Jak i kiedy sadzić czereśnie? Zasady sadzenia drzewa

Czereśnie to jedne z najsłodszych owoców letnich. Uwielbiają je najmłodsi i dorośli. Wielu osobom ich smak przypomina po latach wakacje na wsi i beztroskie dzieciństwo. Najlepszym miejscem dla drzew czereśni są sady, gdzie w czasie wiosny obfitują kwiaty, a w środku lata wydają owoce. W zależności od gatunku czereśni owoce mogą pojawić się w czerwcu lub w sierpniu. Kiedy sadzić czereśnie, aby urodzaj owoców trafił w samą porę wakacji? Jak sadzić czereśnie, aby były wolne od atakujących je insektów i wydawały tylko zdrowe owoce? Sprawdźmy, jak stworzyć idealny, czereśniowy raj przy domu!

Jak sadzić czereśnie? Podział na gatunki

W typowo polskich warunkach polecane jest do hodowania drzewo czereśni kiedy sadzić, które zaczynają kwitnąć dość późno, czego nie należy mylić z późnym dojrzewaniem, bo to dwie osobne sprawy. Przy intensywnej wiośnie oraz lecie, gdy mamy więcej słońca, niż deszczu, większość gatunków czereśniowych wydaje owoce naprawdę bardzo szybko. Widać to zwłaszcza w lipcu. Odmian jest bardzo dużo i każda z nich zasługuje na przetestowanie. Polacy szczególnie darzą sympatią takie gatunki czereśni jak:

Jeśli chcemy zaopatrzyć się w sadzonki czereśniowe, możemy kupić odmiany z odsłoniętym korzeniem (najpopularniejsze), balotowane oraz w małych pojemniczkach. Kupując sadzonki czereśni z odsłoniętym korzeniem powinniśmy zwracać uwagę na kondycję korzeni, dość często ulegają zniszczeniom w czasie transportu. Sadzonki długo przewożone z miejsca na miejsce tracą zasoby wody, przez co w przyszłości mogą mieć problemy z przyjęciem się do gleby. Najlepiej kupować sadzonki czereśni od miejscowych ogrodników i zaufanych dostawców z kraju. Sadzonki balotowane mają wiele zalet, proces wegetacji może odbywać się nawet wtedy, gdy sadzonka nie została wyjęta jeszcze z pojemniczka. Jest to typ czereśni, który niemal z miejsca dostosowuje się do nowych warunków glebowych.

  Przycinanie róż - kiedy, jak i dlaczego? Kompletny poradnik

Kiedy najlepiej sadzić czereśnie?

Najlepsza pora jak sadzimy czereśnie z odkrytymi korzeniami, to jesień, czyli czas liczony od września do połowy listopada. W tym czasie można jeszcze sadzić czereśnie, ponieważ minimalna temperatura gleby dla tych sadzonek wynosi około 4 stopni. Z początkiem grudnia jej wartość zaczyna spadać w dół. Drzewka dobrze się przyjmą, ponieważ lubią obecność sporej wilgoci w glebie. Wiele gatunków czereśni możliwa jest także do zasadzenia wiosną – w marcu lub kwietniu, ale trzeba z tym obchodzić się ostrożnie. Jeśli posadzimy czereśnie później, mogą zostać uszkodzone oczka i korona nie wykształci się w odpowiedni sposób.

czeresnie

Drzewo czereśni – jak i kiedy posadzić?

Jak i kiedy sadzić drzewka czereśni, gdy nie mamy na to pomysłu i pierwszy raz stajemy przed tego typu zadaniem? Ważne, by w dołkach przeznaczonych na korzeń krzewu znalazła się solidna porcja obornika lub kompostu – to absolutna podstawa, aby korzeń jak najszybciej przyjął się w obcej ziemi. Choć wiosna to idealny czas, kiedy można sadzić czereśnie, nie zawsze możemy zapomnieć z dania na dzień o wiatrach i mrozach. Dlatego tak ważna jest osłona przed wiatrem, który może niepostrzeżenie połamać niezwykle delikatne gałązki drzewek. Nie wszystkie kwiaty czereśni są jednakowo wrażliwe na wiosenne lub jesienne przymrozki. Wystarczą 2 stopnie poniżej zera, a kwiaty przemarzają, co ma nierzadko wpływ na jakość późniejszych plonów. Rolnicy i sadownicy, zajmujący się fachowo uprawą czereśni, stale narzekają na zmienne czynniki pogodowe na przełomie zimy i wiosny. Czereśnie lubią wzrastać w zaciszu i słońcu. Im cieplejsze warunki, tym większą soczystością odwdzięczają się wszystkim smakoszom sezonowych owoców.

Jak sadzić czereśnie z pestki?

Metody jak sadzić czereśnie z pestki przez jednych są polecane, a przez drugich wręcz odradzane. Najlepiej, jeśli spróbujemy sami i potem ocenimy efekt. Zabierając się za sadzenie czereśni z pestek, trzeba pamiętać o oznaczeniu miejsca ich wprowadzenia do gleby. Będziemy wtedy wiedzieli, gdzie konkretnie można się spodziewać późniejszego kiełkowania. Typową ziemię warto dodatkowo ubogacić lepszym gatunkiem gleby, może być to gleba specjalna dla krzewów i drzew owocowych, którą można kupić w wielu sklepach ogrodniczych. Sceptycy twierdzą natomiast, że czereśni z pestek nie warto sadzić, ponieważ z sadzonej wyrastają później drzewa dające owoce bardzo gorzkie i cierpkie w smaku. Intensywność owocowania w sezonie także jest dyskusyjna. Jeśli już sadzić czereśnie od podstaw – to tylko te szczepione. Wiele zależy od rodzaju podłoża. Czereśnie idealnie owocują na tzw. „czarnoziemach”.

  Brzoza brodawkowata i inne gatunki brzozy - piękne drzewa do ogrodu i ich właściwości lecznicze

Jak sadzić czereśnie karłowe?

Jeśli udało się Wam zdobyć ten gatunek sadzone i zastanawiacie się jak sadzić czereśnie karłowe, musicie wiedzieć, że ten typ wymaga szczególnego podejścia i trochę większej dbałości od pozostałych krzewów z rodzin czereśni. Cechą charakterystyczną czereśni karłowych są słabo wykształcone, niewielkie systemy korzeniowe. W związku z tym krzewy tuż po zasadzeniu mogą mieć problem z utrzymaniem równowagi w sadzie. Oczywiście, i na to znajdzie się sposób. Czereśnię karłową po prostu należy sadzić z zastosowaniem podpórki. Najlepiej, jeśli zostanie ona wykonana z drewna. Dobre nawozy dla czereśni bogate są w węglan wapnia.

drzewo czeresni

Jak sadzić czereśnie Regina?

Wiecie już, jak sadzić czereśnie Regina? Gatunek ten potrzebuje do prawidłowego wzrostu przede wszystkim czasu. Najlepiej przyjmują się, będąc w stanie spoczynku. Sadzi się je jesienią lub wczesną wiosną. Przy sadzeniu poleca się stosować rozstawy – 7x5 m, 6x4 m, przy karłowych czereśniach – 5x3 m. Aby delikatne krzewy czereśni z czasem zmieniły się w solidne drzewa, konieczne jest wzmocnienie gleby w postaci obornika lub kompostu. Podobnie jak i wiśnie, czereśnie rosną na ziemiach częściowo piaszczystych, a częściowo gliniastych. Ogrodnicy mówią o drzewach czereśni, że odznaczają się dużym „łakomstwem”. Co to znaczy? Otóż, czereśniom potrzebna jest bardzo żyzna ziemia, z której czerpać mogą nie tylko ogromne ilości wody, ale także liczne składniki odżywcze. Jeśli wiemy, ze ziemia w naszym sadzie pod względem bogactwa w składniki odżywcze pozostawia wiele do życzenia, dobrze będzie ją odświeżyć jeszcze przed przystąpieniem do sadzenia czereśni.