Ogrzewanie podłogowe w bloku - jak to zrobić? Pozwolenie i montaż

Ogrzewanie podłogowe to coraz popularniejsze rozwiązanie, które posiada wiele zalet. Nic więc dziwnego, że z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na jego założenie. O ile w przypadku domów jednorodzinnych nie stanowi to żadnego problemu i nie wymaga niczego, poza przeprowadzeniem prac remontowych i instalacyjnych, o tyle sytuacja komplikuje się nieco gdy zamierzamy zamontować ogrzewanie podłogowe w bloku. W tym przypadku mamy do czynienia z wieloma mitami i nieprawdziwymi informacjami, które sprawiają, że wiele osób nie decyduje się na ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu. Czy słusznie? Pora odpowiedzieć na to pytanie.

Czy ogrzewanie podłogowe w bloku jest nielegalne?

Zacznijmy od najważniejszego, a więc od odpowiedzi na pytanie czy w bloku można zrobić ogrzewanie podłogowe. Wciąż pokutuje bowiem opinia jakoby było to niemożliwe. Uspokajamy - nie ma ona nic wspólnego z prawdą. Ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu w bloku jest legalne i może zostać wykonane. Warto jednak mieć świadomość, że każdy przypadek wymaga dopełnienia formalności a także jest zależny od stanu technicznego budynku i jego parametrów. Ogólnie rzecz biorąc, montaż takiego rodzaju ogrzewania jest jednak dozwolony i możemy zdecydować się na taki krok.

Jakie pozwolenie trzeba mieć, aby zamontować ogrzewanie podłogowe w bloku?

Jak wspominaliśmy, jeśli chcemy zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w bloku z wielkiej płyty musimy dopełnić szeregu formalności. Nie mamy bowiem do czynienia z sytuacją, w której sami decydujemy o swojej własności. Aby zamontować ogrzewanie podłogowe w bloku potrzebujemy zgody wspólnoty mieszkaniowej lub zarządu spółdzielni. Co ważne, nawet sprzeciw jednego członka tejże oznaczać może, że nie uda nam się zamontować wymarzonego ogrzewania. Sytuacja jest mniej skomplikowana w przypadku gdy budynek posiada odrębne ciepłomierze i każdy właściciel mieszkania rozlicza się indywidualnie. Wówczas właściciele innych mieszkań nie mają powodu do obaw, że nasze ogrzewanie wpłynie negatywnie na ich koszta. Jeśli jednak mamy do czynienia z sytuacją ogrzewania podłogowego z sieci miejskiej a opłaty naliczane są ryczałtowo może okazać się, że niektórzy lokatorzy sprzeciwią się instalacji podłogówki, ponieważ obliczenie indywidualnego zużycia ciepła przez daną rodzinę jest wówczas niemożliwe.

  Pompa ciepła - czy jest dobrym źródłem ogrzewania?

ogrzewanie podlogowe w bloku

Jakie ogrzewanie podłogowe wybrać do mieszkania w bloku?

Mówiąc o montażu podłogówki w mieszkaniu warto mieć pod uwagę jeszcze jedną, bardzo ważną kwestię a mianowicie wybór odpowiedniego rodzaju ogrzewania. W przypadku mieszkań możemy wybierać pomiędzy ogrzewaniem wodnym oraz elektrycznym. Zarówno jedno, jak i drugie ma swoje zalety oraz wady. Które z nich będzie więc lepszym rozwiązaniem?

Wodne ogrzewanie w bloku może być zasilane z sieci ciepłowniczej. Jego działanie opiera się bowiem o ogrzewanie wody w systemie rur, które znajdują się w posadzce. Nie odnotujemy więc znaczącego wzrostu kosztów związanych z ogrzewaniem naszego mieszkania. Niestety, wodne ogrzewanie wymaga wykonania wylewki z jastrychu a więc dość inwazyjnego i kosztownego remontu, w wyniku którego wysokość mieszkania może zmniejszyć się od kilku do nawet kilkunastu centymetrów. Bywa to poważnym problemem, ponieważ większośc mieszkań w blokach nie wyróżnia się dużą wysokością stropów. Co więcej, mokra wylewka waży dość sporo i nie w każdym bloku konstrukcja budynków wykonana jest tak, by wytrzymać ten ciężar.

Czy warto montować ogrzewanie podłogowe w bloku?

Wiemy już, że zamontowanie ogrzewania podłogowego w mieszkaniu jest możliwe. Czy jednak warto zdecydować się na taki krok? Nie da się bowiem ukryć, że rozwiązanie to wciąż w znacznej części wykorzystywane jest w budownictwie jednorodzinnym. Wynika to z faktu, że wciąż bardzo duża część bloków to budynki, które nie są odpowiednio termoizolowane. Brak ocieplenia ścian czy nieszczelne okna sprawiają, że montaż ogrzewania podłogowego staje się totalnie nieopłacalny. Wynika to z faktu, że ten rodzaj ogrzewania jest ogrzewaniem niskotemperaturowym. O ile tradycyjne grzejniki montowane na ścianach nagrzewają się nawet do temperatury 65 stopni Celsjusza o tyle maty grzewcze oraz woda przepływająca w rurach ogrzewania wodnego najczęściej nie przekracza 30 - 35 stopni. Co więcej, ogrzewanie podłogowe potrzebuje większej ilości czasu na ogrzanie pomieszczenia. Jeśli budynek nie posiada prawidłowej termoizolacji uzyskanie komfortowych warunków w mieszkaniu jest więc niezwykle trudne i wiąże się z dużymi wydatkami.

  Czym są pompy ciepła? Wszystko, co musisz wiedzieć!

ogrzewanie podlogowe w bloku przekroj

Ogrzewanie podłogowe w całym mieszkaniu czy jego części?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe w mieszkaniu musimy podjąć również decyzję dotyczącą tego, czy będzie ono jedynym źródłem ciepła w naszym mieszkaniu, czy też będzie ogrzewało tylko niektóre z pomieszczeń. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na wykonanie ogrzewania podłogowego w całości mieszkania, jednak nie zawsze jest to dobrym wyjściem. Przede wszystkim w sypialni ciepło unoszące się nisko nad ziemią i promieniujące na wysokości naszej głowy w czasie spoczynku może być dość uciążliwe. Ogrzewanie podłogowe w bloku najlepiej zamontować więc w pomieszczeniach, w których przyjemnie ciepła podłoga będzie stanowiła dodatkowy atut. Mowa tu więc przede wszystkim o kuchni, łazience czy przedpokoju. Ogrzewanie podłogowe możemy zainstalować również w salonie jednak musimy wówczas pamiętać o wyborze odpowiednich materiałów wykończeniowych na podłogę. Wbrew pozorom nie muszą to być jednak jedynie płytki ceramiczne.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe w bloku? Cena zakupu i montażu

Pora przejść do ostatniej, choć dla wielu osób niezwykle ważnej kwestii jaką jest cena ogrzewania podłogowego w bloku. Zależy ona oczywiście od wybranego przez nas rodzaju ogrzewania oraz wielkości mieszkania. Niemniej jednak musimy liczyć się z wydatkami związanymi z montażem, które wynoszą od 50 do 100 złotych za metr kwadratowy. Ponadto niezbędny będzie zakup materiałów. Elektryczna mata grzewcza to koszt ok 150 złotych za sztukę zaś rury do ogrzewania wodnego kosztują kilkanaście złotych za metr. Do tego musimy również liczyć się z zakupem termostatu, którego cena to najczęściej kilkaset złotych.