Jak rozmnożyć bukszpan? Praktyczne porady

Bukszpan jest popularnym zimozielonym krzewem w naszych ogrodach. Doskonale nadaje się jako soliter lub na żywopłot strzyżony. Kiedy chcemy stworzyć szpaler z bukszpanów, to potrzebujemy posadzić większą ilość tych krzewów. Niemniej jednak nie są to rośliny tanie. Dlatego lepiej je rozmnażać, aby tworzyły przepiękne aleje i parkany w naszym ogrodzie.

Rozmnażanie bukszpanu - czy warto to robić? Czy lepiej kupić?

Bukszpany są krzewami wiecznie zielonymi, wolno rosnącymi, a przy tym dekoracyjnymi. Idealnie nadają się do naszych ogrodów, jako elementy szykownej architektury ogrodowej. Największym atutem tych krzewów jest ich łatwość uprawy, trwałość i odporność na zmiany klimatyczne.

Niemniej jednak jak chcemy zrobić sobie w ogrodzie szpaler z bukszpanów, to może nas to dosyć drogo kosztować, gdy zamierzamy kupić sadzonki bukszpanu w sklepie ogrodniczym. Generalnie te krzewy nie są tanie.  Natomiast rozmnażanie bukszpanu nie jest aż tak trudnym zabiegiem. Przy tym mamy dwie metody na ich rozchodowania w naszym ogrodzie. Dlatego możemy to zrobić sami i zaoszczędzić pieniądze. Sam zabieg wymaga cierpliwości i czasu.

krzak bukszpanu

Sposoby rozmnażania bukszpanów

Rozmnażanie bukszpanu najlepiej wykonać w sezonie wiosenno- letnim. Ogrodnicy podpowiadają, że najlepszym momentem jest sierpień, kiedy to ta roślina prezentuje się w całej swojej okazałości. Generalnie bukszpan rozmnaża się z młodych niezdrewniałych pędów tej rośliny. Można to wykonać na dwa sposoby, a mianowicie: rozmnażanie bukszpanu z gałązek i rozmnażanie bukszpanu w wodzie

Rozmnażanie bukszpanu z gałązek

Ta metoda jest bardzo prosta i najbardziej popularna, jeżeli chodzi o rozsadzanie bukszpanu. W tym celu pobieramy nowe sadzonki od rośliny matecznej, która powinna być zdrowa. Można ten zabieg wykonać w czasie przycinania bukszpanu. Wtedy obcięte gałązki posłużą nam jako materiał na rozsadzenie bukszpanu.

  Choroby trawnika - jak je rozpoznać i z nimi walczyć?

Rozmnażanie bukszpanu w wodzie

Podobnie jak przy rozmnażaniu za pomocą gałązek, możemy ukorzenić młode sadzonki w wodzie. W tym celu postępujemy identycznie jak w powyższym przykładzie, ale zamiast do gruntu, wkładamy je do np. słoika z wodą. Sadzonkę należy również wstawić do wody na głębokość do połowy, czyli do liści. Słoik możemy umieścić w domu w miejscu w miarę chłodnym lub w piwnicy tam, gdzie młode roślinki nie będą narażone bezpośrednio na działanie promieni słonecznych.

Jak rozmnożyć krzew bukszpanu? Krok po kroku

Proces sadzenia bukszpanu z gałązek możemy zrealizować w sześciu prostych krokach.

Krok 1 - przygotowanie gałązek do rozsady

Gałązki do rozsady pobieramy ze zdrowej rośliny. Najpierw musimy ocenić, jakie gałązki uciąć. Na sadzonkę nadają się tegoroczne pędy. Ucinamy odcinki długości ok. 10 cm. Gałązki muszą być niezdrewniałe albo półzdrewniałe i odporne na zginanie. Ucinamy części zielone rośliny.

Krok 2 - przycinanie gałązek na rozsady

Cięcie wykonujemy tuż poniżej nasady liścia. Tniemy gałązkę prostopadłe, nie ukośnie. Cięcie wykonujemy na desce i ostrym nożem, bądź sekatorem. Niektórzy ogrodnicy tną ukośnie, ponieważ to pozwala nowej roślinie szybko się ukorzenić, ale nie jest to sprawdzona informacja.

Krok 3 - przycinanie górnej części sadzonki

Ostrym nożem przycinamy górny i najmłodszy odcinek pędu, tuż pod liściem. Ten zabieg trzeba wykonać, ponieważ młode listki szybko więdną i odparowują znaczne ilości wody, to zaś utrudnia wykształcanie się korzeni.

Krok 4 - usuwanie dolnych liści

Usuwamy dolne liście do połowy sadzonki, aby łatwiej było ją wsadzić w ziemię.

Krok 5 - ukorzenianie się rośliny

Ukorzeniacz do bukszpanu pozwoli roślinie szybciej rozwinąć korzenie. Zanurzamy dolny odcinek sadzonki w ukorzeniaczu. Nadmiar proszku strząsamy.

Krok 6 - wkładanie rośliny do podłoża

Sadzonkę wkładamy do podłoża pół na pół z piaskiem, na głębokość pozostawionych liści. Można sadzonki umieścić też gdzieś w gruncie w miejscu zacienionym. Należy dbać o stałą wilgotność podłoża i cień lub półcień.

  Trawa pampasowa - piękno ogrodowych krajobrazów

sadzonki bukszpanu

Jak dbać o sadzonki bukszpanu?

Rozsady należy umieścić w miejscu zacienionym lub półcienistym i dbać o stałą wilgotność podłoża. W trakcie podlewania należy tę czynność wykonywać delikatnie. Najlepiej opryskiwać mgiełką rośliny.

Do momentu ukorzenienia się sadzonki, warto taki mały krzaczek trzymać pod przykryciem np. pod przezroczystą folią. Co kilka dni należy wietrzyć sadzonkę. Gdy pojawią się pierwsze listki, to znaczy, że sadzonka się przyjęła. Ukorzenienie bukszpanu traw od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy. W tym okresie sadzonka nie może uschnąć, ani być porażona przez choroby grzybowe. Sadzonki bukszpanu wymagają stałego doglądania i usuwania porażonych chorobowo gałązek. Symptomy tego, że nasza gałązka jest chora, są łatwe do wykrycia. Na liściach pojawiają się plamy, roślina zaczyna usychać lub gnić.

Przez pierwszą zimę sadzonki bukszpanu powinny być przechowywane w miejscu chronionym przed mrozem. Dlatego dobrze je trzymać w piwnicy, w inspekcie, bądź w szklarni. Po pierwszej zimie na wiosnę można je posadzić do ogrodu.

Aby nasz bukszpan się rozrósł i dobrze rozkrzewił to przez pierwsze dwa lata warto go trzymać w doniczce. Po dwóch latach bukszpany nadają się już do sadzenia na żywopłot do ogrodu jako soliter lub do sprzedaży. Jeżeli chcemy w naszym ogrodzie utworzyć z bukszpanów gęsty szpaler, to sadzimy je co około 20 cm.