Ogrzewanie podłogowe - czy warto stosować i jakie wybrać? Podpowiadamy

Wybór odpowiedniej metody ogrzewania budynku ma ogromne znaczenie dla komfortu cieplnego, cen ogrzewania jak również estetyki pomieszczeń. Nie dziwi więc, że coraz więcej osób decyduje się na wybór ogrzewania podłogowego. Jednocześnie jednak wciąż wielu z nas nie za bardzo wie, jak działa podgrzewana podłoga i czy jest to rozwiązanie opłacalne. Dlatego też zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje dotyczące ogrzewania podłogowego i przedstawiamy jakimi opiniami się cieszy.

Co to jest ogrzewanie podłogowe?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc wyjaśnienia czym właściwie jest ogrzewanie podłogowe. Mówiąc najprościej, jest to pozioma instalacja grzewcza, w której mamy do czynienia z systemem rur grzewczych bez widocznych, powieszonych na ścianie grzejników. Instalacja ta znajduje się pod podłogą i to właśnie ona przekazuje ciepło to pomieszczenia. W tym miejscu warto wspomnieć o tym, że możemy zainstalować ogrzewanie podłogowe w całym domu jako główny system grzewczy, jak i wykorzystać go jedynie jako wsparcie dodatkowego systemu ogrzewania. Wiele osób decyduje się na systemy ogrzewania podłogowego montowane np. w kuchni czy łazience, czyli tam, gdzie ze względu na zastosowanie płytek ceramicznych podłoga jest nieprzyjemnie chłodna. Słowem, jest to rozwiązanie, które daje nam naprawdę sporo możliwości.

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

Wiemy już czym jest ten rodzaj ogrzewania pora więc odpowiedzieć na pytanie jak działa ogrzewanie podłogowe. Podobnie jak tradycyjne kaloryfery sposób jego działania opiera się na promieniowaniu oraz zjawisku konwekcji. Co to oznacza? Mówiąc najprościej - zarówno kaloryfery, ja i umieszczony pod podłogą system ogrzewania podłogowego emituje ciepło, które ogrzewa powietrze. Konwekcja jest zaś ruchem powietrza, który sprawia, że to o wyższej temperaturze unosi się ku górze spychając na dół powietrze o mniejszej temperaturze. Ono również zostaje ogrzane przez emitowane przez system ogrzewania podłogowego promieniowanie cieplne.

Warto w tym miejscu przypomnieć, że energia cieplna, którą emituje ogrzewanie podłogowe może pochodzić z różnych źródeł. W przypadku tego rodzaju ogrzewania może być to instalacja elektryczna, jak i wodna, w której woda podgrzewana jest za pomocą pompy ciepła czy spalania paliw stałych lub gazu. Możliwości jest więc naprawdę sporo. Poznajmy je więc.

montowanie ogrzewania podlogowego

Czy warto mieć ogrzewanie podłogowe? Wady i zalety

Jak każda metoda ogrzewania tak samo ogrzewanie podłogowe ma swoje mocne i słabsze strony. Poznajmy więc bliżej wady i zalety ogrzewania podłogowego. Zacznijmy od atutów, jakimi wyróżnia się to rozwiązanie. Przede wszystkim warto wspomnieć o walorach estetycznych, jakim się wyróżnia. Brak widocznych grzejników sprawia, że systemy ogrzewania podłogowego ułatwiają aranżację miejsca w mieszkaniu oraz dają nam możliwość wykorzystania przestrzeni pomieszczenia w pełni.
Kolejnym atutem, o którym koniecznie należy wspomnieć mówiąc o tym, czy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe jest bez wątpienia równomierne rozprowadzanie ciepła po całej kubaturze pomieszczenia. Co więcej, wyższe temperatury panują niżej, w okolicy naszych nóg nie zaś głowy, co sprawia, że czujemy przyjemne ciepło a jednocześnie łatwiej nam się oddycha i nie mamy do czynienia ze zbyt gorącym, przesuszonym powietrzem.

  Jak szukać i znaleźć wodę na działce?

Wśród zalet ogrzewania podłogowego nie sposób nie wymienić również oszczędności energii, co jest związane właśnie z równomiernym rozprowadzaniem ciepła. Dzięki niemu o wiele szybciej możemy osiągnąć optymalną temperaturę w całym pomieszczeniu co oznacza sporo mniejsze wydatki na ogrzewanie. Warto również wspomnieć o częstym micie, który mówi, że ogrzewanie podłogowe przyczynia się do unoszenia kurzu w powietrzu. Jest bowiem wprost przeciwnie. Promieniowanie ciepła nie jest w stanie unosić cząstek kurzu na wysokość naszych dróg oddechowych a podłoga jest znacznie łatwiejsza w utrzymaniu czystości niż zakamarki kaloryfera. W związku z tym wybór ogrzewania podłogowego zmniejsza ilość kurzu i roztoczy w powietrzu.

Znamy więc już mocne strony ogrzewania podłogowego. Czy rozwiązanie to ma jednak jakieś wady? Niestety, one również istnieją i warto być ich świadomym. Podstawowym minusem tego rozwiązania jest bez wątpienia fakt, że instalacja znajduje się w podłodze, najczęściej zalana warstwą betonu, co sprawia, że wszelkie awarie są trudniejsze do usunięcia, ponieważ zlokalizowanie miejsca usterki wymaga kucia posadzki. W związku z tym nawet niewielka usterka może wiązać się z koniecznością przeprowadzenia dość kosztownego remontu. Warto w tym miejscu jednak podkreślić, że nie mają one miejsca często.

Drugim minusem, szczególnie w przypadku niektórych rodzajów ogrzewania podłogowego jest konieczność wyboru odpowiednich mebli. Powinny być one bowiem na co najmniej kilku centymetrowych nóżkach. Są one niezbędne aby gorące powietrze mogło prawidłowo rozprowadzać się po pomieszczeniu. Wśród wad ogrzewania podłogowego możemy wymienić również bezwładność cieplną, choć dla niektórych osób może stanowić ona bardziej zaletę. O czym mowa? To bardzo proste. Ogrzewanie podłogowe dłużej stygnie i przez dłuższy czas utrzymuje w pomieszczeniu wysoką temperaturę. Jednocześnie jednak potrzebuje również dłuższego czasu na to aby ogrzać pomieszczenie, co może być dość problematyczne gdy zależy nam na tym, by szybko podnieść temperaturę np. w sypialni czy łazience.

  Rodzaje szalunków do konstrukcji betonowych i ich właściwości

Rodzaje instalacji ogrzewania podłogowego

Obecnie wybierając ogrzewanie podłogowe mamy sporo możliwości dopasowania rozwiązania do naszych potrzeb, budżetu czy źródła ciepła z którego zamierzamy skorzystać. Rodzaje ogrzewania podłogowego podzielić możemy bowiem następująco:

  • ogrzewanie podłogowe elektryczne - w tym przypadku na podłodze umieszcza się przewody lub maty grzejne, które zasilane są energią elektryczną, ogrzewanie tego typu może być zarówno zatopione w jastrychu, jak i montowane bezpośrednio pod posadzką;
  • ogrzewanie podłogowe wodne - w tym rodzaju ogrzewania podłogowego wykorzystuje się system rur, które zabezpieczane są specjalną wylewką. Źródło ciepła podgrzewa znajdującą się w rurach wodę, która następnie przekazuje swoje ciepło poprzez odpowiednio zaizolowaną oraz przygotowaną posadzkę.
  • ogrzewanie podłogowe gazowe - to rodzaj ogrzewania podłogowego wodnego, w przypadku którego w rurach nadal znajduje się czynnik grzewczy w postaci wody. Ogrzewanie gazowe nie odnosi się do niego lecz do źródła zasilania, którym jest gaz ziemny lub płynny z przydomowego zbiornika. Zaletą tego ogrzewania jest z pewnością stosunkowo nieduży koszt eksploatacji..
  • ogrzewanie podłogowe suche znane również jako ogrzewanie podłogowe bez wylewki. W tym przypadku mamy do czynienia z metodą instalacji ogrzewania, która nie wymaga zatapiania rur w jastrychu czy wykonywania wylewki. System suchego ogrzewania podłogowego polega na zabezpieczeniu specjalnych mat grzewczych za pomocą płyt wiórowych lub gipsowych. To system lekki, który nie podnosi wysokości podłogi.

ogrzewanie podlogowe w domu

Ogrzewanie podłogowe - jaką wybrać posadzkę?

Mówiąc o ogrzewaniu podłogowym nie sposób nie wspomnieć również o dostępnych rodzajach posadzek, jakie możemy wykorzystać podczas jego montażu. Pamiętajmy, że niezależnie od tego na jakie rozwiązanie postawimy musimy wybrać materiał, który dobrze przewodzi ciepło i charakteryzuje się małym oporem. Wśród najpopularniejszych rozwiązań królują wciąż płytki ceramiczne, które wyróżniają się oporem wynoszącym 0,02 m2·K/W. Doskonale sprawdzą się w kuchni, łazience czy korytarzu. Nie da się jednak ukryć, że w przypadku pomieszczeń takich jak salon czy sypialnia wielu z nas nie wyobraża sobie innego rozwiązania niż podłoga drewniana.

Z niej również możemy skorzystać choć powinniśmy pamiętać o tym, by wybierać parkiet o maksymalnej grubości 24 mm oraz zawsze upewnić się, czy mamy do czynienia z materiałem, którego producent dopuszcza stosowanie go na podłogi ogrzewane oraz jaka jest maksymalna temperatura, z jaką parkiet może mieć do czynienia. Kolejnym rozwiązaniem, które stosowane jest szczególnie często w przypadku ogrzewania podłogowego bez wylewki są wykładziny. To również dobry pomysł, ponieważ wykładzina o grubości 15 mm posiada opór cieplny wynoszący ok 0,15 m2 K/W.

  Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe? Praktyczny poradnik

Ogrzewanie podłogowe - czy jest zdrowe dla organizmu? Opinie lekarzy

Wiele osób, które wybierają metodę ogrzewania do swojego domu lub mieszkania chce, by wybrane rozwiązanie miało jak najbardziej pozytywny wpływ na ich zdrowie i funkcjonowanie. Tymczasem wokół ogrzewania podłogowego narosło wiele mitów, które przekazują opinie, jakoby było ono niezdrowe. Wspominaliśmy już o tym, że nieprawdą jest, że powoduje ono rozprzestrzenianie się kurzu. Kolejnym mitem jest, jakoby od ogrzewania podłogowego mogły puchnąć nam nogi. To nieprawda. Aby przekonać się o tym, warto poznać opinie lekarzy na temat ogrzewania podłogowego. Są one bowiem jednoznaczne.

Ogrzewanie podłogowe jest dla naszego zdrowia nie tylko całkowicie bezpieczne ale nawet korzystne. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim podwyższona temperatura, jaka panuje w dolnej części pomieszczenia nie jest na tyle wysoka by mogła przyczynić się do powstawania obrzęków nóg. Co więcej, dzięki temu, że dolne części naszego ciała są lepiej dogrzane a w okolicach głowy temperatura jest niższa tak naprawdę mamy do czynienia z optymalną sytuacją dla naszego ciała, która może mieć pozytywny wpływ chociażby na nasze krążenie.

To jednak nie wszystko, pozytywne opinie lekarzy o ogrzewaniu podłogowym wynikają również faktu, że ma ono pozytywny wpływ na wilgotność powietrza w pomieszczeniu. W przeciwieństwie do tradycyjnych grzejników nie doprowadza bowiem do jego zbytniego przesuszenia. Nie bez znaczenia jest również fakt, że ogrzewanie podłogowe zmniejsza cyrkulację powietrza w pomieszczeniu a tym samym również rozprzestrzenianie się alergenów.

Podsumowując, jeśli zastanawiasz się czy warto posiadać ogrzewanie podłogowe w całym domu - odpowiedź jest twierdząca. To rozwiązanie, które jest w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. Nie dziwi więc fakt, że z roku na rok staje się coraz bardziej powszechne.