Jak przezimować begonie?

Begonie bulwiaste są bardzo popularnymi kwiatami balkonowymi. Zdobią nasze tarasy od wiosny aż do pierwszych przymrozków. Begonia bulwiasta jest bardzo okazałym kwiatem o wielu kolorach i kształtach. Lubią rosnąć na stanowisku zacienionym, ale ciepłym i zacisznym. Niemniej jednak gdy przychodzi okres jesieni, zastanawiamy się, czy możemy przezimować te piękne kwiaty, aby na drugi rok na wiosnę ponownie rozkwitły.

Czy begonie można przezimować?

Begonia bulwiasta jest rośliną wrażliwą na temperaturę. Dlatego w naszych warunkach klimatycznych te kwiaty nie możemy na zimę pozostawić na balkonie lub tarasie. Ale dobra wiadomość jest taka, że można je przezimować w pomieszczeniu o temperaturze powyżej zera i na nowy sezon cieszyć się nowymi kwiatami begonii. Zatem jak przezimować begonie ?

Jak przechowywać begonie w trakcie zimy?

Begonie wykopujemy  w październiku lub listopadzie. Przy pierwszych przymrozkach kwiaty wyjmujemy z pojemników, ostrożnie obsypujemy z podłoża i przycinamy łodygi na wysokość ok. 2 cm nad bulwą. Bulwy oczyszczamy i usuwamy wszystkie chore i uszkodzone mechanicznie.

Zimowanie begonii rozpoczynamy od ułożenia bulw w ciepłym i suchym miejscu np. na gazecie, aby wyschły. Czas schnięcia może potrwać kilka tygodni.

Następnie bulwy begonie układamy w ażurowych skrzynkach i przesypujemy torfem lub piaskiem. Przez całą zimę trzymamy w pomieszczeniu w temperaturze od 3 st. C do 10 st.C. Nie potrzebują dostępu do światła.

Innym sposobem jest zapakowanie wyschniętych bulw do papierowych torebek i pozostawienie w chłodnym i suchym miejscu.

Jak pielęgnować begonie w trakcie zimy?

Ususzone bulwy begonii należy posypać siarką, aby nie pojawiały się na nich grzyby i nie uległy przegniciu. W trakcie zimowania begonii nie podlewamy i trzymamy je w suchym i chłodnym miejscu.

  Czy można kosić mokrą trawę?

Od lutego begonie możemy stopniowo przyzwyczajać do wyższych temperatur, czyli umiejscawiamy je w pomieszczeniu o temperaturze 18 st. C. W tym celu układamy je ciasno, jedna obok drugiej, tak aby strona wierzchnia była skierowana ku górze. Tę część można rozpoznać po lekkich wgłębieniu, a po dokładnym przyjrzeniu się zobaczymy małe pączki. Po ułożeniu bulw przesypujemy je mieszanką torfu z piaskiem w stosunku 1:1 i przestawiamy w jasne miejsce.

Gdy begonie wydadzą pierwsze pędy o długości ok. 10 cm, to możemy je przesadzić do doniczek o średnicy ok. 10 cm. Do skrzynek tarasowych możemy je przesadzić dopiero w maju, kiedy ryzyko przymrozków minie. Zanim tego dokonamy, musimy nasze begonie stopniowo przyzwyczajać do warunków zewnętrznych. W tym celu w ciągu dnia wystawiamy je na parę godzin na zewnątrz.

zimowanie begonii

Przycinanie begonii na zimę

Begonie przycinamy 2 cm nad bulwą, po całkowitym wyschnięciu bulwy. Usuwamy też zgniłe i uszkodzone korzenie.

Jak podlewać begonie zimą?

Wysuszone bulwy begonii pozostawiamy w suchym i chłodnym miejscu i nie podlewamy. Zima dla tych roślin jest okresem uśpienia i w tym czasie nie wymagają podlewania. Nawet jest wskazane, aby w tym okresie bulwy miały cały czas sucho.

Jakie gatunki begonii mogą być zimowane?

Najbardziej popularnymi gatunkami begonii na naszych tarasach jest begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens) i begonia bulwiasta (Begonia tuberhybrida). Begonie stale kwitnące są roślinami jednorocznymi w naszym klimacie i nie nadają się na zimowanie.

Natomiast begonia bulwiasta jest rośliną wieloletnią i nadaje się na zimowanie. Bulwy tej rośliny przechowujemy w chłodnym miejscu. Do zimowania wybieramy zdrowe okazy bez oznak występowania chorób oraz widocznych uszkodzeń.