i pod żadnym pozorem nie wolno o tym zapominać. Doglądanie kiełkujących nasion jest jak najbardziej wskazane. Przy pierwszych symptomach wzrostu należy pozbyć się folii. W tej sytuacji temperatura ok. 17 – 19 stopni będzie optymalna. Później należy jeszcze rozdzielić roślinki, jeśli kilka jednocześnie znajdowało się w jednej doniczce. Umieszcza się je potem w oddzielnych miseczkach razem z korzeniami. Proces ten popularnie nazywany jest pikowaniem siewek. Gdy wiecie już, jak głęboko sadzić pomidory z nasion, operowanie rozwiniętymi sadzonkami nie będzie dla Was stanowiło najmniejszego problemu.

Jak głęboko sadzić pomidory?

Kiedy mamy do zastosowania rozwinięte krzaczki, sprawa jest o tyle prostsza, że poziom gleby dopasować możemy do długości korzenia. Warstwa ziemi powinna docierać powyżej 1/3 długości całej rośliny, a korzeń musi być w całości zanurzony w ziemi. Dlatego tak ważne są otwory na minimum 20 cm w doniczkach oraz w gruncie. Jeśli zastanawiacie się jeszcze, jak głęboko sadzić pomidory pod folią – zdecydowanie polecamy usadowienie krzaków na głębokość nawet do 30 cm. Im szybciej pnącza się rozwiną, tym bardziej niezbędne będzie solidne oparcie w postaci kołków, bo sam korzeń nie utrzyma w pionie całej rośliny.

sadzonki pomidorow w doniczce

Jak sadzić pomidory w folii?

Na sadzenie przychodzi czas w pierwszych dniach marca. Nasiona najlepiej przyjmą się na ziemi przeznaczonej do wysiewu najpopularniejszych warzyw. Umieszczone w glebie nasiona przykrywa się ziemią, albo też piaskiem. Skrzynki z nasionami trzeba przykryć folią, aby zapewnić wysoką temperaturę do wzrostu i dobry poziom wilgotności. Po około tygodniu zauważymy, że nasiona kiełkują. Dobra temperatura to około 25 stopni. Trzeba jeszcze pamiętać, że nie warto sadzić ani siać pomidorów w ziemi, w której wcześniej rosły niektóre gatunki warzyw. Pomidor nie odnajdzie się też w sąsiedztwie ziemniaków. To najgorsze z możliwych rozwiązań, bowiem przyczynia się do zwiększenia obecności pasożytów i bakterii w plantacjach pomidorowych. Pomidor jako sąsiada nie toleruje także wszystkich odmian papryki. Nie warto sadzić go również do gleby, w której wcześniej rósł bakłażan. Jeśli pytanie, gdzie najlepiej sadzić pomidory – odpowiedź jest najprostsza z możliwych – w świeżej ziemi, pełnej obornika i możliwie z dala od innych, równie kapryśnych warzyw.

  Przycinanie rododendrona - jak i kiedy wykonać cięcie?

Jak sadzić pomidory na balkonie?

Ten temat jest już dość szeroko rozwinięty w powyższych podtytułach. Bardzo ważne, żeby balkon, na którym uprawiać będziemy pomidory w skrzynkach lub doniczkach był wolny od smogu i zanieczyszczeń płynących z powietrza i strefy drogowej zanieczyszczonej spalinami. Pomidory, niestety, chłoną w dość silnym stopniu zanieczyszczenia pochodzące z otoczenia, w którym wyrastają, dlatego balkon dobrze będzie oddzielić zasłoną lub nawet szybą w celu uniknięcia zarazków w postaci pyłów z ulicy, a także niewidocznych gołym okiem pasożytów. Pomidory z własnej uprawy smakują dużo lepiej, niż te kupowane na co dzień w sklepie – zwłaszcza w czasie zimy, kiedy wszyscy narzekamy na niską jakość warzyw. Dlatego w trosce o dobre i bogate zbiory należy zrobić wszystko, by pomidory zachwycały nie tylko wyglądem i smakiem, ale przede wszystkim najcenniejszymi dla zdrowia witaminami.