Jak i kiedy sadzić szparagi? Sadzenie krok po kroku

Szparagi to jedno z bardzo cenionych warzyw, które cieszy się w naszym kraju coraz większą popularnością. Nie ma w tym nic dziwnego. Ich smak jest wyśmienity, posiadają również sporo wartości odżywczych. Nie da się jednak ukryć, że ich cena bywa wysoka, szczególnie na początku sezonu. Z tego właśnie powodu wiele osób decyduje się na samodzielną ich uprawę. To bardzo dobry pomysł, choć musimy zdawać sobie sprawę z tego, że pierwsze zbiory szparagów będą dla nas dostępne dopiero po dwóch lub trzech latach od ich posadzenia. Niemniej jednak, przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się jak sadzić szparagi by cieszyć się udanymi, obfitymi plonami. Wbrew pozorom, to wcale nie musi być trudne.

Kiedy sadzić szparagi?

Zacznijmy od najważniejszej informacji a więc odpowiedzi na pytanie “kiedy sadzić szparagi”. Jak każda roślina mają one bowiem swój okres wegetacyjny, podczas którego są w stanie prawidłowo się rozwijać. Warto wspomnieć również o tym, że możemy posadzić zarówno gotowe już karpy, jak i wyhodować szparagi z nasion. To drugie rozwiązanie jest jednak znacznie bardziej czasochłonne i nie zawsze się udaje. Dlatego też większość hodowców decyduje się na skorzystanie z gotowych, przygotowanych karp, które najczęściej są również zabezpieczone przed chorobami i zaprawione przez pasożytami.

Przejdźmy jednak do tego kiedy sadzić szparagi. Najlepszym terminem na to jest wiosna - dotyczy to zarówno szparagów zielonych, jak i białych. Większość osób, które zajmują się ich uprawą rozpoczyna ich sadzenie na początku kwietnia, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków. Co ciekawe, szparagi białe rosną pod ziemią tymczasem zielone rosną ponad ziemią.

  Jak i kiedy przycinać geranium? Praktyczny poradnik

Jak sadzić szparagi?

Każdy, kto po raz pierwszy zajmuje się uprawą tej rośliny obawia się, że sadzenie szparagów będzie zadaniem trudnym. Rzeczywiście, ich uprawa nieco różni się od większości warzyw, jakie hodujemy w swoich ogródkach. Mamy tu bowiem do czynienia z wieloletnią byliną, która może wydawać plony nawet przez dziesięć lat. Zanim jednak przedstawimy jak sadzić szparagi krok po kroku przybliżmy, jakich warunków potrzebują. Wybór odpowiedniego stanowiska jest bowiem równie istotny. Przede wszystkim szparagi potrzebują nasłonecznionego miejsca, które jest niezbędne by osiągnąć satysfakcjonujące plony. To jednak nie wszystko. Bardzo istotny jest bowiem również rodzaj gleby, na której będziemy uprawiać szparagi. Nie będą one bowiem dobrze rosły na ziemi o kwaśnym odczynie. Jeśli mamy taką właśnie glebę należy ją odpowiednio wcześniej wymieszać z wapnem. Również przed zimą podłoże należy nawieźć próchnicą lub kompostem. Tak przygotowaną ziemię spulchniamy w kwietniu i przystępujemy do wyznaczania rzędów.

Pamiętaj, że szparagi potrzebują dość dużo przestrzeni. Kolejne rzędy powinny być od siebie oddzielone o około 150 cm. Jeśli zaś chodzi o odległość pomiędzy poszczególnymi kaprami powinna ona wynosić ok 30-40 centymetrów. Białe szparagi zakopujemy w ziemi na głębokości około 25 centymetrów a następnie tworzymy nad nimi wałek ziemi o wysokości około 20 cm. W kolejnym roku podnosimy go o kolejne 5 cm. W drugim roku wzrostu szparaga białego możesz już spodziewać się pierwszych plonów. Jeśli zauważysz, że z kopczyków wyłaniają się białe główki roślin delikatnie rozgrzeb je i utnij pęd o długości ok 20 cm. Otwór ponownie zasyp i lekko ubij.

swieze szparagi z ogrodu

Szparagi zielone - jak i kiedy je sadzić?

Wiemy już kiedy sadzić szparagi zielone. Pora więc odpowiedzieć na to jak sadzić szparagi by prawidłowo się rozwijały. Okazuje się bowiem, że postępowanie w przypadku zielonej odmiany jest nieco inne niż w przypadku szparagów białych. O ile odległości pomiędzy rzędami oraz sadzonkami są identyczne i również wynoszą 150 i 40 centymetrów, o tyle w przypadku szparagów zielonych nie ma konieczności usypywania nad nimi wałków z gleby, ponieważ nie rosną one pod powierzchnią ziemi lecz na zewnątrz. Zielone szparagi odcinamy nad ziemią kiedy ich wysokość osiągnie ok 15-20 centymetrów. Zielone szparagi możemy z powodzeniem przechowywać w lodówce nawet przez kilka dni. Doskonale nadają się zarówno do gotowania, jak i smażenia.

  Nawożenie truskawek - czym i kiedy to robić? Podpowiadamy!

Jak sadzić szparagi z nasion?

Jak wspominaliśmy, większość osób, które decyduje się na własną uprawę szparagów robi to wykorzystując gotowe karpy, które możemy kupić w sklepach ogrodniczych w cenie nieprzekraczającej kilku złotych za sztukę. Warto jednak mieć świadomość, że nie jest to jedyne rozwiązanie i siewki w postaci karp możemy wyhodować samodzielnie z nasion. Jest to nieco trudniejsze i bardziej pracochłonne, jednak również możliwe. Pora więc odpowiedzieć na pytanie jak sadzić szparagi z nasion. Nasiona szparagów również bez problemu znajdziemy w każdym sklepie ogrodniczym. Zaczynamy od przygotowania ziemi jeszcze przed zimą.

W tym celu powinniśmy przekopać ją i wymieszać z kompostem oraz (o ile istnieje taka konieczność w przypadku kwaśnej ziemi, również z wapnem). Następnie wiosną, na początku kwietnia ponownie spulchniamy glebę i usuwamy wszelkie chwasty. Nasiona siejemy dość rzadko w rządkach, które oddalone będą od siebie o co najmniej kilkanaście centymetrów. Mimo tego, musimy spodziewać się, że szparagi wzejdą zbyt gęsto i trzeba będzie je poprzerywać. Pomiędzy wschodzącymi siewkami powinno znajdować się bowiem co najmniej 8 centymetrów odległości. Tak wyrośnięte rośliny stanowią gotowe karpy, które możemy posadzić w przyszłym roku według instrukcji powyżej. Trzeba się więc liczyć z tym, że sadzenie szparagów z nasion wydłuża czas oczekiwania na zbiory o jeden rok.

swiezo zebrane szparagi

Pielęgnacja szparagów - jak to robić?

Wiemy już jak sadzić szparagi krok po kroku. Jak jednak powinna wyglądać ich odpowiednia pielęgnacja? O czym musimy pamiętać jeśli chcemy cieszyć się udanymi zbiorami? Już wyjaśniamy. Pielęgnacja szparagów nie jest zbyt wymagająca, choć oczywiście nie możemy zapominać o pewnych zabiegach, które są niezbędne. Poza wyborem odpowiedniego stanowiska pamiętajmy o dokładnym spulchnieniu ziemi, co pozwala sadzonkom szparagów na lepsze rozwinięcie systemu korzeniowego. Kolejnym niezwykle ważnym krokiem jest ich nawożenie. Poza wspomnianym już przemieszaniu ziemi z kompostem warto również co trzy sezony nawozić glebę nawozem organicznym. Jest on w pełni bezpieczny dla człowieka a jednocześnie sprawi, że nawet wieloletnie byliny będą dynamiczniej się rozwijać.

  Jak i kiedy sadzić bukszpan? Sadzenie z gałązki, w donicy i na żywopłot

Kolejną ważną kwestią, o której nie powinniśmy zapominać jest regularne podlewanie szparagów. Jest ono szczególnie ważne w przypadku młodych roślin przed pierwszymi zbiorami, choć również i w późniejszym okresie warto zapewniać szparagom odpowiednią ilość wody by ich łodygi nie były łykowate i zdrewniałe. Ponadto uprawiając szparagi powinniśmy regularnie usuwać z miejsca ich uprawy wszelkie chwasty, które pobierają cenną wodę i składniki odżywcze. Szparagi nie wymagają zabezpieczenia przed zimą, choć musimy zadbać o to, by przed jesienią usunąć zaschnięte pędy szparagów. Jeśli zadbamy o swoją uprawę w ten sposób możemy mieć pewność, że będziemy cieszyć się zbiorami przez kolejne 10 a nawet 12 lat.