Kalkulator mocy przyłączeniowej
Wynik
Każdy z nas korzysta z energii elektrycznej. Jej rosnące ceny napawają nas jednak coraz większym niepokojem. Kluczowe znaczenie dla oszczędności a jednocześnie zapewnieniu sobie dostępu do odpowiedniej ilości energii jest jej właściwe oszacowanie. Obliczenie mocy przyłączeniowej jest więc czymś, czym warto zająć się zarówno zawierając nową umowę na dostawę energii, jak i negocjując warunki z dostawcą.
Zacznijmy od wyjaśnienia czym właściwie jest i jak obliczyć moc przyłączeniową. Mówiąc najprościej, moc przyłączeniowa to parametr, który określa planowane wartości mocy, którą będziemy pobierać (lub oddawać, jak np. w przypadku domów z instalacją fotowoltaiczną) do sieci energetycznej. Moc przyłączeniowa nazywana jest również często planowaną mocą czynną. To szacunkowa wartość, która określa jak dużo energii będziemy potrzebować by wszystkie urządzenia elektryczne w naszym domu działały bez zarzutu. W przypadku gdy moc przyłączeniowa określona jest na zbyt wysokim poziomie spotykamy się z sytuacją ponoszenia dodatkowych, niepotrzebnych wydatków na energię elektryczną. Jeśli zaś moc przyłączeniowa zostanie określona na zbyt niskim poziomie możemy mieć do czynienia z nieprawidłowym działaniem urządzeń elektrycznych, awariami sprzętu a także przerwami w dostawie prądu z winy użytkownika.
Jak obliczyć moc przyłączeniową?
To pytanie, które zadaje sobie wiele osób zawierających umowę o przyłączenie do sieci energetycznej. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z nowym domem czy też budynkiem, który był już przyłączony do sieci i zmianę warunków pod uwagę wziąć należy szereg czynników. Pierwszym z nich jest moc wszystkich urządzeń elektrycznych, które znajdują się w budynku. Mowa tu zarówno o ogrzewaniu, kuchenkach, jak i urządzeniach takich jak pompy, ale również telewizory, komputery czy lampy. Moc urządzeń elektrycznych jest różna, jednak producenci każdego z nich muszą podać tę wartość na tabliczce znamionowej. Należy więc po prostu spisać te wartości i dodać je do siebie.
Wydaje się proste prawda? Po co więc wykorzystywać kalkulator mocy umownej? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Przede wszystkim, sytuacje w której wszystkie sprzęty elektryczne pracują z pełną mocą w jednoczesnym momencie zazwyczaj się nie zdarza. Kalkulator mocy może pomóc nam wziąć pod uwagę min. współczynnik jednoczesności bez konieczności dokonywania skomplikowanych obliczeń.
Kalkulator mocy umownej – na co zwrócić uwagę?
Kalkulator mocy przyłączeniowej prądu to rozwiązanie, które może nam pomóc. W sieci istnieje obecnie wiele kalkulatorów mocy przyłączeniowej online. Który wybrać? Wszystko zależy od naszych potrzeb. W przypadku domów jednorodzinnych najlepiej sprawdzi się proste narzędzie, które wymaga od nas jedynie podania sumy mocy urządzeń elektrycznych. W przypadku domów wielorodzinnych, możemy pokusić się o narzędzie, które pozwala na podanie ilości mieszkań czy powierzchni części wspólnych.
Kalkulator mocy elektrycznej potrzebnej na co dzień
Kalkulator mocy elektrycznej to narzędzie, które warto wykorzystać nawiązując umowę z dostawcą prądu lub zmieniając jej warunki. Przyda się również osobom wykonującym audyt energetyczny oraz tym, które chcą starać się o ulgę termoizolacyjną 2021.