Jakie rury do ogrzewania podłogowego? Praktyczny poradnik

Ogrzewanie podłogowe to coraz częściej i chętniej wykorzystywana metoda ogrzewania domów jednorodzinnych oraz mieszkań. Zachęca nie tylko brakiem widocznych grzejników, ale również równomierną temperaturą jak i oszczędnościami jakie generuje. Jest to bowiem ogrzewanie niskotemperaturowe, które nie wymaga nagrzewania wody do 60 stopni. Co więcej, korzystając z niego możemy cieszyć się mniejszym unoszeniem się kurzu oraz przyjemnie ciepłą podłogą, po której z powodzeniem możemy chodzić boso. Aby jednak ogrzewanie to spełniało wszystkie nasze oczekiwania oraz było efektywne i bezawaryjne niezbędne jest zastosowanie odpowiednich elementów. Jednym z kluczowych są bez wątpienia rury do ogrzewania podłogowego. Sprawdźmy więc jakie są ich rodzaje oraz jak wybrać najlepsze.

Rury do ogrzewania podłogowego - dlaczego ich właściwy wybór jest istotny?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na pytanie jakie rury do ogrzewania podłogowego są najlepszym wyborem warto zdać sobie sprawę, dlaczego właściwie ich wybór jest tak bardzo istotny. Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę, że to od nich zależy efektywność naszego ogrzewania. Rury do podłogówki wykorzystuje się w ogrzewaniu wodnym i służą one do transportowania wody podgrzanej do temperatury ok 39 stopni. Woda może być ogrzewana przez piec węglowy, kocioł gazowy czy coraz bardziej popularne, ekologiczne pompy ciepła. Niezależnie od tego, jakie źródło ciepła będzie ogrzewało wodę w podłogówce rury muszą mieć odpowiednią średnicę oraz ułożenie by zapewnić jej ruch a także sprawnie oddawać ciepło do warstwy betonowej posadzki. Liczy się więc również materiał, z jakiego są wykonane. Powinien charakteryzować się elastycznością, wytrzymałością na uszkodzenia mechaniczne czy zgniatanie a także dobrą przepuszczalnością cieplną. Na szczęście, na rynku możemy obecnie znaleźć rury do ogrzewania podłogowego, które spełniają te kryteria. Co więcej, jest ich kilka, dzięki czemu każdy z nas może wybrać odpowiednie dla siebie rozwiązanie.

montaz rur do ogrzewania podlogowego

Rodzaj rur do ogrzewania podłogowego - charakterystyka

Jak wspominaliśmy, rury do ogrzewania podłogowego są obecnie wykonywane z różnych materiałów, dzięki czemu możemy podzielić je na kilka rodzajów, które nieco różnią się od siebie właściwościami oraz ceną. Poznajmy więc najczęściej wykorzystywane rury do ogrzewania podłogowego.

  Czy usługi elektryczne są drogie?

Prym wiodą te, które wykonywane są z tworzyw sztucznych takich jak polietylen oraz polibutylen. Jednym z najczęściej wykorzystywanych rur tego typu są rury PEX do ogrzewania podłogowego. Czym się charakteryzują? Przede wszystkim wysoką elastycznością, która pozwala na wyginanie ich w oczekiwanym przez nas kształcie. Rura ta nie posiada jednak pamięci kształtu i nie zabezpieczona szybko wyprostuje się do poprzedniej formy. Jej niewątpliwą zaletą jest stosunkowo niska cena oraz fakt, że z powodzeniem wytrzymuje temperatury do 95 stopni Celsjusza. Te panujące w ogrzewaniu podłogowym nie są więc w stanie jej zaszkodzić.

Drugim rodzajem rur wykorzystywanym do ogrzewania podłogowego są rury PERT, które również tworzone są z polietylenu, który dodatkowo został poddany procesowi utworzenia dodatkowych odgałęzień oktanowych polimerów. Co oznacza to w praktyce? Rury te są lżejsze oraz łatwiejsze w montażu. Jednocześnie cechują się większą elastycznością i rozciągliwością w wysokich temperaturach. Rury PERT są również odporne na dyfuzję co stanowi ich dodatkowy atut.

Na rynku znajdziemy również rury wielowarstwowe, które składają się z dwóch warstw polietylenu oraz środkowej warstwy aluminium, które sprawia, że rura wygięta w kształt spirali pozostaje w tym kształcie i nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia oraz umocowań.

Na uwagę zasługuje również rura miedziana do ogrzewania podłogowego. Metal ten jest bowiem na tyle elastyczny, że doskonale sprawdza się w instalacjach podłogowych. Jest również odporny na dyfuzję i korozję a przy tym świetnie przekazuje energię cieplną. Minusem miedzianych rur do ogrzewania podłogowego jest jedynie ich stosunkowo wysoka cena, która może znacząco podnieść koszt instalacji.

Jakie rury do podłogówki wybrać?

Wiemy już czym charakteryzują się poszczególne rodzaje rur do ogrzewania podłogowego. Jaką jednak wybrać? Wszystko zależy od naszych indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Nie bez znaczenia jest również miejsce, w którym ma zostać zamontowane ogrzewanie podłogowe. W przypadku dużych obiektów, które posiadają posadzkę na gruncie lepiej zdecydować się bowiem na rury, które najlepiej radzą sobie z przekazywaniem ciepła a przy tym są najbardziej trwałe. Mowa tu oczywiście o rurach miedzianych. Musimy jednak pamiętać, że ich cena jest stosunkowo wysoka.

Jeśli więc jesteśmy osobami, którym zależy na tym, by koszt instalacji był możliwie najniższy wybierzmy rury, które są najpopularniejsze a jednocześnie najtańsze. Mowa tu o rurach PEX. Ten rodzaj rur dobrze sprawdzi się w budynkach jednorodzinnych, szczególnie zaś na kondygnacjach, znajdujących się nad już ogrzewanymi pomieszczeniami.
Jeśli chcemy zachować dobry stosunek jakości do ceny warto zaś postawić na coraz popularniejsze rury wielowarstwowe. Są solidne, trwałe, przybierają pożądany przez nas kształt a przy tym dobrze oddają ciepło. Jednocześnie ich cena jest bardziej korzystna niż rur miedzianych.

  Uzbrojenie działki - jaki jest koszt uzbrojenia działki?

rury ogrzewania podlogowego

Jak wybrać najlepszą rurę do ogrzewania podłogowego?

Decydując się na zakup rur do ogrzewania podłogowego powinniśmy zadbać nie tylko o wybór tych, które wykonane są z elastycznych, odpornych na ściskanie materiałów, które dobrze przewodzą ciepło, ale również zatroszczyć się o odpowiednią ich szerokość. Jaką średnicę powinna mieć rura do ogrzewania podłogowego? W znaczącej większości przypadków w instalacjach wykorzystuje się rury, które posiadają 16 mm średnicy. Czasem dopuszczalne jest stosowanie rur o 15 mm średnicy. Zaś w przypadku większych obiektów, które potrzebują intensywniejszego dogrzewania najlepiej sprawdzą się rury do ogrzewania podłogowego, które mają co najmniej 20 mm średnicy. Lepiej też stawiać na rury o dużej długości niż pocięte w elementy, ponieważ pozwala to uniknąć łączeń, które mogą przyczynić się do nieszczelności lub utraty ciepła.

Jak obliczyć ilość rury do ogrzewania podłogowego?

W projekcie ogrzewania podłogowego wykonywanego przez specjalistę najczęściej jasno określone są ilości rur do ogrzewania podłogowego, która będzie niezbędna do jego wykonania. Czasem jednak działamy na własną rękę i samodzielnie decydujemy się na wykonanie ogrzewania. Jak określić ile rury będziemy potrzebować? Aby odpowiedzieć na to pytanie musimy przypomnieć, że rury układa się w postaci ślimakowych pętli, które rozdziela się na poszczególne obwody. Odległość od jednej do drugiej pętli nie powinna być zbyt mała i najczęściej wynosi ok 10 cm. Oznacza to, że w przypadku 1 metra kwadratowego podłogi zużyjemy ok 6 do maksymalnie 10 metrów rury. Warto w tym miejscu zaznaczyć również, że długość jednej pętli nie powinna przekraczać 100 metrów rury.

Co jest nam potrzebne oprócz rur do montażu ogrzewania podłogowego?

Wiemy już, że rura jest jednym z najważniejszych elementów ogrzewania podłogowego wodnego i to od tego, jakie rury wybierzemy zależy efektywność naszego systemu ogrzewania. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyny element, który wchodzi w skład ogrzewania podłogowego. Niezbędne jest nam oczywiście również źródło ciepła a więc piec, kocioł zasypowy, kocioł gazowy lub pompa ciepła. Poza tym, potrzebujemy również materiałów izolacyjnych, które zapobiegają przenikaniu wilgoci oraz ciepła do fundamentów lub posadzki położonej na glebie.

Doskonale w tej roli sprawdzają się płyty styropianowe typu dach-podłoga, potocznie nazywane często również szarym styropianem. Izolację należy wzbogacić również o folię pod ogrzewanie podłogowe, która sprawi, że energia cieplna kierowana będzie ku górze. Następnie instalację zalewa się jastrychową posadzką, która jest kolejnym ważnym elementem. Potrzebujemy również materiału na wykończenie podłogi - mogą być to płytki ceramiczne, terakota lub panele przygotowane do układania na ogrzewanie podłogowe. Dodatkowymi elementami, które należy zakupić w przypadku wodnego ogrzewania podłogowego jest również termostat, który pozwoli nam na precyzyjne sterowanie ogrzewaniem.

  Ogrzewanie podłogowe bez wylewki - co to jest i ile kosztuje?

kolektor do rur ogrzewania podlogoweogf

Jakiej firmy rury do ogrzewania podłogowego wybrać?

Zastanawiając się jaka będzie najlepsza rura do ogrzewania podłogowego warto wziąć pod uwagę nie tylko materiały, z jakich są wykonane dane produkty, ale również producenta. Nie wszyscy bowiem zapewniają równie wysoką jakość zastosowanych materiałów czy nowoczesną metodę produkcji. Najlepszym rozwiązaniem jest stawianie na wyroby producentów pochodzących z naszego kraju, którzy mogą poszczycić się pozytywnymi opiniami klientów czy certyfikatami potwierdzającymi jakość. Dodatkowo, wielu producentów z naszego kraju daje wieloletnią gwarancję na swoje rury do ogrzewania podłogowego.

Ile kosztują rury do ogrzewania podłogowego? Ceny różnych modeli

Wiemy już jakie są najlepsze rury do ogrzewania podłogowego oraz jaką powinny mieć średnicę. Ile jednak musimy zapłacić za ten niezwykle ważny element instalacji? Przekonajmy się. Najdroższa będzie oczywiście miedziana rura do ogrzewania podłogowego. Jej koszt to ok 30-40 złotych za metr rury. Jeśli zaś zdecydujemy się na rury PEX do ogrzewania podłogowego, które są obecnie najpopularniejsze zapłacić będziemy musieli zaledwie kilka złotych. Alternatywą, która daje dobre właściwości a jednocześnie nie jest tak kosztowna jak rura miedziana są rury wielowarstwowe, które składają się z tworzywa sztucznego i aluminium. Za metr takiej rury do ogrzewania podłogowego zapłacimy bowiem najczęściej kilkanaście złotych.

Podsumowując, rury to jeden z najważniejszych elementów ogrzewania podłogowego wodnego i nie powinniśmy rezygnować z wysokiej jakości zakupionych materiałów z prostego powodu - nie zapominajmy, że są one zatopione w posadzce, przez co wszelkie ewentualne awarie wiążą się z koniecznością zrywania podłogi i kosztownym remontem. Warto więc zadbać o wybór rur, które są całkowicie odporne na korodowanie oraz uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu zyskamy pewność, że nasze ogrzewanie podłogowe posłuży nam przez długi czas.