Kiedy i jak sadzić paprykę? Sadzenie papryki na wiele sposobów

Papryka jest warzywem dość często wykorzystywanym w sztuce kulinarnej. W kuchni na całym świecie stosowana jest jako przyprawa oraz świeże warzywo, które nadaje potrawom niepowtarzalnego smaku. Mamy wiele odmian papryki, które różnią się nie tylko kolorem, wielkością i kształtem, ale też stopniem ostrości od bardzo ostrych odmian stosowanych do pikantnych potraw, po łagodne i słodkawe smaki.

Przyrządzamy ją w postaci duszonej, smażonej, marynowanej, zapiekanej, surowej oraz suszonej, jako przyprawy do wielu potraw. Papryka jest bardzo zdrowa, posiada większą zawartość witaminy C niż popularne cytrusy.

Papryka jest warzywem, które możemy z powodzeniem uprawiać w naszym klimacie. Dlatego obok pomidorów, pora, selera, czy pietruszki, stanowi swego rodzaju ikonę naszych działkowych upraw. Prawidłowe sadzenie papryki wymaga zastosowania odpowiednich terminów i zabiegów uprawnych. Dowiedz się jak sadzić paprykę.

Kiedy sadzić paprykę?

Paprykę uprawia się z rozsad. Z tego też względu wysiew nasion powinien być odpowiednio wcześnie, zanim młode sadzonki trafią do gruntu. Nasiona wysiewa się od początku do połowy marca. Kiedy sadzić paprykę do gruntu ? Otóż dopiero w drugiej połowie maja, a nawet na przełomie maja i czerwca, w zależności od aury w danym roku.

Jak sadzić paprykę?

Paprykę najpierw sieje się w postaci nasion do doniczek lub skrzynek mniej więcej dwa miesiące przed wysadzaniem do gruntu. Papryka jest rośliną ciepłolubną i wymaga temperatur w dzień 25 st. C  oraz około 15 st. C w nocy. Dlatego sadzonki do gruntu wysiewane są dopiero w drugiej połowie maja. Chłodniejsze temperatury wpływają niekorzystnie na jej wzrost, a lokalne przymrozki mogą spowodować zamieranie rośliny.

Dla papryki wybieramy stanowisko słoneczne i bezwietrzne. Jeżeli chodzi o warunki glebowe, to im bardziej podłoże zasobne w próchnicę, tym lepiej. Najlepiej rośnie na glebach zasobnych w składniki odżywcze, lekkich i wilgotnych. Obok właściwego nasłonecznienia, ważnym elementem jest też prawidłowa i stała wilgotność podłoża. W okresie suszy wymaga dodatkowego nawadniania. Susza dla papryki jest szczególnie niebezpieczna w czasie kwitnienia i wytwarzania owoców.

posadzona papryka

Jak sadzić paprykę z nasion?

Nasionom do wzrostu musimy zapewnić odpowiednią, stałą temperaturę, która powinna wynosić ok. 25 st.C. Przy większej uprawie skrzynki z nasionami mogą być przechowywane w szklarni. W warunkach domowych wystarczy umieścić je na miejscu słonecznym i przy źródle ciepła.

  Jak i kiedy przycinać geranium? Praktyczny poradnik

Skrzynki wypełniamy substratem torfowym lub ziemią. Do takich przygotowanych stanowisk, możemy wysiewać już nasiona papryki. Wysiew wykonujemy w miarę równomiernie i niezbyt gęsto. Najlepiej wykonywać siew punktowy w odstępach 3-5 cm. Nasiona ukrywamy pod półcentymetrową warstwą ziemi. Następnie ją ugniatamy i podlewamy. Skrzynki umieszczamy w ciepłym miejscu.

Przy optymalnych warunkach rozwoju papryka wschodzi po około 7-10 dniach. Gdy sadzonki zaczną wschodzić, należy obniżyć temperaturę do ok. 20 st. C w dzień i 16 st. C w nocy. Gdy pojawią się liście, sadzonki wystawiamy na światło. Kiedy sadzić paprykę z nasion ? Otóż najlepszym terminem jest marzec.

Jak sadzić paprykę z pestek?

Nie musisz kupować nasion papryki. Możesz ją posadzić z pestek. W ten sposób można wykonać sadzenie papryki w domu. W tym celu wystarczy zakupić świeże warzywo  i wybrać z niego pestki. Zanim je posadzimy do rozsadnika, najpierw musimy je wysuszyć.

Najpierw potrzebujemy pojemniki do wysiewu. San proces jest podobny, jak wysiew papryki z nasion. Pojemniki napełniamy torfową ziemią. W każdym z nich wykonujemy dołek i wkładamy po 1-2 pestki i zasypujemy ziemią. Całość odkładamy w ciepłe i słoneczne miejsce. Kiedy roślinki zaczynają wschodzić, przepikowujemy je do większych doniczek lub skrzynek.

Kiedy i jak sadzić paprykę w donice?

Gdy nasze sadzonki mają już wykształcone listki, to pikujemy je pojedynczo do doniczek lub innych pojemnikach o średnicy ok. 8-10 cm. Pojemniki uprzednio wypełniamy substratem torfowym lub ziemią ogrodową wymieszaną z torfem.

Wysadzoną paprykę umieszczamy w przyspieszniku, utrzymując w nim temp. 20 st. C w ciągu dnia i 17 st. C w nocy. W gorące dni można nasze papryki wystawić na zewnątrz, a na noc chować. Od połowy maja można donice już wystawiać na stałe na zewnątrz.

Gotowe rozsady papryki możemy również nabyć na targach lub marketach ogrodniczych.

Sadzenie papryki do gruntu - kiedy i jak?

Do gruntu paprykę sadzimy, gdy już na dworze jest ciepło. W nocy powinno być 15 st. C, a w dzień powyżej 20 st. C. W zależności od regionu kraju okres sadzenia papryki może się wahać około 3 tygodni. W południowych częściach Polski możemy ją wysadzać do gruntu już od połowy maja. Na północy, gdzie sezon wegetatywny jest nieco krótszy, zaczynamy sadzenie papryki do gruntu na przełomie maja i czerwca.

  Rozmnażanie bluszczu - jak rozmnożyć bluszcz?

Zanim jednak posadzimy ją do gruntu, musimy naszą paprykę zahartować. Zahartowanie polega na przygotowaniu naszego warzywa do dalszego wzrostu w warunkach, jakie panują na zewnątrz pomieszczenia. Proces ten trwa około tygodnia. W ciągu siedmiu dni stopniowo zmniejszamy temperaturę do poziomu 10 st. C oraz częstotliwość i intensywność podlewania. Rośliny również wystawiamy na większe działanie wiatru poprzez intensywniejsze wietrzenie pomieszczenia.

Zabieg ten wykonujemy ostrożnie, ponieważ rośliną może zaszkodzić zarówno przesadne, jak i niedostateczne hartowanie. Zbyt niska temperatura może spowodować słabsze przyjmowanie się sadzonek. Natomiast zbyt zachowawcze działanie również może spowolnić wzrost roślin.

Papryka do wysiewu w gruncie jest gotowa po około ośmiu tygodni od wysiewu nasion. Ten okres powinien przypaść na koniec maja lub początek czerwca. Sadzonki do gruntu powinny mieć około 20- 25 cm wysokości. Ponadto rozsada powinna mieć kilka rozwiniętych liści, co najmniej jeden wykształcony pąk kwiatowy i szyjkę korzeniową odpowiedniej grubości około 1 cm.

Paprykę sadzimy w rzędach w rozstawie około 40 × 50 cm. Można też nieco mniej, czyli 30 cm na 40 cm. Inna technika polega na tym, że rośliny sadzimy w rzędach oddalonych co 30-40 cm, a piąty rząd pozostawiamy wolny. Przed umieszczeniem w ziemi, sadzonki obficie podlewamy. Wykopane dołki wypełniamy kompostem. Na koniec po umieszczeniu w dołkach, rośliny obficie podlewamy tak, aby nie zamoczyć liści.

szklarnia z paprykami

Jak sadzić paprykę w szklarni?

Papryka w szklarni lub tunelu foliowym ma zapewnione optymalne warunki do rozwoju i wzrostu. Przy tym również możemy zapewnić jej odpowiednie warunki glebowe i podłoże, które będzie posiadało stałą wilgotność i temperaturę. W szklarni paprykę sadzimy w odpowiednie otwory w ściółce na taką samą głębokość, jak rosła w pojemnikach. Po posadzeniu roślin nie podlewamy przez kilka dni, aby zmusić je do rozrostu korzeni w celu poszukiwania wody. Dzięki takiemu zabiegowi sadzonka ma zwiększoną odporność na stres i jest w stanie dostarczyć więcej wody dużej masie liści, które będą rozwijały się do góry. Rośliny w szklarni w miarę wzrostu podwiązujemy u góry, podobnie jak pomidory.

  Kiedy i jak sadzić rozchodniki? Sadzenie rozchodników krok po kroku

Kiedy sadzić paprykę pod folią?

Paprykę pod folię lub do szklarni możemy już sadzić od połowy maja. Z sadzeniem na zewnątrz należy wstrzymać się jeszcze ze dwa tygodnie.

Jak głęboko sadzić paprykę?

Dołek, w którym sadzimy sadzonkę papryki, powinien być trzykrotnie większy niż bryła korzeniowa rośliny. Do wykopanego dołka na dno wsypujemy ziemię zmieszaną z kompostem. Sadzonki sadzimy na głębokość nie większą, niż uprzednio rosła w pojemniku.

Gdzie sadzimy paprykę ? Otóż możemy posadzić ją bezpośrednio w gruncie na zewnątrz. Jeżeli jednak pogoda nie jest zbyt sprzyjająca lub chcemy rośliny osłonić od nadmiernego wiatru, lub niskich temperatur, to możemy ją posadzić pod folią lub w szklarni.

Papryka - obok czego sadzić?

Na ogół na naszej działce nie sadzimy samej papryki, ale i też inne warzywa i owoce. Dlatego pojawia się pytanie- z jakimi warzywami papryka żyje w tzw. symbiozie. W uprawach współrzędnych papryki sadzimy ją w sąsiedztwie ogórków, pomidorów i kalarepy. Dzięki temu warzywa będą na siebie pozytywnie oddziaływać, a plony będą bardzo obfite.