Ogrzewanie podłogowe w łazience - jakie wybrać? Wodne czy elektryczne?

Ogrzewanie podłogowe staje się coraz popularniejszym rozwiązaniem, z którego korzystają przede wszystkim posiadacze domów jednorodzinnych i szeregowych, choć nie tylko. Ma ono bowiem wiele zalet. Nie da się jednak ukryć, że wokół niego narosło wiele mitów, które sprawiają, że część z nas uważa, że lepiej postawić na tradycyjne grzejniki. Dotyczy to szczególnie ogrzewania podłogowego w łazience. Wiele osób uważa, że w tym pomieszczeniu ogrzewanie podłogowe nie zda rezultatu. Czy słusznie? Czy można korzystać z ogrzewania podłogowego w każdej łazience a jeśli tak, na który jego rodzaj warto postawić? Pora odpowiedzieć na te pytania.

Ogrzewanie podłogowe w łazience - czy to dobry pomysł?

Zacznijmy od poruszenia podstawowej kwestii a więc odpowiedzi na pytanie czy zainstalowanie ogrzewania podłogowego w łazience jest dobrym pomysłem. Odpowiedź na to pytanie jest jednoznaczna - jak najbardziej jest to rozwiązanie, z którego będziemy zadowoleni. Przede wszystkim dlatego, że łazienka jest miejscem, w którym temperatura powinna być o kilka stopni wyższa niż w innych pomieszczeniach domu by zapewnić nam komfort cieplny np. w trakcie kąpieli. Ogrzewanie podłogowe pozwala uzyskać stałą temperaturę, która szybko nie spada co jest niewątpliwym jego atutem, podobnie jak fakt, że utrzymuje przyjemnie ciepłą podłogę. W kontekście tego, że w łazience często zdarza nam się stanąć gołą stopą na płytki jest to kolejnym atutem. Mocną stroną posiadania ogrzewania podłogowego w łazience jest również fakt, że podłogę w tym miejscu najczęściej wykańczamy płytkami, które doskonale przewodzą ciepło. Ogrzewanie jest więc efektywne nawet jeśli jego temperatura będzie niższa od tradycyjnych grzejników. Nie sposób nie wspomnieć również o walorach estetycznych. Ogrzewanie podłogowe wodne w małej łazience jest najprostszym sposobem na zyskanie miejsca - nie mamy bowiem do czynienia z widocznymi grzejnikami, które zajmują miejsce na ścianie. Zyskujemy więc więcej możliwości kompozycyjnych.

  5 powodów, dla których warto zdecydować się na okna PVC od firmy Kapica

ogrzewanie podlogowe lazienka

Rodzaje ogrzewania podłogowego w łazience

Jeśli rozważamy ogrzewanie podłogowe w łazience musimy wiedzieć, że mamy do wyboru dwa podstawowe rodzaje tego ogrzewania - jest to ogrzewanie wodne oraz elektryczne. Pierwsze z nich stanowi system rur, które układa się na podłodze w spiralach lub meandrach. Ciepła woda, która nimi przepływa oddaje ciepło przez posadzkę a następnie powraca do źródła ciepła, gdzie ponownie jest ogrzewana. Wodne ogrzewanie podłogowe może być zasilane przez piece węglowe, kotły gazowe czy pompy ciepła. Pozwala na sterowanie za pomocą termostatu, dzięki czemu możliwe jest uzyskanie optymalnej temperatury.

Ogrzewanie podłogowe elektryczne, jak sama nazwa wskazuje, zasilana jest energią elektryczną, która przepływa przez przewody oporowe lub maty grzejne. Ciepło oddawane jest ku górze przez materiały podłogowe. Zarówno jedno, jak i drugie rozwiązanie ma swoje mocne, oraz nieco słabsze strony. Poznajmy je więc bliżej.

Wodne ogrzewanie podłogowe

Wodne ogrzewanie podłogowe jest jednym z popularniejszych rodzajów ogrzewania tego typu. Warto jednak wiedzieć, że nie zawsze możemy z niego korzystać. Problematyczne może być jego zainstalowanie nie tylko w starej łazience czy bloku, ale nawet w domu pod klucz. Ogrzewanie podłogowe wodne wymaga bowiem wykonania nie tylko systemu rur, ale również kilkucentymetrowej jastrychowej wylewki, która może sprawić, że strop będzie za bardzo obciążony a pomieszczenie zbyt niskie. Dlatego też wodne ogrzewanie podłogowe powinno być planowane już na etapie wykonywania projektu domu.

Co jeszcze możemy powiedzieć o wodnym ogrzewaniu podłogowym? Jego montaż może wydawać się dość czasochłonny i kosztowny, niemniej jednak z czasem jest to rozwiązanie, które może przyczynić się do zmniejszenia ilości zużytej energii cieplnej.

Elektrycznie ogrzewanie podłogowe

Elektryczne ogrzewanie podłogowe w łazience to efektywne rozwiązanie, którego montaż jest łatwiejszy i mniej kosztowny. Nie musimy w jego przypadku wykonywać specjalnej wylewki - wystarczy izolacja styropianem i przykrycie przewodów lub mat grzejnych materiałem budowlanym, którym zamierzamy wykończyć podłogę. Dzięki temu elektryczne ogrzewanie podłogowe może być stosowane również w już istniejących łazienkach, które chcemy po prostu wyremontować. Zasada działania elektrycznego ogrzewania podłogowego jest podobna jak w przypadku wodnego ogrzewania i opiera się na promieniowaniu. Możemy łatwo sterować ogrzewaniem za pomocą termostatu. Maty grzejne lub przewody układa się w odległości kilkunastu centymetrów od ścian oraz od stałych elementów wyposażenia łazienki takich jak toaleta, kabina prysznicowa czy wanna.

  Ocieplenie podłogi - jak powinno wyglądać? Poradnik krok po kroku

Jakie są zalety i wady ogrzewania podłogowego w łazience?

Zalet posiadania ogrzewania podłogowego w łazience jest naprawdę sporo. Przede wszystkim jest to oszczędność miejsca - nie ukrywajmy, w większości mieszkań łazienki nie są bardzo duże i każdy kawałek ściany, który możemy zaaranżować jest na wagę złota. Co więcej, brak widocznych grzejników nie psuje estetyki pomieszczenia. To jednak nie wszystko. Kolejną zaletą ogrzewania podłogowego w łazience jest równomierne nagrzewanie jej powierzchni co oznacza, że w pomieszczeniu panuje równa temperatura a my mamy do czynienia z przyjemnie ciepłą podłogą.
Jeśli zaś chodzi o minusy, z całą pewnością jest to koszt montażu, który jest wyższy niż w przypadku tradycyjnych grzejników. W przypadku ogrzewania elektrycznego musimy również liczyć się, że koszty eksploatacyjne będą dość wysokie. Warto również pamiętać, że ogrzewanie podłogowe utrzymuje ciepło przez dłuższy czas, ale jednocześnie potrzebuje również dłuższego czasu by nagrzać pomieszczenie.

ogrzewanie podlogowe w lazience przed i po

Czy można zamontować ogrzewanie podłogowe w starej łazience w bloku?

Wiele osób, które posiadają już swoje mieszkania zastawiają się czy podczas planowanego remontu mogą zdecydować się na ogrzewanie podłogowe w łazience. Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Przede wszystkim ogrzewanie podłogowe łazienki w bloku w znacznej większości przypadków musi być ogrzewaniem elektrycznym. Wynika to z kilku powodów. Po pierwsze strop nie zawsze jest odpowiednio skonstruowany by można było na nim wylać jeszcze grubą i ciężką warstwę wylewki, co więcej, wykonanie przyłącza wodnego również bywa niemożliwe. Wysokość ogrzewania podłogowego wodnego wraz z wylewką i materiałami wykończeniowymi może również sprawić, że pomieszczenie będzie zbyt niskie. Niemniej jednak elektryczne ogrzewanie podłogowe łazienki w bloku jest jak najbardziej wykonalne, szczególnie kiedy zdecydujemy się na maty grzewcze, które są niskie, przez co nie wpływają na grubość posadzki oraz wysokość pomieszczenia w znaczy sposób.

  Mała instalacja fotowoltaiczna na własne potrzeby - jakie są wymagania?

Podsumowując, ogrzewanie podłogowe w łazienkach to rozwiązanie, dzięki któremu możemy cieszyć się komfortem cieplnym, przyjemnie ciepłą podłogą po wyjściu z kąpieli a także ograniczeniem wydatków związanych z ogrzewaniem. Pamiętać musimy również, że istnieją rozwiązania pozwalające zainstalować ogrzewanie podłogowe w starej łazience. Większość negatywnych opinii na temat tej metody ogrzewania łazienki wynika bowiem nie ze specyfiki tego rozwiązania lecz błędnie wykonanej instalacji.