Nawożenie tui - czym i kiedy to robić, aby szybko rosły? Poradnik ogrodnika

Tuje to niezwykle popularne w naszym kraju rośliny iglaste, które wykorzystywane są w aranżacji ogrodów. Doskonale sprawdzają się jako element naturalnego ogrodzenia, pozwalają na wytyczenie ścieżek czy podzielenie poszczególnych stref ogrodu. Aby jednak mogły prezentować się dobrze niezwykle ważne jest odpowiednie nawożenie. Gwarantuje ono szybszy wzrost tui oraz utrzymanie ich zielonego koloru. Warto więc dowiedzieć się kiedy nawozić tuje oraz w jaki sposób to robić.

Kiedy nawozić tuje?

Odpowiednia częstotliwość nawożenia tui ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wzrostu tych roślin. Tylko wówczas są one w stanie otrzymać odpowiednią ilość składników odżywczych i mineralnych. Odpowiadając na pytanie: kiedy nawozić tuje musimy wyróżnić dwa ważne aspekty. Przede wszystkim, niezwykle ważne jest nawożenie tych roślin wczesną wiosną, kiedy to zaczynają wypuszczać nowe pędy. Nawożenie tui wiosną powinniśmy przeprowadzić w kwietniu. Poza tym warto także zdecydować się na nawożenie tui latem oraz jesienią. Optymalne miesiące na przeprowadzenie tych zabiegów to lipiec oraz przełom września i października.

Jak nawozić tuje?

Znamy już odpowiedź na pytanie kiedy nawozić tuje. Warto jednak przyjrzeć się bliżej również temu, w jaki sposób to robić. Jeśli korzystamy z nawozów syntetycznych np. tych przeznaczonych do iglaków powinniśmy stosować się do zaleceń producenta i nie przekraczać zalecanych dawek. Użycie większej ilości nawozu nie sprawi, że rośliny będą zdrowsze, wprost przeciwnie - może doprowadzić do poparzenia systemów korzeniowych. Koniecznym zabiegiem po rozsypaniu nawozu jest obfite podlanie roślin. Pozwoli to na rozpuszczenie się granulatu i wniknięcie cennych składników w glebę.

Jeśli decydujemy się na nawożenie tui obornikiem możemy zrobić to przed posadzeniem rośliny mieszając go z glebą. W przypadku już rosnących drzewek dobrym pomysłem jest nawożenie tui obornikiem granulowanym, którym podsypujemy roślinę a następnie podlewamy.

  Kiedy i jak sadzić rododendrony? Poradnik krok po kroku

Czym nawozić tuje?

Kolejną, niezwykle ważną kwestią dla prawidłowej pielęgnacji tui jest wybór odpowiednich nawozów. Możemy stawiać na  różne rodzaje nawozów do tui, które można podzielić na organiczne i mineralne. Nawozy organiczne to np. kompost, obornik, kora sosnowa czy torf. Zawierają one naturalne składniki pokarmowe, które poprawiają strukturę i żyzność gleby, a także zwiększają jej pojemność wodną. Nawozy mineralne to np. saletra amonowa, siarczan potasu, superfosfat czy specjalne mieszanki wieloskładnikowe. Zawierają one sztuczne składniki pokarmowe, które szybko i skutecznie zaspokajają zapotrzebowanie tui na makro- i mikroelementy.

Dobrym pomysłem jest nawożenie tui siarczanem amonu, ponieważ nawóz ten dostarcza roślinom dużych dawek azotu, który pobudza wzrost i zazielenienie tui. Tego typu nawozy stosujemy w szczególności wiosną. Jesienią lepiej postawić na produkty o niższej zawartości azoty. Wówczas lepiej sprawdzą się nawozy bogate w fosfor i potas, które wzmacniają odporność tui na niskie temperatury. Pamiętajmy, że rośliny te potrzebują również pierwiastków takich jak magnez, żelazo czy mangan, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju tui. Ich niedobór może powodować żółknięcie i brązowienie igieł. Wybierając nawóz zawsze zapoznajmy się z tym, w jaki sposób powinien być stosowany i nie przekraczajmy zalecanych dawek.

tuje w ogrodzie

Jak często nawozić tuje?

To pytanie zadaje sobie wiele osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z uprawą tui. Tak naprawdę nawożenie wystarczy przeprowadzać trzy razy do roku w terminach, o których wspominaliśmy na początku naszego artykułu. Część osób powtarza co prawda nawożenie tui wiosną po upływie kilku tygodni od pierwszego podania mieszanek, jednakże nie zawsze jest to konieczne. O wiele lepiej pamiętać o tym, by ponownie wzbogacić glebę i regularnie podlewać tuje latem, kiedy są one narażone na suszę.

Nawożenie tui wiosną

Nawożenie tui wiosną jest niezbędne dla prawidłowego wzrostu rośliny. Jest ona nie tylko osłabiona po zimie, ale również zaczyna wypuszczać nowe pędy, przez co jej zapotrzebowanie na składniki odżywcze i mineralne rośnie. Nawożenie tui wiosną powinno odbywać się w kwietniu lub na początku maja. Stawiamy wówczas na produkty bogate w azot. Dzięki temu pędy tui będą żywo zielone i nie będą opadały i brązowiały. Pamiętajmy, że nawożenie powinno iść w parze z innymi zabiegami pielęgnacyjnymi takimi jak regularne podlewanie w okresach bez opadu czy przycinanie suchych gałęzi i pędów wczesną wiosną.

  Niezwykłe uroki jaśminowców - idealne krzewy ozdobne do Twojego ogrodu!

Nawożenie tui zimą

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy nawożenie tui zimą jest dobrym pomysłem. Odpowiadamy - zabieg taki nie jest konieczny. Zimą roślina praktycznie nie pobiera z gleby składników odżywczych, ciężko również aby rozpuściły się w zmrożonej ziemi. O wiele ważniejsze jest więc otoczenie roślin ochroną przed mrozem. Owszem, możemy dostarczyć im niezbędnych składników, potrzebnych do przeżycia trudnego okresu jakim jest zima, jednak ostatnie nawożenie powinno mieć miejsce na początku jesieni. Wówczas roślina zdąży pobrać cenne składniki i minerały i zmagazynować je w swoich korzeniach.