Kiedy i jak sadzić ziemniaki? Wskazówki i porady

Ziemniak to najpopularniejsze warzywo trafiające na polskie stoły. Każdy, kto planuje prowadzenie ogródka w warunkach domowych, powinien pomyśleć o miejscu zagospodarowanym specjalnie dla uprawy ziemniaków. Ziemniaki hodowane według własnej metody i na własnej ziemi są najsmaczniejsze. Poznajcie tajniki, kiedy sadzić ziemniaki, aby wyrosły dorodne, mięsiste i zdrowe.

Kiedy najlepiej sadzić ziemniaki?

Sadzenie ziemniaków nie może się odbywać w zbyt zimnej i zbyt ciepłej porze. Według naszych przodków wysiew ziemniaków zawsze oznaczał nadejście wiosny, jest to pewien symbol w kulturze. Organizując plan prac ogrodowych w najbliższym sezonie, należy pamiętać, że koniec marca i pierwszą połowę kwietnia trzeba poświęcić na uzupełnienie w polu lub na działce, a także w workach zapasów ziemniaczanych sadzeniaków. Jest wiele alternatyw kulinarnych dla tego warzywa, ale Polacy i tak właśnie je kochają najbardziej.

Kiedy sadzić ziemniaki wczesne?

Najodpowiedniejszy czas, kiedy sadzić ziemniaki wczesne, przypada na przełom marca i kwietnia. Wiele zależy od temperatury gleby. Lekko kiełkujące sadzonki można stosować już przy temperaturze 6 stopni. Doły na nie nie powinny być zbyt głębokie, ponieważ może to opóźnić wzrost ziemniaków. Wiele gospodyń domowych, zajmujących się uprawą ziemniaków na własne potrzeby, stwierdza, że pora idealna na zasadzenie to sam początek kwietnia. Mimo panujących w tym czasie w niektórych rejonach kraju mrozów, nie trzeba przejmować się przemarzniętymi pędami. Ziemniak to warzywo posiadające sporą zdolność szybkiej regeneracji. Na miejsce zmarzniętych pędów przychodzą kolejne, które gwarantują roślinie prawidłowy wzrost aż do rozpoczęcia sezonu.

pole ziemniakow

Kiedy sadzić ziemniaki w workach?

Jeśli zastanawiacie się, kiedy sadzić ziemniaki w workach i co jest do tego niezbędne, skorzystajcie z naszej porady. Ziemniaki świetnie rosną w workach jutowych, a jeśli takowych pod ręką nie mamy, zawsze możemy zastosować torby na zakupy do wielokrotnego użytku. Taki worek z posadzonymi ziemniakami bez problemu może sobie leżeć na balkonie, tarasie czy w zacisznym miejscu na podwórku, tuż pod domem. Kiedy sadzi się ziemniaki w worku, znacznie łatwiej uchronić je można przed chorobami pasożytniczymi. Do najbardziej znanych należy tzw. “zaraza ziemniaczana”. Worki wystarczy umieścić pod zadaszeniem, aby były wolne od nadmiernej wilgoci. W ten sposób możemy uratować planowane zbiory. Ziemniaki w workach poleca się sadzić od 20 kwietnia do połowy maja.

  Budleja trójkolorowa - jak i kiedy sadzić? Poradnik ogrodnika

Do kiedy można sadzić ziemniaki?

Najlepiej, kiedy sadzimy ziemniaki do połowy maja. Ziemniaki do wzrostu potrzebują niskiej temperatury oraz wilgoci. Czas, do kiedy można sadzić ziemniaki każdy z nas wybiera sobie sam, trzeba to jednak robić z odpowiednim wyczuciem. Przed sadzeniem do każdego dołu przeznaczonego na kiełkującą roślinę należy wsypać dość sporą garść popiołu. Ma to uchronić ziemniaki przed późniejszymi chorobami, jest to jak najbardziej sprawdzona metoda. Popiół działa na ziemniaki niezwykle odżywczo. Aby ziemniaki wyrosły duże, należy w czasie rozkwitu zrywać z krzaków po kilka pąków. Wtedy ziemniak rosnąć będzie przede wszystkim od strony bulwy, a nie od strony kwiatu. Jeśli na poważnie weźmiemy przedstawione powyżej zasady, pierwszy zbiór ziemniaków zaskoczyć nas może wraz z nadejściem wakacji!

wykopane ziemniaki

Kiedy sadzimy ziemniaki na działce?

Zastanawiając się nad tym, kiedy sadzimy ziemniaki na działce, trzeba pamiętać, że sadzeniaki ziemniaczane ustawiamy zawsze kiełkami ku górze. Obecnie dużą popularnością cieszą się ziemniaki typu bellarosa oraz denar. Smaczne ziemniaki bellarosa kiedy sadzić? Odpowiedź brzmi -  w kwietniu, pamiętając jednak o tym, aby jesień poprzedzającą posadzenie nie poświęcić na stworzenie właściwej gleby z dużym dodatkiem wysokiej jakości obornika. O podlewanie nie trzeba się martwić. Większe zmartwienie stanowi fakt, że bellarosa niezwykle umiłowały sobie znienawidzone przez wszystkich plantatorów stonki. Kiedy sadzić ziemniaki denar? Jest to wczesna odmiana, więc można to zrobić już w drugiej połowie marca. Świetnie sprawdzają się w sałatkach, mrożonkach i produktach wysoko przetworzonych.