Rozmnażanie storczyków - jak poprawnie zaszczepić storczyka? Praktyczny poradnik

Storczyki są roślinami niewątpliwie o wyjątkowej urodzie. Zachwycają swoim wyglądem, a szczególnie pięknym kwiatostanem o szerokiej różnorodności barw i kształtów. Uwielbiamy uprawiać storczyki w naszych domach i często zastanawiamy się, czy możemy je rozmnożyć.  I w tym wypadku mamy dobrą wiadomość. Otóż rozmnażanie storczyków jest możliwe wieloma metodami.

Niemniej jednak rozsadzanie storczyków w warunkach domowych nie w każdy sposób jest możliwe. Zatem jeżeli się zastanawiasz jak uzyskać szczepki storczyka, to w tym artykule podpowiemy ci jak to zrobić, aby nie utracić matecznej rośliny.

Sposoby rozmnażania storczyków

Rozmnażanie storczyków nie jest łatwym procesem i nie każdy zapewne zdecyduje się to wykonać w zaciszu własnego domu. Niektóre z metod potrzebują specjalistycznego sprzętu, a przy tym są pracochłonne i długotrwałe. Rozsadzanie storczyka możemy wykonać w następujący sposób:

  • rozmnażanie storczyków z łodygi
  • rozmnażanie storczyków z pędu
  • rozmnażanie storczyków z nasion
  • rozmnażanie storczyków przez podział
  • rozmnażanie storczyków przez keik
  • rozmnażanie storczyków ze starych bulw

W tym artykule omówimy każda z tych metod.

Rozmnażanie storczyków z łodygi

Tą metodą można rozsadzać popularne odmiany storczyków z gatunku Vanda i Phalaenopsis. Ten sposób można przeprowadzić na roślinie posiadającej pęd o długości co najmniej 30 cm i dużą ilość korzeni powietrznych. Wierzchołek pędu odcina się 1 cm poniżej korzeni i wysadza w osobnej doniczce. Podłożem dla szczepki storczyka powinno być sosnowa kora zmieszana z torfem i piaskiem. Korzeni powietrznych nie przycinamy. Na dolnej części pędu z kąta najwyżej położonego liścia, wybije nowy pęd.

W trakcie procesu rozmnażania przez łodygę, do młodej sadzonki storczyka dodajemy nieco podłoża rośliny matecznej. Kwiaty współżyją z grzybami mikoryzowymi, których nie będzie miała odnóżka storczyka. Dlatego dla ich rozwoju na nowym podłożu, trzeba ich dać od storczyka już uprawianego.

Rozmnażanie storczyków z pędu kwiatów

Pędy  storczyków, z których opadły liście lub pędy kwiatowe mogą wytwarzać nowe pędy z pąków bocznych. Ta reguła dotyczy gatunków z rodziny Dendrobium i Phalaenopsis. Stare pędy kwiatostanowe należy przyciąć na odcinku 10-15 cm, tak aby każdy z nich zawierał kilka oczek.

Sadzonki storczyka umieszczamy płasko w skrzynkach z podłożem składającym z wilgotnego torfu i piasku. Skrzynki należy usytuować w jasnym miejscu, przykrywamy szkłem i codziennie zraszamy.

  Jaka ziemia do palmy jest odpowiednia? Praktyczny poradnik

W takich warunkach ze śpiących pąków wyrastają nowe pędy i korzenie. Po około 2 miesiącach, kiedy korzenie osiągnął długość mniej więcej 2 -3 cm, sadzonki storczyka należy wysadzić do osobnych doniczek.

Rozmnażanie storczyków z nasion

W naturze kwiaty storczyków są zapylane przez ptaki. W ten sposób po zapyleniu pojawiają się nasiona. W domowych warunkach musimy to zrobić sami. Zatem kilka dni po zakwitnięciu naszego storczyka, należy przenieść pyłek ze słupka męskiego na żeński. Na nasionko musimy niestety, ale czekać kilka miesięcy. Prościej jest zakupić nasiona w sklepie ogrodniczym.

Jak już mamy nasionka, to wysiewamy je na specjalnej odżywce, którą też można dostać w sklepie ogrodniczym. Nasiona storczyka nie mają tkanki odżywczej, dlatego wymagają cały czas odżywiania. Kilkakrotnie trzeba je przenosić na następne pożywki, zanim wytworzą się sadzonki storczyka.  Proces ten jest pracochłonny, długotrwały i kosztowny. Na sadzonki czeka się rok, a rośliny pozyskane tą metodą zakwitną dopiero po kilkunastu latach. Ta metoda stosowana jest przez specjalne laboratoria, a nie przez hodowców amatorów.

Rozmnażanie storczyków przez podział

Niektóre odmiany storczyków rozmnażają się przez rozsadzanie, czyli podział. Do tych odmian należą m.in. Dendrobium, Epidendrum, Cambrie, Miltoniopsis, Cymbidium, Bulbophyllum. Zabieg dokonujemy przy przesadzaniu storczyka. Zwróćmy uwagę, czy roślina posiada pseudobulwy lub nowe pędy.

Gdy storczyk ma 6 pseudobulw lub dwa nowe pędy do można je podzielić. Zabieg ten nie tylko powoduje powstanie dwóch roślin, ale też odmłodzenie starych. Czynność ta również stymuluje obfite kwitnienie.

Rozmnażanie storczyka przez podział krok po kroku:

  • wyjmujemy roślinę z doniczki;
  • oczyszczamy korzenie ze starego podłoża i usuwamy zgniłe i martwe części;
  • ostrym nożem lub sekatorem dzielimy roślinę tak, aby nie uszkodzić bulw;
  • wypełnij doniczkę ok. 1/3 wysokości keramzytem i wsyp trochę podłoża;
  • umieść roślinę tak, aby najstarsza pseudobulwa była przy brzegu doniczki, a młoda bardziej w środku;
  • zasyp roślinę ostrożnie podłożem, tak aby nasady pseudobulw nie zostały przykryte ziemią;
  • sadzonki podlewamy dopiero po kilku dniach, aż rany się zagoją.
  Jakie gatunki roślin wybrać do ogrodu zimowego?

Rozmnażanie storczyków z keiki

Keiki storczyków to młode szczepki rośliny, które pojawiają się na pędach kwiatowych. Generalnie roślina zamiast np. kwiatów, może wytworzyć taką odnóżkę storczyka. Ta metoda jest idealna do rozmnażania storczyków w warunkach domowych. Kiedy rozsada storczyka ma korzenie długości 2-3 cm i ze 2 lub 3 liście, to można ją oddzielić od rośliny macierzystej.

Do odcinania keiki storczyka używamy ostrych nożyc, które są wydezynfekowane. Jak nasza odnóżka storczyka jest już wystarczająco duża, to możemy ją oddzielić od rośliny matki. W tym wypadku postępujemy następująco:

  • Odetnij pęd, na którym znajduje się keika.
  • Pozostaw mniej więcej 5 cm pędu  z jednej i drugiej strony keiki. Nie odcinaj jej od pędu, tylko tak pozostaw. W ten sposób nie uszkodzisz szczepki storczyka.
  • Dopasuj szczepkę storczyka do plastikowej doniczki.
  • Przygotuj odpowiednią mieszankę podłoża dla orchidei  i keramzytu
  • Trzymając szczepkę w dłoni ostrożnie przesypuj ją ziemią na przemian z keramzytem.
  • Ziemi nie ugniatamy, tylko delikatnie uderzamy doniczkę o stół, aby ziemia się ułożyła w doniczce, nie uszkadzając korzonków sadzonki storczyka.
  • Szczepkę storczyka podlewamy dopiero po 2-3 dniach. W innym przypadku woda mogłaby być powodem zakażenia świeżo odciętego miejsca.

Teraz należy czekać, aż sadzonka storczyka zacznie rosnąć. Mniej więcej po roku powinna zakwitnąć.

Rozmnażanie storczyków ze starych pseudobulw

Do rozmnażania storczyków można również użyć starych pseudobulw. W tym celu rozdziela się je od zdrowego i żywotnego storczyka. Zmarszczone i bezlistne pseudobulwy wysadza się do skrzynek, zachowując odstęp 5-10 cm. Podłoże powinno być złożone z wilgotnego torfu i perlitu.  Podłoża nie podlewamy, tylko 1-2 razy dziennie zamgławiamy. Po kilku miesiącach z pseudobulw pojawią się nowe pędy, które będą wyrastać ze śpiących oczek. Takie okazy storczyków do doniczek przesadzamy po około roku.

Jak uprawiać sadzonki storczyków?

Rozmnażanie i rozsadzanie młodych sadzonek storczyka to jeden z punktów hodowli i uprawy tych roślin. Kolejnym krokiem jest ich właściwa pielęgnacja, aby się przyjęły i wyrosły na duże oraz piękne okazy  roślin.

Storczyki wymagają odpowiedniego podłoża, które możemy nabyć w sklepach ogrodniczych. Ponadto doniczki dla storczyków powinny być nieduże z otworami w dnie. Storczyki nie tolerują zalegania wody. W uprawie tych kwiatów ważny jest odpowiedni drenaż.

  Cięcie brzoskwini - jak i kiedy to zrobić? Poradnik praktyka

Kwiaty te lubią umiarkowane światło lub półcień. Najlepsza dla nich strona jest wschodnia albo zachodnia.  Nie stawiajmy tych kwiatów na południowej stronie, ponieważ nie lubią intensywnego słońca.

Optymalne warunki uprawy, to niższa temperatura i wyższa wilgotność niż ta, która panuje w naszym mieszkaniu czy domu. Przy tym dla nich wskazany jest lekki ruch powietrza, ale nie przeciągi. Niektórzy przy storczykach stawiają kuwety z wodą i kamieniami oraz wiatraczki, dla pobudzenia przepływu powietrza.

Przy podlewaniu należy szczególnie uważać, aby te kwiaty nie miały wilgotnego podłoża. W takich warunkach będą im gniły korzenie. Podlewania storczyka powinno być obfite, ale takie by woda nie stała w doniczce, ani na podstawce. Najlepiej podlać storczyka, gdy podłoże całkowicie przeschnie lub wstawić doniczkę na parę minut od wody. Woda do storczyków powinna mieć temperaturę pokojową i być odstawiona na 24 godziny. Nie podlewamy tych kwiatów wodą bezpośrednio z kranu.

Wiele odmian storczyków po okresie kwitnienia przechodzi w stan spoczynku. Wtedy to ich nie podlewamy lub nawadniamy bardzo rzadko.