Ogrzewanie podłogowe wodne - wady i zalety

Wodne ogrzewanie podłogowe to wciąż jedno z najpopularniejszych i najczęściej wykorzystywanych rozwiązań wśród osób, które decydują się na taki system grzewczy. Nie ma w tym nic dziwnego. System ogrzewania podłogowego wodnego daje nam sporo możliwości co do wyboru źródła ciepła. Co więcej, jest stosunkowo tani jeśli chodzi o jego instalację. Jednakże, tak samo jak w przypadku każdego innego systemu ogrzewania podłogowego tutaj również możemy mieć do czynienia z problemami, które często wynikają z popełnionych błędów. Sprawdźmy więc jak ich uniknąć oraz jakie są największe zalety i wady ogrzewania podłogowego wodnego.

Ogrzewanie podłogowe wodne - wady i zalety

Mówiąc o ogrzewaniu podłogowym wodnym warto mieć świadomość, że jest to rozwiązanie, które ma zarówno mocne, jak i nieco słabsze strony. Tylko znając je wszystkie będziemy w stanie podjąć decyzję, czy sprawdzi się ono w naszym przypadku. Sprawdźmy więc, jakie są największe mocne strony tego rodzaju ogrzewania.
Wśród zalet wodnego ogrzewania podłogowego wymienić możemy przede wszystkim wysoką estetykę - brak widocznych grzejników oraz możliwość zagospodarowania wszystkich ścian w pomieszczeniu jest dla wielu osób bardzo ważna. Co więcej, tego typu ogrzewanie równomiernie rozprowadza ciepło oraz daje poczucie przyjemnej w dotyku, ciepłej podłogi. Jednocześnie sprawia, że ruch powietrza w pomieszczeniu jest mniejszy a co za tym idzie kurz oraz alergeny nie unoszą się w nim tak intensywnie.

Wykorzystanie ogrzewania podłogowego wodnego pozwala także ograniczyć wysuszenie powietrza co w połączeniu z faktem, że cieplejsze powietrze znajduje się na dole, nie na wysokości głowy pozytywnie wpływa na nasz komfort i samopoczucie. Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego wodnego jest bez wątpienia fakt, że daje ono nam możliwość podłączenia do naprawdę wielu źródeł ciepła. Wśród nich wymienić możemy nie tylko pompy ciepła, ale również piece węglowe, kotły na pelet czy paliwo stałe. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób, które posiadają już źródło ciepła i nie chcą go wymieniać w trakcie zmiany instalacji grzewczej.

Pora jednak powiedzieć nieco więcej również o wadach tego rozwiązania. Ogrzewanie podłogowe wodne nadal pozostaje dość kosztownym rozwiązaniem. Jego cena nadal jest o ponad 30 procent wyższa od tradycyjnych grzejników co dla części osób może mieć znaczenie. Wśród minusów tego ogrzewania nie sposób nie wymienić również fakt, że nagrzewanie tego systemu podobnie jak jego stygnięcie jest czasochłonne. Musimy więc liczyć się z tym, że nie pomoże nam ono w szybki i intensywny sposób nagrzać pomieszczenia. Wadą ogrzewania wodnego jest z pewnością również fakt, że zanurzone jest ono w betonowej wylewce co oznacza, że w przypadku jakiejkolwiek awarii będzie konieczne jej skuwanie a niewielka usterka może wiązać się z dość dużym remontem.

  TOP 6 wzorów układania kostki brukowej

Ponadto na instalacji nie mogą znajdować się ciężkie meble i elementy armatury co również musimy wziąć pod uwagę wykonując jej projekt oraz urządzając mieszkanie.

ogrzewanie podlogowe z woda

Kiedy stosować ogrzewanie podłogowe wodne?

Ogrzewanie podłogowe wodne jest rozwiązaniem grzewczym, które może być zainstalowane zarówno w nowych, dopiero wykańczanych budynkach, jak i już istniejących obiektach, w których chcemy dokonać zmiany sposobu ogrzewania pomieszczeń. Warto jednak sprecyzować kiedy warto zdecydować się na ogrzewanie podłogowe wodne a kiedy lepiej odejść od takiego rozwiązania.
Ogrzewanie podłogowe wodne sprawdzi się doskonale w przypadku dużych pomieszczeń, których ogrzanie w sposób tradycyjny byłoby trudne. Świetnie sprawdza się w łazienkach, gdzie przyjemnie ciepła podłoga jest wprost nie do przecenienia. Ogrzewanie podłogowe wodne możemy stosować również w innych pomieszczeniach, które będą wykończone płytkami ceramicznymi - świetnie przekazują one bowiem ciepło.

Kiedy jednak lepiej odejść od pomysłu zainstalowania ogrzewania wodnego? Przede wszystkim w sytuacji, w której powierzchnia, którą zamierzamy ogrzewać jest mniejsza niż kilkadziesiąt metrów kwadratowych - inwestycja taka będzie wówczas kompletnie nieopłacalna ze względu na koszty niezbędnych elementów ogrzewania oraz armatury. Ogrzewanie wodne nie sprawdzi się także jeśli zamierzamy wykończyć podłogi drewnianymi deskami oraz w przypadku gdy musimy skuwać już istniejącą podłogę. Ze względów zdrowotnych lepiej zrezygnować z ogrzewania podłogowego w sypialni zaś czysto praktycznych - w miejscach gdzie położone będą grube dywany oraz pod brodzikiem w łazience.

Schemat ogrzewania podłogowego wodnego

Przejdźmy do niezwykle ważnego aspektu, jakim jest schemat ogrzewania podłogowego wodnego. Jak wygląda i w jaki sposób działa? Już wyjaśniamy! Schemat ogrzewania podłogowego bierze pod uwagę wiele różnych czynników, które mają wpływ na sprawność funkcjonowania instalacji. Są to między innymi wysokość płyty grzewczej, średnica rur grzewczych, odległości pomiędzy nimi oraz długość obiegów grzewczych. Schemat musi brać również pod uwagę stałą zabudowę.

  Drewno do budowy domu - jakie wybrać?

Na podstawie tych informacji dokonuje się obliczeń dotyczących strat ciepła w każdym z pomieszczeń. Posiadając wszystkie te informacje projektant wykonuje schemat, który w rzeczywistości jest niczym innym jak rysunkiem, który dokładnie przedstawia rozmieszczenie rur grzewczych dla każdego z pomieszczeń (mogą być one bowiem całkowicie różne). W dobrze opracowanym schemacie wodnego ogrzewania podłogowego znajdziemy również informacje na temat tego jaka jest wartość przepływu i oporu hydraulicznego.

Schemat powinien brać również pod uwagę współpracę z danym źródłem ciepła i sposób w jaki będzie ono podłączone z ogrzewaniem. Nie zapominajmy, że woda w ogrzewaniu podłogowym nie powinna przekraczać temperatury 55 stopni Celsjusza, dlatego też niezbędne jest stosowanie termostatów, które pozwalają ograniczyć ilość ciepła do optymalnych parametrów. Słowem, schemat ogrzewania podłogowego ma ogromne znaczenie i pod żadnym pozorem nie powinniśmy rezygnować z jego wykonania przez profesjonalistę. Instalacja realizowana bez projektu to prawie zawsze gwarancja niedogrzania niektórych z pomieszczeń, brak odpowiedniego przepływu wody oraz wielu innych poważnych problemów, których można w prosty sposób uniknąć.

ogrzewanie podlogowe wodne

Możliwe błędy projektowe w wodnym ogrzewaniu podłogowym

Mówiąc o systemach ogrzewania podłogowego wodnego nie sposób nie wspomnieć o ogromnej roli, jaką odgrywa projekt instalacji. Jest on niezbędny zarówno w przypadku instalacji w nowych budynkach, jak i w domach już wybudowanych, w których dokonujemy zmiany systemu ogrzewania.
Niestety, czasem zdarza się, że mimo wykonanego projektu ogrzewanie nie działa efektywnie. Dzieje się tak ze względu na błędy projektowe. Sprawdźmy więc, które z nich pojawiają się najczęściej.

Wśród błędów projektowych, które pojawiają się dość często wymienić możemy między innymi brak dylatacji lub ich nieodpowiednie rozmieszczenie, nieuwzględnienie obowiązujących przepisów i norm, zły rozstaw i ułożenie rur, które doprowadzić może do zbyt słabego przepływu wody. Częstym błędem projektowym jest również zastosowanie nieodpowiednich materiałów wykończeniowych, które nie zapewnią przepuszczalności cieplnej na odpowiednim poziomie. Doprowadza to nie tylko do niedogrzania pomieszczenia ale również może uszkodzić jastrychową wylewkę. Należy również zwrócić uwagę na rzeczywistą powierzchnię oddawania ciepła czy właściwej automatyki sterującej. Projekt powinien brać także pod uwagę możliwości pokrycia zapotrzebowania na ciepło przez ogrzewanie podłogowe. Bardzo często bowiem zdarza się, że w przypadku pomieszczeń, które są nieco gorzej izolowane moc ogrzewania jest niedoszacowana, przez co nie udaje się uzyskać w nich optymalnej temperatury.

  Ogrzewanie olejowe - na czym polega? Koszty, wady i zalety

Słowem, kwestii, które należy wziąć pod uwagę planując ogrzewanie podłogowe wodne jest naprawdę sporo. Dlatego też decydując się na jego wykonanie w swoim domu warto zlecić wykonanie projektu doświadczonemu specjaliście, który będzie bazował nie tylko na programie komputerowym ale również na swojej wiedzy i doświadczeniu. Bardzo często bowiem okazuje się, że rozwiązania podpowiadane przez systemy komputerowe wymagają dodatkowej weryfikacji pod kątem wspomnianych właśnie błędów. Pod żadnym pozorem nie powinniśmy również zlecać montażu osobom i firmom, które chcą go wykonać “na oko” bez wcześniejszego wykonania projektu. W tym przypadku możemy mieć bowiem pewność, że dojdzie do powstania błędów, które sprawią, że ogrzewanie podłogowe wodne nie będzie efektywne lub co gorsza, narażone na występowanie usterek i awarii.

Podsumowując, ogrzewanie podłogowe wodne jest dobrym rozwiązaniem, które sprawdzi się zarówno w nowych budynkach, jak i starym budownictwie, w którym chcemy wykorzystać nowe rozwiązania grzewcze. Warto jednak pamiętać, że w związku z faktem zatopienia rur grzewczych w betonowej, jastrychowej wylewce wszelkie usuwanie usterek i błędów wiąże się z koniecznością jej skuwania nie powinniśmy oszczędzać na projekcie oraz wysokiej jakości materiałach. Tylko wówczas zyskujemy pewność, że wszystko będzie działało bez zarzutu przez długi czas.