Kiedy i jak sadzić warzywa? Sadzenie warzyw w różnych miejscach

Wiosna to okres kiedy rozpoczynamy prace ogrodnicze we własnych ogródkach, na działkach, czy nawet na balkonie. Najpierw przygotowujemy podłoże, wycinamy zbędne rośliny lub tniemy krzewy, a także wykonujemy zabiegi pielęgnacyjne naszej murawy. To wszystko służy temu, aby przygotować odpowiedni grunt pod wysianie warzyw. Kiedy siejemy warzywa, jak siejemy warzywa- dowiesz się w tym artykule.  

Własne warzywa to swego rodzaju wyzwanie, ale smak ogrodowych przysmaków to nie lada rarytas. Początkujący ogrodnicy szczególnie mają problem z uprawianiem własnych w ogrodzie lub na balkonie warzyw, gdyż trzeba trzymać się pewny zasad, zależności i terminów.

Kiedy sadzić warzywa do gruntu?

Kiedy sadzić warzywa w ogródku ? No cóż, sprawa jest o tyle trudna, że każde warzywo ma inne terminy siania. Ponadto niektóre z nich muszą być nieco wcześnie wysiane do pojemników i trzymane wcześnie wysiane do skrzynek na roszady i dopiero sadzi się je jako sadzonki, będące w pewnym stadium rozwoju. Na etykietach nasion na ogół mamy podane terminy wysiewu. A oto terminy siewu najpopularniejszych warzyw

1. Burak

Wysiew w pomieszczeniu około marca. Wysiew do gruntu  kwiecień- lipiec, a sadzenie kwiecień maj.

2. Bób

Wysiew w pomieszczeniu w marcu. Do gruntu możemy siać marzec- kwiecień. Sadzenie do gruntu kwiecień.

3. Brokuł

Do doniczek w pomieszczeniu możemy sadzić w lutym lub marcu. Do gruntu sadzimy w czerwcu, jako rozsady.

4. Brukiew

Sadzimy ją w maju. Brukselkę w pomieszczeniu możemy sadzić już w kwietniu, a do gruntu w maju. Buraki sadzimy maj, czerwiec, lipiec. Cebulę możemy wysadzać do gruntu od marca do czerwca. Cukinię wysadzamy w pojemnikach w pomieszczeniu w kwietniu, a do gruntu w maju.

5. Cykoria

Cykorię wysadzamy do pojemników marzec i kwiecień, a do gruntu maj i czerwiec. Czosnek sadzimy od października do grudnia lub od marca do kwietnia. Dynię na rozsady wysadzamy marzec i kwiecie, a do gruntu w maju. Fasolę w pomieszczeniu wysadzamy w pomieszczeniu kwiecień maj, a do gruntu maj i czerwiec. Podobnie z fasolką szparagową, do gruntu sadzimy maj i czerwiec.

6. Groszek

Groszek wysadzamy do gruntu w marcu i kwietniu. Jarmuż sadzimy od kwietnia do czerwca.

7. Kalafior

W pomieszczeniu sadzimy w kwietniu, a do gruntu w czerwcu.

8. Kapusta

Kapustę sadzimy od kwietnia do czerwca.

9. Koper włoski

Koper włoski wysiewamy w pomieszczeniu w lutym i marcu, a do gruntu w czerwcu.

  Przycinanie pomidorów - jak i kiedy to robić? Praktyczny poradnik cięcia

10. Marchew

Marchew sadzimy do gruntu od kwietnia do czerwca.

11. Ogórki

Ogórki wysiewamy w pomieszczeniu w kwietniu. Sadzonki do gruntu sadzimy w maju.

12. Oberżyna

Oberżynę sadzimy w maju i czerwcu. Sadzonki papryki sadzimy w maju.

13. Por

Por możemy sadzić do gruntu już od marca do maja.

14. Pomidory

Pomidory na sadzonki wysiewamy w pomieszczeniu w marcu, a do gruntu najlepiej pod koniec maja.

15. Rzepa

Rzepę do gruntu sadzimy od marca do czerwca.

16. Rzodkiewka

Rzodkiewkę możemy posadzić już w marcu do maja.

17. Sałata

Nasiona sałaty sadzimy w marcu w pomieszczeniu. Sadzonki sałaty sadzimy do gruntu  od kwietnia do lipca.

18. Seler

Seler możemy wysiewać od marca do kwietnia.

19. Cebula szalotka

Cebulę szalotkę wysiewamy marzec i kwiecień.

20. Szparagi

Szparagi w pomieszczeniu wysadzamy w marcu, a do gruntu w kwietniu.

21. Szpinak

Szpinak możemy wysadzać do gruntu w marcu i październiku.

22. Ziemniaki

Ziemniaki sadzimy kwiecień i maj.

Większość warzyw do gruntu sadzimy późną wiosną, czyli na przełomie kwietnia i maja. Warto tutaj wspomnieć, iż niektóre warzywa mają swoje odmiany wczesne i późne. Wczesne na ogół sadzimy marzec i kwiecień, a późne około maja i czerwca.

warzywa ogrodowe

Kiedy sadzić warzywa w tunelu foliowym?

W tunelu foliowym możemy posadzić warzywa mniej więcej dwa tygodnie wcześniej, niż zaleca to producent danych nasion. Gdy tunel jest ogrzewany, to można je wysadzać nawet w marcu i kwietniu, kiedy jeszcze mamy przygruntowe przymrozki.

W tunelu foliowym możemy sadzić wiele gatunków warzyw. Dzięki odpowiednim warunkom cieplnym ich rozwój jest wcześniejszy. Ponadto możemy je nieco wcześniej sadzić, niż to zaleca kalendarz siewu poszczególnych gatunku. Co też ma znaczenie dla ich okresu wegetacji i zbierania plonów. Do tunelu foliowego również dobierajmy ze sobą gatunki warzyw tak, aby ze sobą nie konkurowały, a żyły w symbiozie. Przy tym zwróćmy szczególną uwagę  na tempo wzrostu poszczególnych warzyw. Tunel foliowy ma ograniczone wymiary, dlatego warto w tym wypadku poświęcić więcej uwagi nad samymi cechami fizycznymi danych gatunków warzyw, które ze sobą łączymy. Tak, aby ze sobą nie konkurowały o składniki odżywcze i wodę zawarte w glebie. Niemniej jednak podobnie jak na zewnątrz również w tunelu foliowym warzywa są atakowane przez szkodniki. Dlatego tym bardziej musimy zadbać o ich zdrowy rozwój i wygląd oraz regularne dostarczanie im niezbędnych składników odżywczych i wody.

Kiedy sadzimy warzywa w na balkonie?

Kiedy sadzimy warzywa w doniczkach? Otóż gdy możemy je najpierw przetrzymać w domu, to warzywa w doniczkach możemy sadzić już w marcu. Natomiast na taras warto je wystawić dopiero koło maja. Najpierw młode sadzonki hartujemy, wystawiając je na balkonie w słoneczne dni na parę godzin. W ten sposób rośliny przyzwyczają się do warunków zewnętrznych.

  Jakie odżywki i nawozy kupić do ogrodu na początku roku?

Zatem kiedy można sadzić warzywa do gruntu? Właściwie większość warzyw najlepiej wysadzać do gruntu w drugiej połowie maja, gdy już minie ryzyko porannych przymrozków przygruntowych. Mamy wtedy większe szanse, że nasz warzywniak się w pełni przyjmie.

sadzenie warzyw w ogrodzie

Jak sadzić warzywa w ogródku?

Sadzenie warzyw wymaga najpierw odpowiedniego rozplanowania naszych upraw. Na ogół dzielimy nasz warzywnik na grządki i planujemy co gdzie posadzić. Warto wiedzieć, że uprawa warzyw będzie bardziej efektywna, gdy właściwie je rozlokujemy. Warzywa rosnące obok siebie mają ogromne znaczenie, ponieważ mogą wpływać na siebie zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Uprawa współrzędna warzyw to sadzenie warzyw obok siebie tak, aby wyciągnąć z tych upraw jak najwięcej korzyści. Generalnie taka uprawa wymaga wieloletniego doświadczenia i obserwacji. Skupia się ona na oddziaływaniu chemicznym tzw. allelopatii i fizycznym, czyli tempo wzrostu, rodzaj korzenia, okres wegetacji i dojrzałości danego warzywa. Ważnym aspektem jest też zapotrzebowanie warzyw na składniki odżywcze.

Jak sadzić warzywa na działce?

Jak sadzić warzywa obok siebie ? Otóż warto znać kilka podstawowych zasad.

  1. Nie sadzimy obok siebie warzyw tej samej grupy i rodziny. Na przykład warzywa psiankowate pomidor i ziemniak.
  2. Sadzimy obok siebie warzywa o różnym zasięgu systemu korzeniowego, które pobierają składniki odżywcze z różnych warstw podłoża.
  3. Nie sadź obok siebie warzyw o dużych wymaganiach wodnych i pokarmowych, bo będą konkurowały ze sobą.
  4. Wysadź rośliny motylkowe. Ich korzenie wchodzą w symbiozę z bakteriami glebowymi i wytwarzają więcej azotu w glebie
  5. Wysadź na działce rośliny, odstraszające szkodniki np. czosnek odstrasza większość szkodników, a aksamitka odstrasza mszyce.

Jak sadzić warzywa z nasion?

Wiele warzyw w naszym ogródku wysadzamy z nasion. Wśród z nich są takie, co żyją ze sobą w symbiozie. Warto je sadzić razem, sadząc je na przemiennie. Przykładem takich warzyw jest marchew i cebula. Sadząc te warzywa z nasion, wysiewamy jeden rząd marchwi, a drugi rząd cebuli. W ten sposób posadzone warzywa żyją ze sobą w symbiozie, a także cebula odstrasza szkodniki marchwi, a marchew szkodniki cebuli. Innymi takimi przykładami są:

  • Marchew wczesna z cebulą
  • Późna marchew z porem
  • Seler z porem
  • Marchew z sałatą i szczypiorkiem
  • Pomidor z pietruszką
  • Pomidor z selerem
  • Sałata z rzodkiewką
  • Kalarepa z selerem
  • Kapusta z fasolą karłowatą
  • Ogórek z koprem
  • Kapusta z burakiem i selerem
  • Dynia z fasolą
  Czy można kosić mokrą trawę?

Kapusta sadzona obok pomidora jest mniej uszkadzana przez gąsienice. Kukurydza chroni przed szkodnikami groch i fasolę w uprawach. Zapach pietruszki chroni por przed atakiem miniarki porówki.

Warto też brać pod uwagę szybkość wzrostu poszczególnych warzyw. Na przykład między rzędami marchwi i pietruszki, można wysiać rzodkiewkę lub koper włoski. Zanim marchew, czy pietruszka rozwinie swój system korzeniowy, to rzodkiewka lub koper dorosną na tyle do zbiorów, zanim marchew lub pietruszka zacznie rozwijać swój system korzeniowy.

ogrodek warzywny

Jak sadzić warzywa w skrzyniach?

Sadzenie warzyw w skrzyniach to dość obecnie popularny sposób odizolowania jednych gatunków warzyw od siebie. W jednej skrzyni sadzimy obok siebie  warzywa, które żyją ze sobą w symbiozie. Podobny schemat możemy zastosować, jak przy sadzeniu warzyw do gruntu. Zaletą tego systemu jest to, że tworząc poszczególne rabaty w skrzyniach, możemy skutecznie odizolować od siebie te gatunki, które się nie lubią. Dlatego w jednej skrzyni nie sadźmy ze sobą:

  • Sałaty z pietruszka
  • Kopru włoskiego z pomidorami
  • Fasoli karłowatej z cebulą
  • Pomidora z grochem
  • Ogórka z pomidorem i ziemniakiem
  • Groch z fasolą
  • Ziemniak ze słonecznikiem
  • Ziemniak z pomidorem
  • Kapusta z gorczycą.

W sadzeniu skrzyniowym, oddziaływanie między warzywami w jednej strefie skrzyniowej może być dużo znaczniejsze, niż na klasycznych rabatach. Dlatego warto w tym wypadku ściśle trzymać się zasad sadzenia warzyw obok siebie.

Jeżeli sadzimy warzywa na balkonie lub w domu to warto je zasadzić pojedynczo, lub dobrać tak gatunki warzyw w swoim sąsiedztwie, aby się ze sobą wspierały, a nie konkurowały. Niektórzy decydują się na sadzenie warzyw w domu. W domu naszym roślinom możemy zapewnić idealne warunki rozwoju. W tym wypadku nawet w znaczny sposób ograniczyć ich naturalnych szkodników. Niemniej jednak takie uprawy tez warto monitorować pod kątem chorób. Przy tym zapewnijmy im odpowiednie warunki do rozwoju, bo nie wszystkie warzywa uprawiane w donicach wyrosną nam tak piękne i okazały, jak w ogródku w gruncie.