Kiedy i jak sadzić lilie? Sadzenie cebulek krok po kroku

Lilie jako niezwykle czarujące rośliny ozdobne funkcjonują w ponad stu gatunkach i tysiącach odmian. Zawsze stanowiły symbol elegancji i prestiżu, znane były już w starożytności, gdzie trudno było sobie wyobrazić jakąkolwiek dekorację roślinną bez ich zastosowania. Po upływie wielu stuleci piękno lilii nic nie straciło na aktualności. Warto zgłębić wiedzę na temat tego jak i kiedy sadzić lilie. Większość gatunków sadzi się podobnie, ponieważ rośliny z tej samej rodziny często miewają jednakowe lub zbliżone potrzeby. Zobaczcie, jak i kiedy sadzimy lilie oraz jak odpowiednio określić porę sadzenia do odmiany tych roślin!

Kiedy i jak można sadzić lilie?

Czy wiecie kiedy i jak można sadzić lilie także z nasion? Dojrzewają one w czasie jesieni, a kiedy nie zależy nam na samosiewie, wystarczy pozbyć się przekwitłych kwiatostanów. Sadzonki tworzy się łatwo i szybko. Na początek trzeba zmoczyć je przez kilka dni w wodzie, można to robić już w lutym lub marcu. Sianie jest płytkie na kilka milimetrów. Podłoże musi być lekko mokre. Lilie kiełkować mogą od 4 do 30 dni. Rezultaty pojawiają się bardzo szybko.

Jak i kiedy sadzić lilie drzewiaste?

Jeśli chcecie wiedzieć kiedy i jak sadzić lilie drzewiaste, powinniście na początek wziąć pod uwagę fakt, iż te kwiaty potrafią urosnąć do naprawdę sporych rozmiarów. Dlatego liliom drzewiastym w ogrodzie musi zostać zapewnione trochę więcej miejsca, niż innym gatunkom roślin z tej samej rodziny oraz kwiatom sąsiadującym w najbliższym otoczeniu. Cebulki lilii drzewiastych powinny trafiać do dołów w odstępach 50 cm, mogą być one nieco większe. Pędom obfitującym w kwiaty z pewnością wzrastanie ułatwi odpowiednio opracowana podpora.

  Jakie gatunki roślin wybrać do ogrodu zimowego?

Jak i kiedy sadzić cebulki lilii?

Zastanawiając się nad porą, kiedy i jak sadzić cebulki lilii, trzeba wiedzieć, że mamy właściwie dwie możliwości do wyboru. Sadzenie lilii w czasie wiosny może się odbywać od końca marca do maja, z kolei jesienne sadzenie tych roślin powinno się odbywać od września do listopada. Jedynie lilie białą oraz lilię złotogłów możemy uznać za wyjątki - pora ich sadzenia to sierpień, końcówka lata. Cebule, a także rozwinięte już sadzonki można wkładać do gruntów lub doniczek.

Jak i kiedy sadzić lilie do gruntu?

Chcesz cieszyć się wymarzonymi liliami w ogrodzie, ale nie wiesz dokładnie jak sadzić lilie do gruntu i boisz się, że przez nieprzemyślane działania stracisz tylko czas i pieniądze? Przede wszystkim, na początek wybierz dobrze nasłonecznione miejsce. Lilie lubią, gdy ich korzeń zanurzony jest w chłodnym środowisku. Obszar w rejonie korzeniowym warto okryć ściółką. Nie zaszkodzi zainwestowanie w drobne rośliny okrywowe, sprawdzi się też pokruszona kora. Im większy dostęp lilie będą miały do światła, tym więcej pojawi się kwiatów.

Jak i kiedy sadzić lilie w doniczce?

Jaka będzie idealna metoda na to kiedy i jak sadzić lilie w doniczce? Dobrze będzie zaopatrzyć się w doniczkę o głębokości około 40 cm. Dno powinniśmy wyłożyć keramzytem, aby utworzył się odpowiedni drenaż dla wody. Jeśli jedna cebulka lilii będzie miała wielkość około 5 cm, powinniśmy posadzić je w dołku mniej więcej 3 razy większym, czyli na głębokość około 15 cm. W klasycznej doniczce o średnicy 20 cm zmieścimy 5 - 6 cebulek i to jest najbardziej sprawdzona opcja.

Jak i kiedy sadzić lilie ogrodowe?

W czasie kiedy sadzi się lilie, trzeba jeszcze pamiętać, że o ile nasłonecznienie poranne i popołudniowe jest niezwykle istotne dla ich rozwoju, o tyle w południe powinny być przed nim chronione. Kiedy i jak sadzić lilie ogrodowe, aby zachwyciły nas swoim pełnym blaskiem i niebanalną urodą? Istotne jest, aby grunt, na którym będą się rozwijać, charakteryzował się dużym poziomem przepuszczalności. Ziemia powinna być żyzna, najlepiej dodatkowo ją spulchnić. Wilgoć także działa na plus, choć nie w nadmiarze.

  Nawożenie pomidorów w doniczce - czym i kiedy to robić?

Jak i kiedy sadzić lilie wiosną?

Jeśli chodzi o to, jak i kiedy sadzić lilie wiosną, w pierwsze słoneczne dni w roku, niskim odmianom lilii odpowiadać powinny odległości co 25 cm, a wyższym 30 - 50 cm. Cebule umiejscowione w dołkach powinny trafiać w nie swoimi specyficznymi piętkami. Część puszczająca pęd oczywiście musi kierować się ku górze. Nie zaszkodzi lekko wcisnąć cebulki w glebę. Na koniec przysypujemy wszystko ziemią i sowicie podlewamy.

Jak i kiedy sadzić lilie azjatyckie?

Szukając dobrego sposobu na to, jak i kiedy sadzić lilie azjatyckie, także mamy do wyboru wiosnę lub jesień. Połowa kwietnia jest zdaniem większości specjalistów - ogrodników porą idealną. Nie ma wtedy mrozów i roślina szybko aklimatyzuje się w nowych warunkach. Jeśli chodzi o zapytanie kiedy i jak można sadzić lilie jesienią - czas mamy od połowy września do drugiej połowy października. Potem przychodzą już przymrozki i zbyt późno stworzona i posadzona sadzonka może mieć spore problemy z przyjęciem się.

Lilia orientalna - jak i kiedy sadzić?

Wiosną powinno się sadzić lilie orientalne, które zakwitają dosyć późno. Jak sadzić lilie orientalne, aby dobrze się prezentowały? Najlepiej co 50 cm. Te lilie, które nie charakteryzują się dużą wrażliwością na zimno, można sadzić już w połowie marca.

biale lilie

Lilia ananasowa - jak i kiedy sadzić?

Jeśli chcemy w naszym domu lub ogrodzie cieszyć się lilią ananasową - nic nie stoi na przeszkodzie. Jak sadzić lilię ananasową, aby się przyjęła? Poleca się to robić pod koniec kwietnia, albo też na samym początku maja. Wierzchołek posadzonej cebulki powinien wystawać niewiele ponad warstwą ziemi. Roślina ta, mimo że pochodzi z Meksyku i kocha ciepły klimat, świetnie odnajduje się też w typowych, europejskich warunkach. Rosnąć może w glebie ogrodowej lub doniczce. Na zimę musi być przesadzana właśnie do doniczki, ponieważ nie jest w stanie przezimować w środowisku typowo ogrodowym.

  System nawadniania ogrodu do samodzielnego montażu – dlaczego warto?

Jak i kiedy sadzić lilie wodne?

Każdy doświadczony botanik wie, jak sadzić lilie wodne. Robię się to najczęściej w połowie maja. Zanim lilie wodne trafią do przydomowego oczka wodnego, trzeba stworzyć dla nich podłoże z gliny i torfu, w stosunku 2:3. Idealnym środowiskiem dla rozwoju lilii wodnej jest woda o dużym stopniu kwasowości i miękkości.