Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe? Praktyczny poradnik

Obecnie coraz więcej osób decyduje się na montaż ogrzewania podłogowego doceniając jego funkcjonalność, wygodę i komfort jaki daje. Nie bez znaczenia jest również obniżenie kosztów związanych z faktem, że ogrzewanie to jest niskotemperaturowe. Aby jednak spełniało ono wszystkie nasze oczekiwania warto zadbać o wybór odpowiednich materiałów budowlanych i wykończeniowych. Jedną z niezwykle ważnych kwestii jest klej do płytek na ogrzewanie podłogowe. Wbrew obiegowej opinii nie może to być najtańszy produkt dostępny na rynku i należy zadbać o jego jakość, skład oraz właściwości.

Płytki ceramiczne są jednym z najczęściej wybieranych materiałów wykończeniowych jeśli chodzi o ogrzewanie podłogowe. Nie ma w tym nic dziwnego. Są bowiem materiałem, który najlepiej radzi sobie z oddawaniem ciepła a tym samym umożliwiają skuteczne ogrzewanie pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe sprawia jednak, że zarówno płytki, jak i klej łączący je z posadzką oraz spoiny narażone są na znaczne różnice temperatur. Powoduje to ich wysychanie oraz kurczenie i rozszerzanie się, za co odpowiedzialne jest zjawisko rozszerzalności cieplnej. Dlatego też dobry klej do płytek na ogrzewanie podłogowe ma ogromne znaczenie.

Jaki klej do płytek na ogrzewanie podłogowe?

Obecnie na rynku możemy znaleźć szeroką ofertę klejów do płytek ceramicznych. Najpopularniejsze z nich są kleje cementowe, które mają postać proszku, który należy zmieszać z wodą. Kleje te są stosunkowo tanie i wytrzymałe, niemniej jednak, nie sprawdzą się w przypadku ogrzewania podłogowego. Musimy mieć bowiem świadomość, że po wyschnięciu stają się sztywne i kruche a co za tym idzie, pod wpływem zmieniającej się temperatury mogą niszczeć i sprawiać, że płytki na ogrzewaniu podłogowym zaczną się odklejać.
Poszukując kleju do płytek na ogrzewanie podłogowe warto więc skupić się na innych jego rodzajach. W sklepach z materiałami budowlanymi znajdziemy kleje wzmocnione włóknami lub zawierające w swoim składzie żywice poliuretanowe lub epoksydowe. Sprawdzą się one znacznie lepiej, szczególnie jeśli rozprowadzimy je zarówno po całej powierzchni podłogi, jak i płytki ceramicznej.

  Czy usługi elektryczne są drogie?

plytki podlogowe na ogrzewanie podlogowe

Klej do płytek wielkoformatowych na ogrzewanie podłogowe - jaki wybrać?

Płytki wielkoformatowe, które są obecnie prawdziwym hitem to poważne wyzwanie w przypadku ogrzewania podłogowego. Narażamy się tutaj bowiem nie tylko na ryzyko odklejania płytek, ale również ich pęknięcia, ponieważ ze względu na rozmiar płytek oraz ich niewielką grubość działają na nie większe siły podczas nagrzewania i stygnięcia podłogi. Najlepszym wyborem będzie więc klej do płytek klasy C2 według PN-EN 12004. Dobry klej do płytek wielkoformatowych na ogrzewanie podłogowe powinien mieć w swoim składzie żywice polimerowe, które charakteryzują się doskonałą przyczepnością.

Klej elastyczny do płytek na ogrzewanie podłogowe - czy to dobry pomysł?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta - elastyczny klej do płytek na ogrzewanie podłogowe jest najlepszym pomysłem. Kleje te, które zawierają w swoim składzie żywice wyróżniają się nie tylko większą przyczepnością ale również odkształcalnością oraz odpornością na działanie podwyższonych temperatur.

plytki na ogrzewanie podlogowe

Jakiej firmy klej do płytek na ogrzewanie podłogowe warto wybrać?

Decydując się na klej do płytek na ogrzewanie podłogowe warto stawiać na produkty znanych i cenionych producentów, którzy słyną z produktów o wysokiej jakości składzie. Jedną z propozycji, które warto wziąć pod uwagę są kleje marki Atlas. W ofercie tego producenta znajdziemy klej Atlas Geoflex, który jest klejem żelowym charakteryzującym się dużą elastycznością i z powodzeniem może być stosowany w przypadku powierzchni mających podwyższoną temperaturę.

Kolejny dobry klej do płytek na ogrzewanie podłogowe oferuje nam firma Mapei . Producent posiada w swoim asortymencie kleje tiksotropowe oraz cienkowarstwowe, które wyróżniają się wydajnością i odkształcalnością. Dzięki temu z powodzeniem mogą być stosowane również w przypadku wielkoformatowych płytek na ogrzewanie podłogowe. Zarówno jedna, jak i druga firma oferuje produkty, które z powodzeniem sprawdzą się w przypadku płytek podłogowych i zapewnią nam solidne i trwałe wykończenie podłogi na ogrzewaniu podłogowym.