Ogrzewanie podłogowe suche - co to jest i czy warto się zdecydować?

W dzisiejszych czasach wszyscy poszukujemy sposobów na skuteczne, ekologiczne a jednocześnie estetycznie wyglądające ogrzewania naszych domów i mieszkań. Wśród jednych z najpopularniejszych rozwiązań znajduje się ogrzewanie podłogowe. Obecnie dostępne jest w dwóch podstawowych wariantach - ogrzewanie podłogowe mokre oraz suche. To drugie w ostatnich miesiącach zdecydowanie zyskuje na popularności. Czym się wyróżnia? Czas się przekonać oraz odpowiedzieć na jedno z najczęściej zadawanych pytań - ogrzewanie podłogowe suche czy mokre?

Ogrzewanie podłogowe suche - co to jest?

Ogrzewanie podłogowe suche to wciąż dla wielu osób dość obco brzmiące pojęcie. Przyzwyczailiśmy się bowiem do myślenia o ogrzewaniu podłogowym jako o rozwiązaniu wymagającymi wykonania specjalnej jastrychowej wylewki. Przybliżmy więc czym właściwie jest suche ogrzewanie podłogowe. Mówiąc najprościej, jest to technologia, w której zamiast wylewki stosuje się specjalne płyty styropianowe, gipsowe lub wiórowe.

Mówiąc najprościej, na posadzce układa się warstwę płyt styropianowych z aluminium, które stanowią doskonałą izolację, następnie układa się suche ogrzewanie podłogowe wodne w postaci rur aluminiowych rozprowadzających ciepło a na koniec układa się warstwę płyt gipsowych lub wiórowych, które stanowią zabezpieczenie. Co ważne, płyty te w swoim składzie również zawierają wiórki aluminiowe, dzięki czemu bardzo dobrze przewodzą ciepło. Na tak przygotowanym ogrzewaniu podłogowym suchym możemy ułożyć zarówno płytki, panele, deski podłogowe jak i wykładziny. Całość instalacji zajmuje ok 5 cm wysokości co jest jednym z głównych atutów tego rozwiązania.

Hot water underfloor heating / residential

Suche ogrzewanie podłogowe - wady i zalety

Wiemy już na czym polega suche ogrzewanie podłogowe oraz z jakimi wydatkami musimy liczyć się decydując się na takie rozwiązanie. Czy jednak warto? Aby odpowiedzieć na to pytanie warto przeanalizować najważniejsze zalety oraz wady suchego ogrzewania podłogowego.

  Paroizolacja - co to jest i jak działa?

Istnieje wiele mocnych stron suchego ogrzewania podłogowego. Wśród nich wymienić możemy przede wszystkim fakt, że to rozwiązanie doskonale sprawdza się zarówno w przypadku nowych budynków, jak i starego budownictwa, w projekcie którego nie ogrzewanie podłogowe nie było uwzględnione. Wynika to z faktu stosunkowo lekkiej wagi podłogowego ogrzewania suchego - pozwala to na zamontowanie go nawet w przypadku niezbyt wytrzymałych stropów. To jednak nie wszystko. Kolejną zaletą jest niewielki wymiar. Warstwa suchego ogrzewania podłogowego nie przekracza 5 cm, przez co nie wpływa negatywnie na wysokość pomieszczenia. Dodatkowo, w jego przypadku nie musimy dbać o to, by wszystkie meble posiadały nóżki i znajdowały się co najmniej kilkanaście centymetrów nad podłogą. Nie mamy również ograniczeń co do wyboru materiałów, którymi je wykończymy. Suche ogrzewanie podłogowe jest również czyste i bardzo łatwe w montażu.

Jeśli zaś chodzi o wady ogrzewania podłogowego suchego jedną z podstawowych jest fakt, że nagrzewa się ono bardzo szybko, ale również szybko traci swoją temperaturę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że może być to jedynie ogrzewanie wodne. Nie ma możliwości zastosowania ogniw elektrycznych lub ogrzewania gazowego. Często zdarza się również, że cena ogrzewania suchego jest wyższa niż mokrej podłogówki.

Suche ogrzewanie podłogowe - ile kosztuje? Cena

Podczas podejmowania decyzji o wyborze ogrzewania jednym z niezwykle ważnych kryteriów jest bez wątpienia cena. To całkowicie zrozumiałe, nikt z nas nie lubi przepłacać. Sprawdźmy więc ile kosztuje ogrzewanie podłogowe suche. Mówiąc o cenie musimy wziąć pod uwagę zarówno cenę specjalnych płyt, rur aluminiowych, izolacji, jak i robocizny. Dlatego też średnia cena za suche ogrzewanie podłogowe może wahać się w zależności od regionu kraju, w którym mieszkamy. Sporo zależy również od tego, czy będzie ono montowane w nowym budynku, czy też w starym budownictwie (wówczas musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami związanymi z demontażem podłogi). Niemniej jednak średnie koszty związane z ceną ogrzewania podłogowego możemy określić następująco:

  • cena rur aluminiowych niezbędnych do montowania wodnego suchego ogrzewania podłogowego: 80 – 180 zł / m2
  • maty utwardzające do ogrzewania podłogowego: ok 400 - 500 zł za matę o wymiarze 180 x 100 cm
  • robocizna: 20 – 100 zł za m2.
  Gotowy czy indywidualny projekt domu wybrać?

Cenę możemy oczywiście obniżyć wybierając materiały gorszej jakości, niemniej jednak nie polecamy tego rozwiązania - wszak ogrzewanie podłogowe powinno być niezawodne i służyć nam przez jak najdłuższy czas bez konieczności demontażu desek podłogowych.

suche ogrzewanie podlogowe w domu

Suche ogrzewanie podłogowe - opinie o instalacji

Znamy już zalety i wady suchego ogrzewania podłogowego. Warto więc dowiedzieć się więcej o tym, co sądzą osoby, które już korzystają z tego rozwiązania. Nie da się ukryć, że opinie o suchym ogrzewaniu podłogowym są z większości bardzo pozytywne. Użytkownicy doceniają wszechstronność tego rozwiązania i fakt, że z powodzeniem można zastosować je nawet w starym budownictwie czy w przypadku słabszych stropów. Nie bez znaczenia jest również fakt, że w jego przypadku nie musimy decydować się na wymianę mebli na takie, które będą posiadały choćby kilkucentymetrowe nóżki zapewniające przestrzeń dla rozprowadzania ciepła. Osoby, które zdecydowały się na suche ogrzewanie podłogowe doceniają również stosunkowo przystępną cenę. Jedynym minusem, jakie są w stanie zauważyć jest fakt, że aby korzystać z tego rozwiązania musimy ogrzewać wodę, co często oznacza spalanie węgla lub korzystanie z energii elektrycznej. Wiąże się to, jak możemy się domyślać, z dość dużą ceną eksploatacji suchego ogrzewania podłogowego. Jednakże nawet w tym przypadku możemy je zmniejszyć, korzystając chociażby z pompy ciepła.

Jak więc widzisz, ogrzewanie podłogowe suche jest ciekawą propozycją, którą warto rozważyć. Szczególnie w przypadku gdy posiadamy dość niewysokie mieszkanie, mieszkamy w starym budownictwie lub nie chcemy wymieniać mebli, na takie, które zapewnią przestrzeń nad podłogą. Co więcej, jego cena również jest bardzo atrakcyjna. Podejmując decyzję warto jednak mieć pod uwagą zarówno zalety, jak i wady suchego ogrzewania podłogowego.