Cena ogrzewania podłogowego - koszt założenia i eksploatacji

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Nie ma w tym nic dziwnego. Ta metoda ogrzewania pomieszczeń ma wiele zalet. Wśród nich wymienić możemy między innymi estetykę, równe rozprzestrzenianie się ciepła, czy miłą w dotyku, ciepłą podłogę. Mimo to, wiele osób wciąż ma opory przed zainstalowaniem go w swoim mieszkaniu. Obawiamy się bowiem ceny ogrzewania podłogowego. Czy słusznie? Jaki jest koszt ogrzewania podłogowego i jego eksploatacji? Czy jest to rozwiązanie opłacalne? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Ile kosztuje ogrzewanie podłogowe?

Mówiąc o cenie ogrzewania podłogowego nie sposób wspomnieć o czynnikach, które mają na nią wpływ. Jest to przede wszystkim typ ogrzewania podłogowego. Przypomnijmy, że rozwiązanie to może być zarówno wodne, gazowe, jak i elektryczne. Niektórzy decydują się na podpięcie ogrzewania podłogowego pod system centralnego ogrzewania inni zaś wykorzystują spalanie gazu czy pompy ciepła. W zależności od wybranego rozwiązania koszt ogrzewania podłogowego będzie różny. Na cenę wpływają również materiały, jakie wybierzemy do wykonania systemu ogrzewania oraz robocizna.

Sprawdźmy więc na początku ile musimy zapłacić za prace związane z wykonaniem ogrzewania podłogowego. Według cenników, które znaleźć możemy w sieci obecnie cena montażu wynosi od 20 do 100 złotych za każdy metr kwadratowy. W tym przypadku również mamy do czynienia z widełkami, ponieważ końcowa wycena fachowca zależeć może nie tylko od rodzaju ogrzewania podłogowego ale również od powierzchni czy specyfiki pomieszczeń, w których ogrzewanie ma zostać zainstalowane.

Przejdźmy jednak do cen w przypadku poszczególnych typów ogrzewania i odpowiedzmy nieco bardziej konkretnie na pytanie ile kosztuje ogrzewanie podłogowe.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne - koszt

Zacznijmy od kosztów ogrzewania elektrycznego, które to z roku na rok staje się bardziej popularne, ponieważ z powodzeniem może być instalowane również w starym budownictwie i nie wpływa znacząco na zmniejszenie wysokości pomieszczeń. Ogrzewanie podłogowe elektryczne wyróżnia się stosunkowo niskimi cenami jeśli chodzi o zakup materiałów (o ile nie wiąże się jednocześnie z zakupem paneli fotowoltaicznych). W przypadku tego typu ogrzewania podłogowego możemy skorzystać z mat grzewczych lub przewodów grzewczych. Cena tych pierwszych wynosi ok. od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych za metr bieżący. Jeśli zaś chodzi o maty grzewcze ich cena wynosi 80 – 100 zł/m2. Niezbędnym elementem w tym przypadku jest również termostat, za który zapłacimy od 100 zł (najtańsze modele) do ok 500 zł (urządzenia wyższej jakości, znanych producentów).

  Fotowoltaika hybrydowa: jak działa i z czego się składa?

Kolejną kwestią, którą należy poruszyć są koszty miesięczne ogrzewania podłogowego elektrycznego. Ile mogą wynieść? Wszystko zależy oczywiście od tego, czy korzystamy z paneli fotowoltaicznych. Jeśli tak, będą one praktycznie nieodczuwalne dla gospodarstwa domowego. W przypadku podłączenia do sieci energetycznej mogą być jednak dość spore i wynieść od 900 do 1200 złotych miesięcznie w przypadku budynku o powierzchni grzewczej ok 100 metrów kwadratowych i zapotrzebowania energetycznego wynoszącego 130 kW/m2.

zalewanie ogrzewania podlogowego

Ogrzewanie podłogowe wodne -  cena

Kolejnym równie popularnym rodzajem ogrzewania jest ogrzewanie podłogowe wodne. Cena tego rozwiązania jest niższa niż w przypadku ogrzewania elektrycznego. Ile jednak wynosi? Przekonajmy się. W tym przypadku mamy do czynienia z systemem rur przewodzących ciepłą wodę. Ich cena wynosi ok 15 - 25 złotych za metr kwadratowy. Dodatkowo potrzebować będziemy również sterownika ogrzewania, którego cena zamyka się w przedziale od 300 do nawet 700 złotych w zależności od tego, jaki model wybierzemy. Kolejny wydatek to zakup automatyki do pieca, która również może kosztować od 500 do nawet 2 000 złotych. Nie sposób nie wspomnieć również o samym źródle ciepła - jeśli do tej pory go nie posiadamy zakup kotła węglowego lub na pelet to koszt kilku tysięcy złotych zaś pompy ciepła - nawet kilkunastu. Warto również przyjrzeć się temu ile kosztuje robocizna 2022 za suche ogrzewanie podłogowe. Cena za 1m2 najczęściej wynosi ok 40 - 50 złotych. Warto w tym miejscu wspomnieć, że mówimy o wykonaniu samego ogrzewania, bez kosztów niezbędnej w tym przypadku wylewki. Jeśli zaś chodzi o koszt eksploatacji ogrzewania podłogowego jest on uzależniony od tego, jakie źródło ciepła będzie je zasilać. W przypadku pompy ciepła będzie wynosił on około 0,185 zł.za 1 kWh energii grzewczej, zaś w przypadku pieca węglowego będzie to już 0,30 zł za 1kWh.

  Mała instalacja fotowoltaiczna na własne potrzeby - jakie są wymagania?

Ogrzewanie podłogowe gazowe - koszt

Ogrzewanie podłogowe gazowe jest w gruncie rzeczy tym samym rozwiązaniem co ogrzewanie wodne jeśli chodzi o dobór materiałów oraz rodzaj instalacji. Jest to również instalacja wodna, do której potrzebujemy tych samych rur, sterowników czy automatyki. Różnica polega jedynie na tym, że w przypadku ogrzewania gazowego źródłem ciepła jest kocioł spalający gaz płynny lub ziemny. Cena za metr 2 ogrzewania podłogowego jest więc bardzo zbliżona do tej, którą podawaliśmy w poprzednim akapicie. Jeśli zaś chodzi o koszty użytkowania tego rozwiązania - musimy przygotować się na cenę oscylującą w granicach 0,32 zł/kWh. Oznacza to, że w przypadku budynku o powierzchni 100 m2, przy zapotrzebowaniu energetycznym 70 kW/m2/rok zapłacimy 2 240 zł rocznie. Warto jednak mieć świadomość, że ceny gazu w ostatnim czasie sporo się zwiększyły.

montaz ogrzewania podlogowego

Suche ogrzewanie podłogowe - cena

Suche ogrzewanie podłogowe, które nie wymaga wykonania betonowej wylewki i cechuje się lekkością to coraz popularniejsze rozwiązanie, z którego korzysta wiele osób. Jak jednak wygląda ono cenowo? Jest ono nieco droższe od ogrzewania mokrego, ponieważ ceny za metr kwadratowy suchego ogrzewania podłogowego oscyluja w granicach od 150 do 200 złotych. Zaletą ogrzewania podłogowego suchego są bez wątpienia niższe koszty eksploatacji, które wynikają z faktu, że znacznie szybciej się ono nagrzewa oraz traci swoją temperaturę, dzięki czemu może być wykorzystywane tylko wtedy gdy jest potrzebne. To zaś oznacza oszczędności rzędu kilkunastu procent w skali roku.

Ogrzewanie podłogowe bez wylewki - cena

Ogrzewanie podłogowe bez wylewki to lekka i cienka konstrukcja, która może być stosowana również w starym budownictwie. Cieszy się więc coraz większą popularnością. Jaki jest jednak jego koszt? Uzależniony jest on przede wszystkim od ceny mat grzewczych. Wynoszą one od od 400 do 500 złotych za matę o wymiarach 150 x 100 cm. Do tego doliczyć musimy również koszt płyt styropianowych oraz wzmacniających.

  Jaki styropian pod ogrzewanie podłogowe wybrać? Praktyczny poradnik

Jak widzisz, cena ogrzewania podłogowego uzależniona jest od szeregu czynników, wśród których wymienić możemy zarówno rodzaj ogrzewania, jak i charakterystykę budynku czy też wybraną przez nas jakość materiałów. I choć zdecydowanie nie jest to najtańsze rozwiązanie jeśli chodzi o koszt instalacji tak naprawdę jest to inwestycja, która w dłuższej perspektywie na pewno nam się opłaci. Szczególnie gdy postawimy na nowoczesne rozwiązania takie jak fotowoltaika czy pompa ciepła.