Kalkulator rezystorów

Kalkulator rezystorów

Wybierz liczbę pasków
Pasek nr 1
Pasek nr 2
Pasek nr 3
Mnożnik
Tolerancja
Współczynnik temperaturowy

Wynik


Rezystancja:

Rezystor, zwany inaczej opornikiem to element obwodu elektrycznego, którego rolą jest ograniczenie przepływającego przez układ prądu. Prawidłowe dopasowanie rezystora ma ogromne znaczenie dla sprawnego funkcjonowania układu. Niestety, odczytanie oznaczenia rezystorów bywa dość kłopotliwe, szczególnie dla osób, które nie posiadają doświadczenia. Dzieje się tak, ponieważ paski rezystorów w różnych kolorach dla wielu osób jest niezrozumiałe. Na szczęście, nie musimy posiadać wiedzy na ten temat. Rozwiązaniem, które może pomóc nam w wyborze odpowiedniego opornika jest bowiem kalkulator rezystancji.

Proste obliczanie rezystancji na podstawie kolorów rezystorów

Producenci oznaczają rezystory za pomocą 4 lub 5 kolorowych pasków. Jest to tak zwany kod paskowy rezystorów. Każdy z nich oznacza inny parametr. Wśród nich znajdują się trzy cyfry znaczące oraz kolory, które określają mnożnik, tolerancję i współczynnik temperaturowy. Możemy oczywiście nauczyć się co oznaczają poszczególne paski rezystorów lub sprawdzać parametry z wykorzystaniem książki, jednak samodzielne dokonywanie obliczeń jest bardzo czasochłonne. O wiele lepiej sprawdza się kalkulator rezystancji, czyli narzędzie, które samodzielnie oblicza współczynnik rezystancji.

Kolory rezystorów - jakie są?

Istnieje kilka kolorów rezystorów a dokładnie pasków, które się na nich znajdują. Pamiętajmy, że odczytywać je należy od lewej do prawej. Oznaczenia rezystorów mają kolory: czarny, brązowy, czerwony, pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski, fioletowy, szary, biały oraz złoto i srebro. Każdy z tych kolorów oznacza inne wartości, dlatego też samodzielne odczytanie parametrów opornika wymaga ogromnej wiedzy i doświadczenia. Kalkulator oporników jest więc znacznie lepszym rozwiązaniem, które pozwala nam nie tylko zaoszczędzić czas, ale również uniknąć ryzyka pomyłki.

Oznaczenia rezystorów

Oznaczenia rezystorów mają na celu przedstawienie nam rezystancji, czyli wielkość oporu na przepływ prądu w obwodzie elektrycznym. Wartość tę podaje się w jednostce zwanej om - jej symbolem jest grecka litera omega Ω. Prawidłowe odczytanie oznaczeń na kodzie paskowym rezystorów ma ogromne znaczenie. Jeśli rezystancja będzie zbyt duża układ nie będzie działał prawidłowo. Jeśli zaś będzie za niska, może dojść do spalenia się elementów układu elektrycznego. Dlatego też oznaczenia rezystorów warto odczytywać za pomocą kalkulatora oporników, co zminimalizuje ryzyko błędu i da nam pewność, że korzystamy z odpowiedniego elementu.