Kiedy i jak sadzić rzodkiewkę? Sadzenie rzodkiewki w różnych miejscach

Rzodkiewka to jedno z warzyw, które nieodłącznie kojarzy się nam z początkiem wiosny. Jej intensywny smak sprawia, że stanowi idealny dodatek do sałatek, surówek czy kanapek. Nie dziwi więc fakt, że wiele osób chce samodzielnie ją uprawiać, by mieć pewność, że wolna jest od chemicznych oprysków czy dodatków. Aby jednak osiągnąć sukces w jej uprawie warto wiedzieć kiedy i jak sadzić rzodkiewkę. Tym bardziej, że możemy skorzystać z kilku różnych metod uprawy. Z tego powodu przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat sadzenia rzodkiewki.

Kiedy sadzić rzodkiewkę?

Jak każda roślina, tak również rzodkiewka ma swój termin wzrostu. Dlatego też warto wiedzieć kiedy sadzić rzodkiewkę by uzyskać dorodne korzenie, które są jadalną częścią tej rośliny. Z tego właśnie powodu rzodkiewkę siejemy w miesiącach, w których nie ma jeszcze zbyt wysokich temperatur oraz długiego czasu operowania słońca. Latem rzodkiewka będzie bowiem starała się wypuścić kwiatostany co uniemożliwia odpowiedni rozwój jej korzeni. Sadzenie rzodkiewki powinno więc mieć miejsce w miesiącach od marca do pierwszej połowy maja. Niewiele osób wie jednak, że smakiem rzodkiewki możemy również cieszyć się wczesną jesienią. Kiedy sadzić rzodkiewkę do gruntu by osiągnąć taki efekt? Najlepszym terminem jest sierpnia oraz pierwsza połowa września.

Jak sadzić kiełki rzodkiewki?

Mówiąc o rzodkiewce nie sposób nie wspomnieć, że możemy spożywać nie tylko jej dojrzałą bulwę korzeniową ale również kiełki. Są one smacznym dodatkiem, który dodatkowo zawiera wiele cennych substancji odżywczych. Wśród nich wymienić możemy chociażby witaminy: A, B1, B2, B3 czy składniki mineralne takie jak: żelazo, potas, wapń, magnez, fosfor, cynk, miedź, mangan. Przejdźmy jednak do tego jak sadzić kiełki rzodkiewki. Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Potrzebujemy kiełkownicy lub słoika, na górze którego umieszczamy gazę. Nasiona rzodkiewki należy starannie wypłukać a następnie namoczyć w wodzie przez około 4-5 godzin. Tak przygotowane nasiona umieszczamy na szalkach kiełkownicy i podlewamy dwa razy dziennie. Jeśli korzystamy ze słoika i gazy pamiętajmy, że powinna ona lekko dotykać powierzchni wody. Czas rozwoju kiełków rzodkiewki wynosi około 5-6 dni.

  Kiedy i jak najlepiej przesadzać hortensje?

kobieta w ogrodzie z rzodkiewkami

Jak sadzić rzodkiewkę w doniczce?

Nie posiadasz własnego ogrodu a jednocześnie chciałbyś cieszyć się smakiem rzodkiewki? Nie ma żadnego problemu. Wystarczy jedynie wiedzieć jak sadzić rzodkiewkę w doniczce. Wbrew pozorom jest to bardzo proste. Potrzebujesz przepuszczalnego, piaszczystego podłoża. Dno doniczki wypełnij warstwą drenażu a następnie ziemią. Rzodkiewki w doniczce sadzimy dość płytko - nasiona powinny być wysiane na ok 1 cm w głąb ziemi. Co ważne, rzodkiewka w doniczce nie wymaga nawożenia. Wprost przeciwnie, stosowanie zbyt dużej ilości nawozu może sprawić, że jej korzeń będzie twardy, zdrewniały i apetyczny. Pamiętaj jednak o regularnym podlewaniu swoich rzodkiewek, warto robić to nawet codziennie.

Jak sadzić rzodkiewkę do gruntu?

Najczęściej jednak uprawiamy rzodkiewkę w przydomowych ogródkach co jest rozwiązaniem najbardziej wygodnym. Wiemy już kiedy ją sadzić. Czas jednak odpowiedzieć na pytanie jak sadzić rzodkiewkę do gruntu. Podstawową kwestią, na którą musimy zwrócić uwagę jest wybór odpowiedniego stanowiska. Rzodkiewka lubi ziemię przepuszczalną, żyzną, która nie zbija się w twarde skorupy mogące utrudnić jej kiełkowanie. Stanowisko powinno być nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Co ważne, roślina źle znosi nie tylko niskie temperatury, ale również zbyt wysokie. Najlepiej rozwija się w temperaturze od 10 do 15 stopni Celsjusza. Gdy staje się zbyt ciepło dochodzi do deformacji korzeni oraz wypuszczenia przez roślinę kwiatostanów.

Rzodkiewka z nasion - jak ją siać?

Kolejnym pytaniem, na które warto odpowiedzieć jest jak sadzić rzodkiewkę z nasion. Bardzo wiele osób popełnia bowiem popularny błąd, który prowadzi do deformacji korzeni. Jest nim zbyt głębokie sadzenie rzodkiewki. Nasiona powinny znajdować się zaledwie centymetr pod powierzchnią ziemi. Gdy wysiejemy je głębiej korzenie będą miały wydłużone, zdeformowane kształty. W tym miejscu warto wspomnieć również o tym, że rzodkiewka jest rośliną, która ma bardzo szybkie tempo wzrostu, szybko kiełkuje i dojrzewa. Co za tym idzie już po kilkunastu dniach od wysiewu możemy ją zbierać. Dlatego też, wiele osób, które chcą zaoszczędzić miejsca sieje ją razem z nasionami innych roślin takich jak marchew czy pietruszka. Zanim te zdążą zacząć się rozwijać, dawno zbierzemy już bowiem plon rzodkiewki.

  Jak podlewać gwiazdę betlejemską? Praktyczne rady

Jak sadzić rzodkiewkę w ogrodzie?

Mówiąc o tym jak sadzić rzodkiewkę w ogrodzie nie sposób nie wspomnieć również o gęstości rzędów. Rzodkiewka nie jest warzywem, które potrzebuje sporej ilości miejsca, dlatego też rzędy mogą być oddalone od siebie o około 20 cm. Nasiona rzodkiewki wysiewamy dość gęsto w odległości wynoszącej około 5 cm.

kobieta sadzi rzodkiewke

Jak sadzić rzodkiewkę na balkonie?

Kolejnym sposobem na cieszenie się smakiem rzodkiewki, który zawsze będzie pod ręką jest skorzystanie z możliwości uprawy na balkonie. Jak sadzić rzodkiewkę na balkonie? Jest to bardzo proste. Stosujemy te same rozwiązania, co w przypadku sadzenia rzodkiewki w doniczkach. Na balkonie najlepiej sprawdzą się podłużne, plastikowe doniczki, tzw. korytka. Na ich dnie umieszczamy warstwę drenażu czyli np. drobnych kamieni. Następnie wsypujemy warstwę podłoża. Najlepiej sprawdzi się ziemia uniwersalna, która wyróżnia się dobrą przepuszczalnością. Nasiona siejemy dość gęsto, w odległości kilku centymetrów od siebie. Przerwy powinny wynosić około 3 cm. Następnie nasiona przykrywamy centymetrową warstwą ziemi, lekko uklepujemy a następnie podlewamy. Pojemnik z rzodkiewkami warto postawić w nasłonecznionym miejscu i pamiętać o tym, by podlewać je regularnie co 2-3 dni. Kiełkowanie roślin odbywa się już po upływie ok 6 dni.

Jak sadzić rzodkiewkę w folii?

Wiele osób wprost nie może doczekać się smaku rzodkiewek, dlatego też zastanawiają się jak hodować je wcześniej. Odpowiedź na to pytanie jest proste. Są nimi foliowe tunele. Jak sadzić rzodkiewkę w folii? To bardzo proste. Postępujemy identycznie jak w przypadku sadzenia do gruntu. Różni się jedynie czas siania nasion. W przypadku folii możemy to zrobić już w połowie stycznia lub na początku lutego. Rzodkiewki w folii siejemy punktowo w odległości ok 4 cm od siebie. Nasiona powinny być wysiane dość płytko - na głębokości od 0,5 do 1 cm.

  Jak przygotować ziemię pod trawnik? Poradnik krok po kroku

Jak sadzić rzodkiewkę w szklarni?

Kolejnym sposobem na cieszenie się smakiem rzodkiewki już na początku wiosny jest wysiew w szklarni. Kiedy sadzić rzodkiewkę w szklarni? Optymalnym terminem jest początek marca. Przed wysiewem dokładnie przekopujemy i spulchniamy ziemię. Możemy ją dodatkowo zasilić za pomocą kompostu lub próchnicy. Podobnie jak w przypadku siania nasion do gruntu czy w doniczce nasiona rzodkiewki umieszczamy płytko pod ziemią oraz sadzimy je dość gęsto, punktowo. Odległość pomiędzy nasionkami powinna wynosić ok 4-5 centymetrów, zaś pomiędzy rzędami - około 20 cm. Jak więc widzisz, sadzenie rzodkiewki nie jest trudne.