Kiedy i jak sadzić szczypior? Sadzenie cebuli na szczypiorek w różnych miejscach

Szczypior czyli długie liście cebuli o intensywnym smaku i aromacie są wprost nieocenionym dodatkiem, który potrafi całkowicie odmienić smak niektórych potraw. Nic więc dziwnego, że chcemy mieć go w zasięgu ręki. Tym bardziej, że najlepiej smakuje świeży, dopiero zerwany. Na szczęście, uprawa szczypiorku nie jest trudna, nie potrzebujemy do tego nawet własnego ogrodu - z powodzeniem wystarczy doniczka na parapecie. Mimo to warto jednak wiedzieć jak sadzić szczypiorek, by wyrósł bujny i smakowity. Zebraliśmy najważniejsze porady i odpowiedzi na pytanie jak sadzić szczypior - zarówno w ogrodzie, jak i w domowych warunkach.

Istnieje wiele odmian szczypiorku, jak i sposobów jego sadzenia. Część osób sadzi sadzonki cebuli dymki do gruntu lub doniczki, inne preferują zaś wysiewanie nasion szczypiorku (a właściwie rośliny wieloletniej noszącej nazwę czosnek szczypiorek). Na szczęście, niezależnie do tego jaką metodę wybierzemy - nie jest ona skomplikowana i z uprawą własnego szczypiorku z powodzeniem poradzi sobie każdy z nas.

Kiedy sadzić szczypiorek?

Podstawowym pytaniem, które warto zadać sobie myśląc o tym jak sadzić szczypiorek jest: kiedy to zrobić. Podobnie jak każda inna roślina tak również szczypiorek ma swój okres wegetacyjny i potrzeby, których powinniśmy przestrzegać. Jeśli chodzi o termin, w którym należy sadzić szczypiorek z nasion lub cebuli dymki, który ma rosnąć w ogrodzie optymalnym czasem jest przełom marca i kwietnia. Szczypiorek możemy sadzić również na przełomie lipca i sierpnia - również zdąży nam pięknie wyrosnąć. Jeśli zaś zastanawiasz się kiedy sadzić szczypiorek w doniczce - odpowiedź jest bardzo prosta, możesz robić to przez cały czas.

  Jaka ziemia do pelargonii jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

Jak sadzić szczypiorek?

Jeśli zastanawiasz się jak sadzić szczypiorek w ogrodzie przede wszystkim powinieneś zacząć od wyboru odpowiedniego stanowiska. Czego potrzebuje ta roślina? Przede wszystkim dużej ilości światła, które sprawia, że roślina rozwija się znacznie szybciej. Warto zapewnić jej również dobre podłoże - aby szczypiorek był soczysty i smakowity stawiaj na żyzną glebę, którą dodatkowo możesz przemieszać z kompostem lub próchnicą. Szczypiorek najlepiej rośnie w glebach przepuszczalnych, które posiadają lekko zasadowy odczyn. Co równie ważne, szczypiorek jest rośliną, która bardzo źle znosi brak deszczu, dlatego też warto pamiętać o tym, by regularnie go podlewać.

szczypior

Szczypiorek w domu - jak go sadzić?

Preferujesz domową uprawę tej pysznej, aromatycznej rośliny, ponieważ nie dysponujesz ogrodem lub zwyczajnie chcesz mieć ją zawsze pod ręką? Powinieneś więc wiedzieć jak sadzić szczypiorek w domu. Jeśli zdecydujesz się na posadzenie sadzonek cebuli możesz robić to praktycznie przez cały rok. Zacznij od przygotowania doniczki. Na jej dnie umieść warstwę drenażu np. drobnych kamieni a następnie wypełnij ziemią ogrodniczą. Możesz skorzystać z uniwersalnej ziemi - cebula dobrze radzi sobie w większości warunków. Sadzonki cebuli należy włożyć w ziemię do ¾ . Odstęp pomiędzy poszczególnymi sadzonkami nie musi być duży. W jednej doniczce z powodzeniem może znajdować się nawet kilkanaście sadzonek.

Jak sadzić szczypiorek z nasion?

Jednym ze sposobów sadzenia szczypioru jest uprawa z nasion. Jak sadzić szczypior w tym przypadku? Idealnym terminem na sadzenie jest marzec oraz kwiecień, możemy również wysiewać go w lipcu. Nasiona należy umieścić na głębokości ok 2 centymetrów w ziemi.

Jak sadzić szczypiorek w doniczce?

Odpowiedzmy również na pytanie jak sadzić szczypiorek z nasion w doniczce. Możemy robić to przez praktycznie cały rok. Ziemia w doniczce powinna być przepuszczalna i żyzna. Sypiemy na nią dość sporą ilość nasion - nie musimy przejmować się odległościami a następnie przykrywamy je centymetrową warstwą ziemi. Ugniatamy ją i podlewamy. Szczypiorek w doniczce najlepiej czuć się będzie w słonecznym, ciepłym miejscu.

  Jak i kiedy sadzić magnolię? Kompleksowy poradnik

Jak sadzić szczypiorek z dymki?

Smaczny szczypiorek o intensywnym smaku możemy uzyskać również sadząc cebulę dymkę i obcinając jej liście. Pora więc odpowiedzieć na pytanie jak sadzić dymkę na szczypiorek, by móc cieszyć się jego doskonałym smakiem. Nie jest to zadaniem trudnym. Szczypiorek z dymki możemy uprawiać zarówno w doniczce, jak i w ogrodzie. Druga metoda pozwala nam jednocześnie pozyskać zbiór cebuli. Jak sadzić szczypior? Zaczynamy od dokładnego spulchnienia ziemi, w której zamierzamy posadzić dymkę. Dobrym pomysłem jest wymieszanie jej z kompostem. Następnie przechodzimy do sadzenia dymki - jeśli zależy nam jedynie na tym, by cieszyć się szczypiorkiem odległość między sadzonkami nie musi być duża. Jeśli zaś zamierzamy zbierać również cebule - odległość pomiędzy sadzonkami powinna wynosić co najmniej 8 cm. Sadzenie szczypiorku z dymki rozpoczynamy wczesną wiosną. Może mieć ono miejsce nawet w marcu, ponieważ cebula jest rośliną dobrze znoszącą niskie temperatury.

pole szczypiorku

Szczypiorek na balkonie - jak go sadzić?

Kolejnym rozwiązaniem, które pozwala cieszyć się dostępnym od ręki szczypiorkiem jest jego uprawa na balkonie. W tym celu najlepiej wybrać podłużne doniczki, tak zwane korytka oraz sadzonki cebuli. Jak sadzić szczypiorek na balkonie? Jeśli nie mamy możliwości schowania doniczki na noc należy poczekać aż temperatura powietrza będzie dodatnia zarówno w dzień, jak i w nocy. Optymalnym terminem na sadzenie szczypiorku na balkonie będzie więc końcówka marca. Dół korytka wypełniamy drenażem a następnie uniwersalną ziemią ogrodniczą. Sadzonki cebulek utykamy w ziemi do od ¾ ich rozmiaru. Pamiętaj, że góra sadzonki powinna wystawać ponad ziemię. Grunt w okolicy sadzonki ugniatamy i podlewamy. Odległość między sadzonkami powinna wynosić ok 2-3 cm.

Jak sadzić szczypiorek w ogrodzie?

Jeśli zastanawiasz się jak sadzić szczypiorek z nasion lub sadzonek w ogrodzie zacznij od przygotowania odpowiedniego stanowiska. Stawiaj na nasłonecznione miejsca o żyznej, lekko zasadowej glebie. Pamiętaj o tym, by dokładnie ją spulchnić. Nasiona wysiewaj cienką linią w niewielkich odległościach pomiędzy rzędami. Sadzonki cebuli umieszczaj w odległości kilku centymetrów od siebie.