Automatyka budynkowa a ogród – co warto rozważyć?

Posiadanie ogrodu jest marzeniem wielu osób. Jeśli masz duży ogród przy swoim domu, warto wyposażyć go w elementy automatyki budynkowej.

Czym jest automatyka budynkowa? Poznaj technologię przyszłości

Automatyka budynkowa zajmuje się tworzeniem systemów, które mają usprawnić działanie różnych systemów znajdujących się w budynku. Systemy automatyki budynkowej są silnie skomputeryzowane i powinny być synchronizowane oraz sterowane za pomocą jednostki centralnej. Obecnie mamy już technologie, które umożliwiają zarządzanie systemami automatyki budynkowej zajmującymi się m.in. ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją czy zasłanianiem i odsłanianiem okien. 

Do systemów automatyki budynkowej możemy zaliczyć również systemy odpowiadające za bezpieczeństwo budynku. Okazuje się to dużo bardziej skuteczne niż klasyczny alarm. Dzięki zainstalowaniu odpowiednich systemów automatyki budynkowej można być spokojnym o swoją własność, na przykład podczas wakacyjnego wyjazdu albo delegacji 

Technologia ta z roku na rok rozwija się coraz szybciej. Możemy sądzić, że w przyszłości będzie wciąż postępował jej rozwój, co sprawi, że być może stanie się normą w każdym budynku mieszkalnym.

Zalety zastosowania elementów automatyki budynkowej w ogrodzie

Ogród jest miejscem, gdzie można zastosować część rozwiązań automatyki budynkowej, przede wszystkim tych dotyczących właśnie bezpieczeństwa posesji. Jednak wiele rozwiązań automatyki, które można wykorzystać w przydomowym ogrodzie, sprzyja również wygodzie. Najlepszym przykładem na to jest zainstalowanie systemu podgrzewania podjazdu oraz alejek wokół domu. To doskonały pomysł zwłaszcza w polskim klimacie, gdzie w okresie jesiennym i zimowym występują wahania temperatur, częste przymrozki i oblodzenie powierzchni. Codziennie odśnieżanie podjazdu czy wjeżdżanie samochodem na oblodzony teren nie należy do przyjemnych i bezpiecznych poczynań. Dzięki podgrzewanemu podjazdowi można zapomnieć o nieprzyjemnościach związanych z zimą i cieszyć się wygodą.

  Co kupić do nowego mieszkania? Lista niezbędnego wyposażenia

Kolejnym sposobem na wykorzystanie systemów automatyki budowlanej w ogrodzie jest sterowanie oświetleniem domu i jego okolic. Dzięki zastosowaniu tego typu systemów można umożliwić np. włączanie się podświetlenia na tarasie lub werandzie od razu, gdy ktoś na niego wejdzie. Jest to wygodne dla domowników i może przestraszyć potencjalnego złodzieja. Co więcej, można umieścić też sterowane systemy oświetlenia w samym ogrodzie, co stworzy niepowtarzalny efekt!

Warto zdecydować się również na zautomatyzowanie innych procesów, takich jak przycinanie trawnika. Kosiarka z systemem połączonym z inteligentnym domem to doskonałe narzędzie dla wszystkich, którzy prace ogrodnicze chcą wykonywać mądrze i niewielkim nakładem swojej fizycznej siły. Automatyka budynkowa w ogrodzie zdecydowanie ułatwia życie – warto zdecydować się na systemy od dostawcy Zamel, które umożliwiają sterowanie nie tylko oświetleniem czy podgrzewaniem podjazdu, ale też wszystkimi elementami instalacji budynkowej.

Ekologiczne zalety stosowania automatyki budynkowej

Automatyka budynkowa może być również wykorzystywana w ramach zwiększania ekologiczności budynków mieszkalnych. Mowa np. o zoptymalizowaniu zużycia wody wykorzystywanej do podlewania trawników. Dzięki inteligentnemu systemowi można zminimalizować ilość potrzebnej wody, a co za tym idzie, zmniejszyć koszty i negatywny wpływ na środowisko naturalne.