Rodzaje szalunków do konstrukcji betonowych i ich właściwości

Deskowanie służy jako forma dla konstrukcji i jest konstrukcją pomocniczą. Beton jest umieszczany w tej formie tylko po to, aby później stwardnieć. Budowa szalunków zajmuje czas i stanowi 20% do 25% wydatków na koszt konstrukcji lub prawdopodobnie nawet więcej. Ale są to tymczasowe struktury, które są niezbędne do wspierania betonu, dopóki nie osiągnie określonego poziomu wytrzymałości.

Rodzaje deskowań dla konstrukcji betonowych i ich właściwości

Arkusze sklejki, które są połączone żywicami, są przymocowane do ram drewnianych, aby utworzyć panele o wymaganych rozmiarach. Jest to najczęściej stosowany materiał na panele licowe. Jest on cięty do kształtu na miejscu. Przy ostrożnym obchodzeniu się z nimi i składowaniu mogą być używane wiele razy. Na placu budowy standardowa grubość sklejki wynosi 18 mm i jest ona wystarczająca dla większości wylewek.
Jeśli jednak szalunek jest zakrzywiony, stosuje się cieńszą sklejkę, aby ułatwić gięcie. Grubsza sklejka jest używana, gdy ciężar betonu jest większy i powoduje, że sklejka o standardowej grubości wygina się, zakłócając betonową twarz.
Koszt szalunku sklejkowego jest korzystny w porównaniu z kosztem szalunku drewnianego, a w niektórych przypadkach może okazać się nawet tańszy, biorąc pod uwagę następujące względy:

  • Koszt szalunku sklejkowego jest znacznie rozsądniejszy w porównaniu do szalunku drewnianego. Może on być tańszy, gdy stosowane są panele o dużych wymiarach, możliwe jest zaoszczędzenie na kosztach robocizny przy mocowaniu i demontażu.
  • Może być ponownie użyty więcej razy w porównaniu do szalunków drewnianych. Może być ponownie użyty co najmniej 20 do 15 razy.

Szalunki stalowe

Stalowe szalowanie schodów jest mocniejsze, trwałe i długowieczne niż szalunki drewniane. Mogą być używane wielokrotnie więcej razy niż szalunki drewniane. Szalunki stalowe można nie tylko montować, ale również demontować z większą łatwością i szybkością. Przy zastosowaniu szalunków stalowych jakość powierzchni betonu licowego jest znacznie lepsza, powierzchnie takie nie wymagają również dodatkowej obróbki. Stal również nie wchłania wilgoci z betonu, ani nie kurczy się lub zawija.
Składa się z paneli wykonanych z cienkich płyt stalowych, które są usztywnione na krawędziach za pomocą małych kątowników stalowych.
Panele mogą być wykonane w każdym rodzaju modułowego kształtu lub rozmiaru. Te szalunki stalowe są najczęściej wykorzystywane w większych projektach lub w przypadkach, gdy możliwe jest ponowne wykorzystanie dużej liczby szalunków. Szalunki stalowe są bardzo odpowiednie dla konstrukcji łukowych lub okrągłych.

  Pianka PUR jako materiał izolacyjny i wygłuszający w budownictwie

Szalunki aluminiowe

Jest często używany w prefabrykowanych szalunkach, które są składane na miejscu. Aluminium jest lekkie i wytrzymałe. Wymaga mniejszej ilości podpór i ściągów. Lżejszy przekrój ugina się bardziej, ale można tego zjawiska uniknąć stosując się do zaleceń producentów.
Ten system form aluminiowych jest szeroko stosowany na budowach obiektów mieszkalnych i masowych. Jest on prostszy, szybszy i łatwiejszy w adaptacji. Jest również niezwykle opłacalny.
Produkuje wysokiej jakości prace, które wymagają mniej konserwacji. Jest on używany, gdy trwałość jest głównym problemem. To jest szalunek i najlepiej nadaje się do warunków indyjskich.

Szalunki drewniane

Drewno na szalunki powinno spełniać następujące wymaganie:

Powinno być

  • dobrze wysezonowane
  • lekkie
  • łatwe do obróbki za pomocą gwoździ bez rozszczepiania
  • wolne od luźnych sęków

Drewno na szalowanie schodów do prac betonowych powinno mieć gładką i równą powierzchnię na wszystkich powierzchniach, które mają kontakt z betonem.

Szalunki sklejkowe

Arkusze sklejki łączone żywicą są mocowane do ram drewnianych. Robi się to w celu wykonania paneli o wymaganych rozmiarach. Koszt sklejki szalunki jest znacznie mniejsza w porównaniu do szalunków drewnianych i kosztuje mniej, jeśli wziąć pod uwagę następujące:

  • Możliwe jest zaoszczędzenie kosztów pracy związanych z mocowaniem i demontażem dzięki zastosowaniu paneli o dużych rozmiarach.
  • Liczba razy może być ponownie użyty może być więcej w porównaniu do szalunków drewnianych. Może on być ponownie użyty około 20 do 25 razy.