Czy można kosić mokrą trawę?

Trawnik to wizytówka domu. Dlatego staramy się o niego dbać, aby nasza murawa pięknie rosła, miała zdrową i soczysta zieloną barwę. Regularne podlewanie, okresowe spulchnianie ziemi i wiosenne nawożenie to zabiegi pielęgnacyjne, których wymaga nasz trawnik w trakcie sezonu wegetatywnego, czyli od wiosny do jesieni. Koszenie również jest zabiegiem pielęgnacyjnym, ponieważ stymuluje wzrost trawy, sprawia, że źdźbła staja się mocniejsze, a trawa rośnie bardziej gęsto. Trawa ma to do siebie, że wymaga koszenia przez cały okres wegetatywny. Zatem jest to zabieg, który wykonujemy regularnie, przestrzegając przy tym pewnych zasad.

Zasady koszenia trawnika

Równo podcięta trawa wymaga przestrzegania kilku zasad:

  • Koszenie trawy a stan ostrza kosiarki. Trawnika nie kosimy tępym ostrzem, ponieważ nasza murawa zmieni się w brzydką i nierówno przyciętą trawę.
  • Koszenie trawy, a wysokość koszenia. Kolejną istotną sprawę przy pielęgnacji trawnika jest wysokość koszenia. Trawę przycinamy w ten sposób, aby zachować 1/3 wysokości źdźbeł, dzięki temu nasz murawa będzie miała intensywną barwę oraz lepszą kondycję. Natomiast obcinanie trawy na bardzo krótko powoduje, że słabiej ona się ukorzenia, co skutkuje gorszym wyglądem oraz podatnością na choroby i uszkodzenia.
  • Nawadnianie trawnika. Trawa wymaga stałego nawadniania, o ile już wyrośnięte źdźbła doskonale radzą sobie z utrzymaniem wilgoci, o tyle drobne wyrastające trawki potrzebują stałego nawodnienia. Zatem pojawia się pytanie, czy można kosić mokry trawnik.

Niektóre szkoły głoszą, że jest to możliwe, ale i też niewskazane z wielu względów. Dlaczego ? Wszystko zależy od tego, czym kosimy i w jakiej kondycji jest nasza trawa.

Koszenie trawy po deszczu a jej kondycja

Większość doświadczonych ogrodników uważa, że kosząc trawę po deszczu,  utrudniamy sobie pracę i tracimy czas. Przy okazji nie wykonamy tego zadania dokładnie, ponieważ może się okazać, że nasza murawa zostanie nie równo skoszona. Na ogół po deszczu lub po podlewaniu, źdźbła trawy są ciężkie, przez to układają się na ziemi. W trakcie koszenia takiej trawy są one nierówno ścinane, nawet gdy sama kosiarka ma prawidłowo ustawione noże.

  Jak i kiedy sadzić bluszcz przy płocie? Kompleksowy poradnik

Przy okazji może być ona ścięta zbyt nisko, co w dużej mierze osłabi jej wygląd i formę. Koszenie mokrej trawy wiąże się z uszkodzeniem powierzchni murawy, co rzutuje na jej kondycję. Taki trawnik ma zwiększoną podatność na choroby. Wilgotne i ścięte źdźbła są częściej atakowane przez mikroorganizmy, a szczególnie przez grzyby, które lubią takie wilgotne środowisko i osłabiony organizm.

Czy można kosić mokrą trawę kosiarka elektryczną?

W tym względzie jest to kategorycznie zabronione ze względów  bezpieczeństwa. Prąd elektryczny i mokra trawa, szczególnie jak jej źdźbła są wilgotne, mogą wywołać spięcie w kosiarce, a co za tym idzie uszkodzić urządzenie i  porazić prądem samego koszącego.

Czy można kosić mokrą trawę kosą spalinową?

Pomimo że kosiarka elektryczna nie jest bezpośrednio podłączona do prądu i teoretycznie nie stwarza takiego zagrożenia, jak elektryczna, ale sama praca nią w przypadku mokrej trawy jest zdecydowanie bardziej wymagająca. Mokre Źdźbła trawy przyklejają się do noża w kosiarce, co jest bardzo uciążliwe. Kosiarka spalinowa jest dość ciężka w porównaniu do elektrycznej i trudno się chodzi z tak dużym urządzeniem, gdzie mamy silny opór. Można się przy tej pracy mocno zmęczyć.  Przy okazji nasze urządzenie szybko się zapycha.  Dla kosiarki to oznacza wzmożoną i intensywną pracę, która może spowodować przegrzanie lub spalenie samego silnika. A co za tym idzie potrzebę zakupu nowego urządzenia.

Niezależnie czy kosimy trawę kosiarką spalinową, czy też elektryczną, w każdym jednym przypadku możemy zatrzeć silnik. Zarówno jedne jak i drugie urządzenie będzie intensywnie pracowało, przy tak dużym wysiłku, jakim jest koszenie trawy na mokro. Na piękny i zadbany trawnik nieraz pracujemy przez wiele lat i staramy się utrzymać go w prawidłowym  rozwoju i w dobrej kondycji. Zatem zastanów się dobrze, zanim zdecydujesz się kosić mokrą trawę.

  Agapant (Agapanthus) - Ekspert w branży roślin ogrodowych

O murawę na naszej posesji powinniśmy dbać cały rok, a przynajmniej w okresie jej wegetacji. Jednym z warunków dobrej kondycji trawnika jest wykonywanie wszelkich prac pielęgnacyjnych w suche i słoneczne dni. Wtedy łatwiej nam zadbać o naszą trawę. Koszenie trawy na sucho ma ten plus, że mamy pełną kontrolę nad procesem koszenia, nasze urządzenie, czyli kosiarka pracuje prawidłowo i nie zagraża nam żadne przebicie elektryczne ani przeciążenie silnika.