Kalkulator budowy domu

Kalkulator budowy domu

Projekt
Powierzchnia
Garaż
Dach

Wynik

Koszt:

Koszt budowy domu nigdy nie jest niski, nawet, jeśli na początek decydujemy się na najskromniejsze inwestycje. Zamiast zakładać plany, które w znacznym stopniu wymagać będą niezliczonych korekt, lepiej od razu wykorzystać kalkulator budowy domu, by określić, jakie środki finansowe będziemy musieli wyłożyć, aby nasze marzenie o własnym domu wreszcie stało się realne. Przekonajcie się, jak pomocny jest kalkulator budowlany!

Kalkulator budowy domu

Sprawdza się w sytuacjach zarówno, gdy jesteśmy zainteresowani budową domu od absolutnych podstaw, jak i przy rozwiązaniu w postaci remontów starych budynków dla ponownego zamieszkania. Obliczanie kosztów budowy domu przychodzi dość łatwo, jeśli możemy pochwalić się gromadzonymi przez lata środkami finansowymi na koncie. Dodatkowym wsparciem dla inwestycji budowlanej lub remontowej może być kredyt przydzielony przez bank. Większość banków w Polsce chętnie udziela wieloletnich kredytów na budowę domu.

Kalkulator budowy domu - kiedy się przydaje?

Profesjonalny kalkulator budowy domu przydaje się już na samym początku planowania inwestycji. Zastosowany kalkulator budowy pozwoli nam wybrać właściwą działkę, przeanalizować formalności i dokonać uzbrojenia. Późniejszy koszt budowy domu kalkulator określa już w dalszych krokach. Do kosztorysu dochodzi jeszcze cena projektu domu. Musimy zdecydować, czy chcemy przeprowadzić budowę w systemie gospodarczym, samodzielnie, czy też wolimy zlecić komuś postawienie domu z zewnątrz. Z reguły o bezpieczeństwo inwestycji najczęściej polecana jest ta druga opcja. O sukcesie inwestycji budowlanej świadczy także wybór właściwej i zaufanej ekipy, która wszelkie zlecone prace wykona na możliwie najwyższym poziomie.

Jak obliczyć koszt budowy domu?

Jeśli szukacie prostej metody na to, jak obliczyć koszt budowy domu - zastosujcie banalnie prosty w działaniu kalkulator budowlany. W rubryce “Projekt” wybieramy opcję “gotowego rozwiązania z szablonu”, “projektu promocyjnego” lub “projektu z profesjonalnego studia architektonicznego. W kolejnej rubryce, która tworzy kalkulator budowy domu, umieszczamy wartość powierzchni domu. Mamy do wyboru między 80 a 200 m2. Zaznaczamy też opcję garażu. Może być on wbudowany lub w postaci wiaty. Jeśli nie chcemy garażu, także możemy to zaznaczyć, co automatycznie wpłynie na zmniejszenie kosztów inwestycyjnych.

Etapy budowy domu i związane z tym koszty

Ponoszony przez nas koszt budowy domu kalkulator przedstawić może etapami, ponieważ stan surowy, deweloperski czy też z wykończeniem wiąże się z odmiennymi wartościami nakładów finansowych. Samo postawienie fundamentów pochłonie około 30 tys. zł. Ściany nośne to kolejne 15 tys. zł inwestycji. Na ściany działowe w nowym domu przeznacza się około 5 tys. zł. Podane ceny doliczają także koszty robocizny. Niezbędna wentylacja stawia nas przed koniecznością wydania około 8 tys. zł. Wyłożenie stropów, postawienie słupów i podciągów to wartość kolejnych 30 tys. zł. Konstrukcja dwuspadowego dachu z dobrej jakości dachówek kosztować może ponad tę kwotę. A przecież doliczyć trzeba jeszcze wykończenie w postaci rynien oraz docieplenia. Tutaj również niezbędne będa nakłady o wartości 30 tys. zł minimum. Jednorodzinny dom w stanie surowym to koszy z rzędu 120 tys. zł. Taki koszt budowy domu - kalkulator pozwala przeanalizować w najdrobniejszych szczegółach.

Stan deweloperski to już budowa ze znacznie bardziej dopracowanymi elementami w postaci wykończeń. Zaliczymy do nich bramy, kanalizację i instalację elektryczną. Doliczyć trzeba także elewację z dociepleniem, posadzki i tynk. Wszystko to mieści się w granicach 80 - 90 tys. zł.

Stan z wykończeniem określa się jako opcję idealnie dopasowaną do tego, by nowym właścicielom domu wręczyć do rąk klucze. Charakterystyczne dla tego stanu budynku są sanitariaty, dopracowane okna, drzwi oraz parapety. Cena tego wszystkiego zależy już od indywidualnego gustu. Wiadomo, że dobre jakościowo materiały wyposażenia wnętrz raczej nie należą do najtańszych. Sama stolarka okienna i drzwiowa to wydatek z rzędu 40 - 50 tys. zł.

Jak obniżyć koszty budowy domu?

Stosując kalkulator budowy domu, możemy w znacznym stopniu obniżyć koszty inwestycyjne. W jaki sposób to zrobić? Na początek dobrze będzie określić nasze potrzeby. Może się okazać, że na daną chwilę garaż nie jest nam niezbędny, a dom na początek może być parterowy, a nie piętrowy, tak jak zakładaliśmy wcześniej. Budowa domu to przedsięwzięcie wieloetapowe i zawsze warto o tym pamiętać, tym bardziej, jeśli stale borykamy się z ograniczonymi środkami finansowymi. Działka zakupiona pod budowę także może być nieco mniejsza, niż ta, której zakup rozważaliśmy jeszcze chwilę wcześniej. Ozdoby dla lokalnej architektury robią piorunujące wrażenie na obserwatorach, ale również potrafią generować spore koszty. Rezygnacja z nich raczej nie wpłynie negatywnie na estetykę naszego nowego miejsca zamieszkania.

Decydując się na samodzielne postawienie domu w systemie gospodarczym, możemy zmniejszyć koszty inwestycji nawet do 30%, ale w przypadku, gdy wcześniej nie mieliśmy za bardzo do czynienia z budowaniem na własną odpowiedzialność, musimy wziąć pod uwagę konieczność naprawienia powstałych po drodze błędów. Już rozsądniej będzie zastosować kalkulator budowlany i dobrać sprawdzoną i względnie tanią ekipę budowlaną. W sieci aż roi się od ofert.

Budując domek parterowy w 2021 roku, o powierzchni około 120 m2, musimy zainwestować minimum 270 tys. zł. Koszty zmieniają się z roku na rok, oczywiście przy tendencji wyłącznie zwyżkowej. Doszliśmy do czasów, gdy wybudowanie małego domku na przedmieściach jest o wiele korzystniejsze od kupienia dwupokojowego mieszkania w centrum średniej wielkości miasta lub kawalerki w mieście wojewódzkim. Im większe miasto - tym większe koszty inwestycji, co wiele osób zniechęca już na samym początku. Niezawodny kalkulator budowy domu nada ramy wszystkim planom dotyczącym postawienia mieszkalnego obiektu od absolutnych podstaw. Kontrola wydatków to najlepszy sposób na skuteczność przedsięwzięcia.