Przygotuj trampolinę ogrodową na wiosnę – niezbędne elementy, które musisz sprawdzić

Stopniowo zbliża się lato, a wraz z nim sezon na różnego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu. Jedną z tego typu aktywności są skoki na trampolinie. Trampolina ogrodowa ostatnimi czasy stała się jednym z największych hitów, który praktycznie każdy właściciel ogrodu pragnie mieć dla swojej rozrywki, jak również i dla frajdy samych dzieci.

Fenomen trampoliny ogrodowej z roku na rok rośnie i zdobywa nowych fanów. Najbardziej do gustu tego typu rozrywka przypadła młodzieży. Oczywiście każda trampolina wymaga odpowiedniego serwisu, aby przez długi czas mogła służyć nam w sposób bezpieczny. Jak więc przygotować trampolinę na nowy sezon? Sprawdźmy!

Główne parametry każdej trampoliny

Jak już wspomnieliśmy, zabawa na trampolinie powinna być przede wszystkim bezpieczna. Z tego względu każda trampolina powinna być wyposażona w siatkę zabezpieczającą, osłony z gąbki na słupki, solidny batut, a także trwały stelaż, który utrzyma nawet kilkoro brykających dzieciaczków. Każdy z tych elementów jest bardzo ważny i choć wykonany będzie z solidnych materiałów to i tak z biegiem czasu pewne elementy trampoliny ulegają zużyciu i trzeba dokonać ich naprawy. Co więc należy sprawdzić przed rozpoczęciem świetnej zabawy na trampolinie?

Siatka zabezpieczająca

Jest to jeden z najważniejszych elementów trampoliny odpowiadający bezpośrednio za bezpieczeństwo zabawy. Siatka chroni dzieci przed wypadnięciem poza obszar trampoliny. Należy więc dokładnie sprawdzić mocowanie siatki do trampoliny, a także jej stan w kontekście różnorodnych dziur bądź przetarć. Jeżeli siatka do trampoliny jest w złym stanie, to najlepiej jest wymienić ją na nową.

Grzybki na słupki do trampoliny

Sprawdzając stan siatki, należy także zweryfikować grzybki na słupki do trampoliny. To właśnie do nich mocowana jest siatka. Jeżeli zauważymy, że uchwyty są zerwane lub popękane, powinniśmy je niezwłocznie wymienić. W innym wypadku podczas zabawy jak wpadniemy w siatkę, ta może się zerwać i ulegniemy wypadkowi.

  5 wskazówek jak łatwo i efektywnie sprzątać dom lub mieszkanie

Sprężyny do trampoliny

Każdą trampolinę należy również przetestować w kierunku wytrzymałości sprężyn. Jeżeli trampolina była wykorzystywana bardzo intensywnie, to może dojść do sytuacji, iż sprężyny będą mocno rozciągnięte a niekiedy nawet zerwane. W tej sytuacji najlepiej jest wymienić te sprężyny, które będą tego wymagać. Dzięki podmianie sprężyn do trampoliny zyskamy na sprężystości, a zarazem na bezpieczeństwie zabawy.

Weryfikując stan trampoliny, warto także przyjrzeć się piankom na słupki do trampoliny. Zadaniem ich jest ochrona osób skaczących na trampolinie przed przypadkowym uderzeniem się w słupek. Jeśli pianki są popękane i porozdzierane, to warto je wymienić na nowe.

Pamiętajmy, że dobry stan trampoliny to gwarancja bezpiecznej zabawy!