Jakie odżywki i nawozy kupić do ogrodu na początku roku?

Nawozy i odżywki do ubogacania gleby w naszym ogrodzie to podstawa. Niestety okres kwitnienia wielu roślin sprawia, że po jakimś czasie ziemia zaczyna stawać się jałowa. Dlatego też dobrze jest ją nieco wspomagać różnymi nawozami.

Pielęgnacja ogrodu - warto zacząć już na początku roku gromadzić potrzebne nam nawozy do ogrodu

Początek roku to czas, kiedy zaczynamy przygotowywać się do kolejnego sezonu w naszym ogrodzie. Doskonale wiedzą o tym wszyscy posiadający własny kawałek ziemi, na której można sadzić, pielęgnować i cieszyć się później z tego, co nam wyrosło. Z racji tego, że wiosna do Polski przychodzi stosunkowo wcześnie, a w ostatnich latach przymrozki nie były szczególnie intensywne, to warto zaopatrywać się w niezbędniki już na początku roku. Z pewnością w naszym arsenale do ogrodu nie może zabraknąć odżywek i nawozów sprawiających, że rośliny wzrastają piękne i bujne, a my możemy nimi nacieszyć swoje oko. Gdzie możemy zakupić takie odżywki?

Gdzie warto zaopatrywać się w odżywki i nawozy do roślin w naszym ogrodzie?

Tutaj do wyboru mamy dwie podstawowe ścieżki. Jedną z nich jest skorzystanie z lokalnych sklepów ogrodniczych. W naszej okolicy z pewnością znajdziemy wiele stacjonarnych sklepów z różnymi odżywkami. Warto również poszukać nawozów w sklepach ogrodniczych internetowych. Tam również atrakcyjne ceny i szeroki wybór produktów mogą przypaść nam do gustu. Na jakie więc nawozy i odżywki warto się zdecydować?  Wśród najpopularniejszych stosowanych przez różnych ogrodników znajdziemy z pewnością nawozy sztuczne, jak i organiczne. Często bowiem bywa tak, że w ogrodzie mamy nasz kompostownik, w którym składujemy wszystkie organiczne odpadki z naszego gospodarstwa domowego lub z samego ogrodu. To właśnie nawóz z naszego kompostownika może być doskonałym podłożem użyźniającym glebę, na której nasze rośliny będą rosły w szybkim tempie. Dla osób, które nie mają kompostownika w ogrodzie świetnie mogą sprawdzić się również sztuczne nawozy, które wiosną warto zacząć używać.

  Jak dobrze dbać o ogród? 5 praktycznych rad

Nawożenie gleby pod trawnik, by ta była zielona i bujna latem

Warto pamiętać również o tym, że jeśli chcemy cieszyć się pięknym zielonym trawnikiem, to również tutaj będzie potrzebna pomoc w postaci nawozu lub odżywki. Zanim jednak zaczniemy ją stosować, dobrze pamiętać o tym, że trawnik uprzednio należy sprzątnąć, pozbywając się wszelkich starych liści, gałęzi i innych elementów. Dodatkowo nim przejdziemy do wykorzystania naszej odżywki, dobrze jest trawnik napowietrzyć, by gleba lepiej pracowała. Wówczas efekt finalny będzie jeszcze lepszy. Warto sprawdzić wcześniej, zanim zaczniemy stosować nawozy - jakich składników im brakuje. Mamy bowiem na rynku nawozy kilkuskładnikowe, wieloskładnikowe działające bardziej kompleksowo. Dzięki temu - każdy konsument może wybrać dokładnie takie rozwiązanie, jakie przypadnie mu do gustu. Popularne są również różnego rodzaju koncentraty, które znajdziemy w bańkach - mają charakter płynny, zamiast granulatu. Warto więc sprawdzić kilka różnych nawozów, by podjąć decyzję, który najlepiej będzie pasował do naszego ogrodu.