Jak i kiedy sadzić bób? Sadzenie bobu krok po kroku

Bób to jedna z tych roślin strączkowych, które od pewnego czasu ponownie zyskują na popularności. Duże, smakowite ziarna są pełne wartościowych składników i mogą stanowić zarówno podstawę posiłku, jak i pyszną przekąskę. Aby móc się nimi cieszyć warto wiedzieć jak powinno wyglądać prawidłowe sadzenie bobu. Dlatego też przygotowaliśmy krótki poradnik, w którym znajdziesz najważniejsze informacje na temat sadzenia bobu.

Kiedy sadzić bób?

Termin sadzenia ma ogromny wpływ na rozwój każdej rośliny dlatego też pierwszym pytaniem, które warto sobie zadać jest kiedy sadzić bób. Odpowiedź jest prosta - jak najwcześniej. Ziemię, w której będziemy sadzić bób warto przygotować już jesienią tak, by możliwe było wczesne posadzenie nasion. Optymalnym czasem na sadzenie bobu jest marzec oraz pierwsza połowa kwietnia.

Do kiedy można sadzić bób? Termin siewu

Mówiąc o terminach siewu nie sposób nie wspomnieć o tym do kiedy można sadzić bób. Jak wspominaliśmy najlepiej jest zrobić to w marcu lub na początku kwietnia, choć możliwe jest również posadzenie bobu w drugiej połowie tego miesiąca a nawet na początku maja. Musimy mieć jednak świadomość, że plony nie będą tak obfite jak w przypadku roślin rozwijających się od początku wiosny. Co więcej, rośliny posadzone w późniejszym okresie wiosny są bardziej narażone na mszyce oraz inne pasożyty.

kwitnacy bob

Kiedy sadzić bób do gruntu?

Wiele osób zastanawia się kiedy sadzić bób do gruntu. Wynika to z faktu, że z jednej strony wiemy, iż należy zrobić to jak najwcześniej, z drugiej zaś obawiamy się, że roślina zmarnieje przez przymrozki. Jak się okazuje, obawy te są całkowicie bezpodstawne. Sadzenie bobu do gruntu możemy rozpocząć już na początku marca bez obaw o temperatury. Nasiona bobu są odporne na temperatury do -5 stopni Celsjusza. Co więcej, zaczynają kiełkować już w temperaturze powyżej 3 stopni.

  Róża pomarszczona (Rosa rugosa) - wyjątkowa piękność o niekonwencjonalnym wdzięku

Jak sadzić bób?

Sadzenie bobu do gruntu możemy wykonać na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest metoda punktowa, w której umieszczamy pojedyncze nasiona w odległości wynoszącej ok 10 cm. Drugim rodzajem sadzenia bobu jest metoda gniazdowa. W tym przypadku w jeden dołek umieszczamy 2-3 ziarna a odległość od kolejnego zasiewu powinna wynosić 20 cm. Odległość między rzędami powinna wynosić od 30 do 40 centymetrów.

Sadzenie bobu z rozsady - jak to robić?

Wiemy już jak sadzić bób i kiedy jeśli chodzi o wysiew nasion. Warto jednak mieć świadomość, że możemy również wykorzystać rozsady. Jak sadzić bób w tym przypadku? To proste. Sadzenie bobu z rozsady zaczynamy od ich przygotowania. W tym celu już w okresie zimowym wysiewamy namoczone nasiona bobu do doniczek - na jedną doniczkę powinny przypaść ok 2-3 ziarnka, co pozwoli nam usunąć słabsze siewki. Powinny rozwijać się przez co najmniej 30 dni. Na kilka dni przed przesadzeniem rozsad do gruntu powinny być one hartowane, czyli przechowywane w niższej temperaturze.

kwiat bobu

Głębokość siewu

Zarówno sadzenie bobu do gruntu jak i do doniczek nie różni się pod względem głębokości siewu nasion. W jednym i w drugim przypadku wykonujemy dołek w ziemi, którego głębokość powinna wynosić nie więcej niż 4 cm. Następnie umieszczamy w nim nasiona i przysypujemy warstwą podłoża lekko ją przyklepując.

Gdzie siać bób?

Mówiąc o tym, gdzie i koło czego sadzić bób nie sposób nie wspomnieć o idealnym stanowisku dla tej rośliny. Bób potrzebuje ziemi ciężkiej, z domieszką gliny, nie powinna mieć również kwaśnego odczynu. Zadbajmy również o to, by stanowisko, w którym posadzimy bób było nasłonecznione lub półcieniste. Unikamy miejsc całkowicie zacienionych lub wietrznych.

Koło czego sadzić bób?

Jak każda roślina również bób dobrze czuje się w sąsiedztwie innych roślin oraz źle rozwija się w towarzystwie innych. Warto więc wiedzieć co sadzić obok bobu. Przede wszystkim warto wymienić ziemniaki oraz rośliny kapustne. Obok czego jeszcze sadzić bób? Kolejnymi roślinami, w towarzystwie których będzie dobrze się rozwijał jest kukurydza, cząber oraz mięta. Negatywny wpływ na bób mają zaś pomidory i selery.