Kiedy i jak sadzić ogórki gruntowe? Kompleksowy poradnik

Chyba nikt z nas nie wyobraża sobie polskiego krajobrazu warzywnego bez ogórków. Są to warzywa niezwykle wdzięczne i zawsze gotowe do wykorzystania w formie zarówno świeżej jak i przetworzonej. Nie mają zbyt wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o typ uprawy, jednak warto mieć na uwadze kilka wskazówek, dzięki którym plantacje ogórków będą rosły obficie nawet wtedy, gdy na pierwszy rzut oka mało kto będzie się tego spodziewał. Ponad 80% ogórków składa się z wody, ale nie można zapomnieć też o dużych pokładach witaminy C oraz witamin z grupy B. Znajdziemy w nich także żelazo, wapń oraz fosfor, jednak nie w takiej ilości, jaka może pokrywać codzienne zapotrzebowanie na tego typu pierwiastki. Nie wiecie jeszcze jak sadzić ogórki? Już spieszymy z pomocą!

Kiedy sadzić ogórki gruntowe?

Kiedy i jak sadzić ogórki gruntowe, by otrzymać imponujące rezultaty pracy w postaci soczystych i sporej wielkości warzyw? Poleca się wybrać na ten zabieg drugą połowę maja, kiedy jest już pewne, że solidne przymrozki już nie wrócą. Rozsada ogórka powinna trafić w dobrze przemyślane, stałe miejsce, gdzie będzie się rozwijać. Ogórki mogą rosnąć w rzędach co 120 cm. Sadzenie w jednym rzędzie odbywa się najczęściej co 20 cm – tyle w zupełności wystarczy. Jeśli maj jest wyjątkowo zimny i jeszcze nie ma zbyt wielu słonecznych dni, możemy zastosować agrowłókninę do ochrony ogórków.

Jak sadzić ogórki gruntowe?

Ogórki gruntowe bardzo dobrze reagują na wszelkie elementy zielone w nawozach. Co to znaczy? Skorzystać można ze specjalnych nasion na poplon. Wysiewa się je najczęściej na przełomie sierpnia i września. Proces koszenia należy przeprowadzić w październiku i listopadzie. Tak otrzymaną strukturę przekopujemy razem z ziemią. Kiedy upłynie długa zima, przygotowany nawóz ulegnie rozkładowi i dostarczy do gleby wszystkie niezbędne składniki odżywcze i minerały, dzięki którym ogórki wyrosną okazałe i zdrowe.  Jak sadzić ogórek w ziemi ubogaconej obornikiem? Hodowcy ogródków warzywnych i plantacji radzą zwracać uwagę na to, aby ogórki były sadzone w rok po rozłożeniu obornika. Dlaczego trzeba czekać tak długo? Obornik na grządki przeznaczone dla ogórków rozkładamy w postaci świeżej 4 kg, a w postaci przetworzonej 1 kg – na metr kwadratowy. Można zdecydować się też na obornik specjalnie sprasowany, ale z wyczuciem i przy respektowaniu treści zamieszczonej na ulotce opakowania. Kiedy inwestujemy w poplon dla nawozu zielonego, obornik rozmieszczany, gdy już poplon zostanie skoszony.

  Szafirki - jak i kiedy sadzić? Sadzenie szafirków w doniczce i gruncie

kobieta zrywa ogorki gruntowe

Jak głęboko sadzić sadzonki ogórków?

Jak głęboko sadzić sadzonki ogórków, aby nie ryzykować opóźnień w procesach wzrostu? Przed posadzeniem ogórki muszą być podlane. Sadzi się je na taką głębokość, jaka była dopuszczalna wcześniej. Są to warzywa charakteryzujące się bardzo delikatną strukturą korzeni, dlatego nie przepadają, kiedy się je przesadza. Trzeba je wsadzić do nowej ziemi razem z bryłą ziemną, w której przebywały podczas wzrastania w doniczce. Ogórki mogą być wysiewane w specjalnych doniczkach torfowych. Do ziemi sadzimy je razem z tymi pojemnikami.

Jak sadzić ogórki w doniczkach?

Rozwiązanie na to jak sadzić ogórki do gruntu jest szybkie i proste. Jak sadzimy ogórki, kiedy do dyspozycji są tylko małe doniczki? Nasiona wkładamy do pojedynczych doniczek, pamiętając przy tym, że ¾ ich objętości musi być wypełnione dobrą, żyzną glebą. Rozsada przygotowywana jest zawsze w połowie kwietnia. Do każdej z doniczek wsypujemy po kilka nasion. Kiedy nasionka wykiełkują, pozostawiamy w doniczce to, które dało najbardziej obiecujący pęd i zasypujemy doniczkę resztą ziemi. Rozsada szybko się ukorzeni i osiągnie swoją pożądaną stabilność. Doniczki z sadzonkami ustawia się w słonecznym miejscu i regularnie podlewa. Najlepsza temperatura dla sadzonek ogórkowych to 20 – 25 stopni.

Jak sadzić ogórki w szklarni?

Przy poszukiwaniu sprawdzonego sposobu, jak sadzić ogórki w szklarni, można dodatkowo wykorzystać ich zdolności do silnego krzewienia się i wspinania. Jako pnące rośliny, możemy umieścić ogórki na specjalnych podporach. Dzięki temu zaoszczędzimy wiele miejsca w szklarni, przeznaczając jej część także na uprawę innych warzyw, np. papryki lub kabaczka. Pionowe podpory sprawią, że ogórki zaczną wzrastać ku górze, zajmując w znacznej części większość powierzchni ścian w zaprojektowanej szklarni. To niezwykle wygodne rozwiązanie. Dzięki hodowaniu ogórków na podpórkach łatwiej je później zebrać, do tego rzadziej atakują je choroby, a każdy fragment rośliny zdobywa odpowiedni poziom nasłonecznienia.

  Jaka ziemia do oleandra jest odpowiednia? Praktyczny poradnik ogrodnika

ogorek gruntowy w ogrodzie

Jak sadzić ogórki z nasion?

Jeśli zastanawiacie się, jak sadzić ogórki z nasion na terenach nadmiernie podmokłych, spróbujcie rozwiązania w postaci podwyższonych grządek. Wzdłuż grządki wykopujemy zagłębienie na 20 cm głębokości i wprowadzamy do niego kompost lub obornik. Wszystko zasypujemy ziemią. Taka grządka sprawdzi się przy uprawie ogórka, jeśli będzie miała wysokość od 15 do 20 cm. Okrycie ze sztucznej, czarnej folii pomoże wyeliminować problem zalania i ataku chwastów. Dzięki niej wzrośnie też temperatura, dzięki czemu tempo rozwijania się ogórków także przybierze na sile.

Jak sadzić ogórki z rozsady?

Odpowiadając na pytanie, jak sadzić ogórki z rozsady, należy zauważyć, że niezwykle istotny dla przygotowywanych sadzonek jest proces hartowania. Dokonujemy go na 2 tygodnie przed sadzeniem ogórków do gruntu. Ukorzeniona rozsada w torfowej doniczce nie wymaga wyciągania, wszystko sadzi się razem, doniczka rozkłada się w sposób naturalny, pozostawiając w ziemi wszystko, co najcenniejsze dla roślin.

Jak sadzić ogórki w tunelu?

Czy wiecie jak sadzić ogórki w tunelu, aby cieszyć się nimi jeszcze przed oficjalnie zapowiadanym sezonem? Można to zrobić w kwietniu, ale tylko wtedy, gdy mamy pewność, że temperatura podłoża sięga wartości minimum 20 stopni. Trzeba także pilnować odległości pomiędzy poszczególnymi rzędami, najlepiej od 100 do 120 cm. Pomiędzy poszczególnymi rozsadami dobrze będzie zachować odległości na mniej więcej 50 cm. Temperatura wody, którą ogórki będziemy podlewali, nie może przekraczać temperatury gleby, czyli 20 stopni.

Jak sadzić ogórki pod folią?

Rozwiązanie na to, jak sadzić ogórki pod folią, zna każdy doświadczony ogrodnik. Ogórki tą metodą sadzimy po około 20 maja, gdy słońce gości już na dobre. Zanim przesadzimy rozsadę, musimy ją zahartować. W przeciwnym wypadku może dojść do szoku termicznego i ogórki po prostu się nie przyjmą. Pomimo sporej dawki wilgoci w podłożu ogórki mogą więdnąć. Susza fizjologiczna zmusza do tego, by systematycznie dostarczać ogórkom wody kilka razy w tygodniu. Jeśli słońce jest intensywne każdego dnia i  przy tym wysokie temperatury nie ustępują, ogórkom należeć się będzie codzienne, sowite podlewanie.

  Wapnowanie trawnika - czym, jak i kiedy wapnować?

kwitnacy ogorek

Jak sadzić ogórki w skrzynkach?

Gospodynie prowadzące ogródki warzywne na własnych balkonach dobrze wiedzą, jak sadzić ogórki w skrzynkach. Nasiona wystarczy wysiać do pojemników w drugiej połowie kwietnia. Możemy to zrobić bez technik przejściowych, bezpośrednio do skrzynek, albo w mniejszych doniczkach przygotować rozsadę i potem po zakiełkowaniu umieścić sadzonkę w gruncie. Rozsada najlepiej wzrasta w małych, torfowych doniczkach, których nie trzeba usuwać.

Jak sadzić ogórki na działce?

Jak sadzić ogórki gruntowe w tunelu foliowym na działce? Jeśli nie do końca możemy sobie pozwolić na uprawę ogórków w balkonowym ogródku warzywnym, działka będzie najlepszym rozwiązaniem. Ogórki i inne warzywa, uprawiane na balkonach od strony, gdzie odbywa się ruch uliczny, mimo wielu sposobów na osłonę przed spalinami i niekorzystnymi składnikami  z powietrza, w znacznym stopniu przyjmują metale ciężkie. Działkowa uprawa ogórków gruntowych jest o wiele bezpieczniejsza i korzystniejsza dla naszego zdrowia. Ogórki odnajdą się w miejscach na działce, które wcześniej zajmowała cebula, fasolka szparagowa, buraki, sałata i koper. Nie siejemy i nie sadzimy ogórków w miejsca wcześniej należące do pomidorów i rzodkiewki. Przy całej swojej tolerancji dla sąsiedztwa innych warzyw ogórek nie przepada za cebulą i ziemniakami.