Rozmnażanie bluszczu - jak rozmnożyć bluszcz?

Bluszcz jest niezwykle popularną rośliną, która jest uprawiana nie tylko w domach, jako roślina doniczkowa, ale też w naszych ogrodach, jako piękna roślina okrywowa. To pnącze szybko rośnie i ma niewielkie wymagania, jego ozdobą są liście i płożący pokrój. Zazwyczaj uprawiany jest bluszcz pospolity (hedera helix) oraz bluszcz kanaryjski (hedera canariensis). Często spotykamy wiele odmian tych gatunków, które różnią się wielkością, kształtem i ubarwieniem liści. Przy tym ta popularna roślina jest dość prosta w rozmnażaniu.

Jak pobierać sadzonki bluszczu do rozmnażania?

Rozmnażanie bluszczu niezależnie od jego gatunku można wykonać w bardzo łatwy sposób, a mianowicie za pomocą sadzonek pędowych. Zatem sadzonki pobieramy z dorosłej rośliny, która wymaga cięcia. To też dobry sposób na odświeżenie takiej rośliny. Jak rozmnożyć bluszcz poprzez pędy, o to kilka sposobów.

Sadzonki pędowe pobieramy wiosną, przy jej sezonowym cięciu. Przycięty bluszcz przez lato ładnie nam odrośnie, a młode sadzonki pięknie nam się przyjmą.

O ile dla roślin doniczkowych w domu czas nie ma aż takiego znaczenia, o tyle dla bluszczu rosnącego w ogrodzie już tak. Młode bluszcze są wrażliwe na mróz, dlatego warto sadzić je na wiosnę, aby zdążyły przed zimą się rozwinąć. Pierwszą zimę warto je przykryć świerkowymi gałązkami, co ochroni je przed mrozami.

bluszcz

Sposoby na rozmnażanie bluszczu

Ze zdrowej rośliny pobieramy fragmenty pędów o długości około 10 cm i więcej. Obcinamy je ostrym nożem, sekatorem, nożyczkami lub żyletką. Cięcia wykonujemy tuż pod liściem. Ucinać można szczytowe pędy, jak i ich dalsze odcinki. Obcinając i pobierając sadzonki bluszczu, pobudza się taki okaz do rozkrzewienia się. Z sadzonek usuwamy najniżej położne liście.

  Kiedy i jak przycinać jałowiec? Poradnik cięcia

Bluszcz rozmnażanie w wodzie

Sadzonki bez dolnych liści umieszczamy w wodzie tak, aby liście nie znajdowały się pod wodą. Na sadzonce powinny zostać przynajmniej trzy liście. Jeżeli pod wodą znajdzie się liść, to mamy do wyboru dwie opcje, albo go oderwać, albo odlać nieco wody z naczynia.

Rodzaje bluszczu a jego rozmnażanie

Bluszcz pospolity rozmnażamy poprzez sadzonki. W zależności, czy jest to bluszcz o przeznaczeniu do doniczek, czy do gruntu, zastosujemy w tym wypadku inny sposób jego przechowywania. Bluszcz pokojowy przechowujemy w temperaturze od 5 st.C do 15 st.C. Odmiany o pstrych liściach hodujemy w temperaturach od 10 st.C do 15 st. C. Natomiast bluszcz zielonolistny przechowujemy w temperaturze od 5 st.C do 10 st.C.

Natomiast sadzonki bluszczu do gruntu zimą przechowujemy najlepiej w garażu w temperaturze powyżej zera. Optymalna temperaturze między 0 st.C, a 10 st.C.

Bluszcz hedera rozmnażanie

Sadzonki zamiast w wodzie można również od razu posadzić w lekkim podłożu, będącym mieszaniną ziemi, torfu i piasku. Ten sposób jest dobry dla gatunków hedery, które nie lubią ukorzeniania się w wodzie

Ukorzenianie sadzonek przeprowadza się w temperaturze pokojowej. Mniej więcej po 3-4 tygodniach na naszych roślinach powinny być widoczne korzenie. Ukorzenione w wodzie sadzonki, z korzeniami ok. 2 cm długości możemy już wkładać do doniczek, wypełnionych uniwersalnym podłożem.

Bluszcz irlandzki rozmnażanie

Sadzonki bluszczu możemy posadzić w doniczkach pojedynczo lub razem. Najlepiej po kilka sztuk umieścić w jednej donicy, dzięki temu nasza roślina utworzy piękną kępę.

Jeżeli twój bluszcz jest za długi, a chcesz go trochę zmodernizować, to obcinając jego pędy i ukorzeniając, możesz je włożyć do istniejącej roślin. W ten sposób zmienisz jego formę na bardziej atrakcyjną. Sadzonki w miarę ich wzrostu warto regularnie przycinać. Dzięki temu nasz bluszcz będzie miał zwarty i bujny pokrój.

  Nawożenie tui - czym i kiedy to robić, aby szybko rosły? Poradnik ogrodnika

liscie bluszczu

Jak pielęgnować sadzonki bluszczu?

Podłoże pod bluszcz powinno być lekko zasadowe (pH 8). Te rośliny świetnie rosną na glebach wapiennych. Wilgotność podłoża powinna być stale jednakowa i nie przesadzać z podlewaniem, by sadzonki nie zgniły. Bluszcze w domu powinny mieć doniczki z otworami i podstawką, aby nadmiar wody wypływał do podstawki. Rośliny najlepiej co kilka dni zraszać lub podlewać z umiarem.

Bluszcz sadzony na zewnątrz może być wiosną przesadzony już do gruntu. Podłoże powinno być pulchne, żyzne i próchniczne. Bluszcz lubi rosnąć na stanowisku półcienistym lub cienistym.

Odmiany bluszczu doniczkowe, do pojemników i gruntu

Właściwie wszystkie odmiany bluszczu mogą być wysadzane wiosną do gruntu. Niemniej jednak niektóre z nich potrzebują zimą temperatur ok. 7 st. C do 18 st.C. Do mieszkań, domów i biur nadają się odmiany: Ravenholst’, ‘Luzii’‚ ‘Montgomery’ ‘Ovata’, ‘Midas Touch’, ‘Pico’, ‘Rona’ ‘Gloire de Marengo’ ‘Striata’, ‘Variegated’.

Sam bluszcz pospolity, który lubimy sadzić w naszych ogrodach jako roślinę okrywową, posiada wiele odmian, różniących się  pokrojem, siłą wzrostu, kolorem i kształtem liści. Mamy też odmiany bluszczu irlandzkiego, japońskiego, kolchidzkiego i Pastuchowa. W naszych ogrodach najczęściej możemy spotkać gatunki bluszczu:

Adam- posiada małe trójkątne liście ze środkiem koloru zielonego i białymi obrzeżami. Polecany jest do tarasowych pojemników. Inne gatunki do pojemników tarasowych to Caecilia i Edelweiss.

Aureovariegata ma liście ciemnozielone z kremowymi plamkami, ten gatunek świetnie się przyjmuje jako roślina okrywowa w naszym ogrodzie.

Odmiany bluszczu zewnętrznego różnią się wielkością liści, ich kształtem oraz barwami ulistnienia. Każda z nich jest swego rodzaju indywidualnością, która pięknie podkreśli charakter innych roślin w naszym ogrodzie i na tarasie.