Kiedy i jak sadzić cukinię? Sadzenie cukinii krok po kroku

Cukinia to jedno z tych warzyw, które znajduje mnóstwo zastosowań w naszej kuchni. Doskonale sprawdza się w przetworach, może być pieczona, smażona czy grillowana. Jej delikatny smak świetnie komponuje się z wieloma innymi składnikami. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastanawia się nad jej samodzielną uprawą. Wbrew pozorom, nie jest ona trudna. Mimo to, podobnie jak w przypadku każdej innej rośliny warto wiedzieć jak sadzić cukinię oraz jak powinna wyglądać pielęgnacja tej rośliny. Informację na ten temat znajdziesz w naszym artykule.

Kiedy sadzić cukinię?

Jak w przypadku każdej rośliny, tak również w przypadku cukinii czas jej sadzenia lub wysiewu ma ogromne znaczenie dla tego czy uda nam się zebrać satysfakcjonujące plony. Dlatego też zacznijmy od odpowiedzi na najważniejsze pytanie a więc - kiedy sadzić cukinię? Wszystko zależy od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy. Przypomnijmy bowiem, że cukinię możemy sadzić zarówno z rozsady, jak i postawić na wysiewanie nasion. W przypadku nasion optymalnym terminem, w którym powinniśmy przeprowadzić sadzenie cukinii jest maj, kiedy nie istnieje już ryzyko przymrozków. W przypadku sadzonek sadzenie cukinii możemy przeprowadzić jeszcze później, ponieważ nie ma konieczności oczekiwania na kiełkowanie nasion. Większość osób, które zajmują się uprawą cukinii zgodnie twierdzi, że warto posadzić sadzonki cukinii dopiero gdy temperatura powietrza w dzień przekracza 25 stopni Celsjusza.

Jak sadzić cukinię?

Wiemy już kiedy sadzić cukinię z rozsady oraz z nasion. Skupmy się więc na tym jak zrobić to w prawidłowy sposób. Kluczowe znaczenie ma znalezienie odpowiedniego stanowiska dla tych warzyw. Czego potrzebują cukinię? Mówiąc najprościej, są to rośliny, które potrzebują słonecznego, osłoniętego od wiatru miejsca. Gleba powinna być żyzna oraz posiadać odczyn obojętny lub lekko kwaśny. Co ważne, jeśli mamy do czynienia ze słabymi ziemiami warto odpowiednio je nawozić. Cukinia rozwija się doskonale na stanowiskach, które rok wcześniej były zasilone obornikiem. Jeśli nie mamy takiej możliwości - warto wymieszać ziemię z próchnicą lub kompostem. Warzywo to lubi również ściółkowanie słomą, co jest świetną metodą na to, by ograniczyć zarówno rozwój chwastów, jak i utratę wilgotności gleby. Jest to bardzo istotne, ponieważ ziemia, na której uprawiamy cukinię powinna być wilgotna. Roślina potrzebuje szczególnie dużo wody w okresie zawiązywania owoców.

  Kiedy i jak sadzić czosnek? Czy pora ma znaczenie?

kwiat cukinii

Cukinia z rozsady - jak i kiedy sadzić?

Jeśli jesteś osobą, której zależy na tym, by jak najszybciej cieszyć się owocami cukinii zadbaj o to by odpowiednio wcześnie przygotować własne rozsady. W jaki sposób i kiedy sadzić cukinię z rozsady? Jest to bardzo proste. Potrzebujesz niewielkich doniczek, do których w drugiej połowie kwietnia wysiewasz nasiona cukinii. W każdej doniczce umieść po dwa nasiona. Jeśli wykiełkują oba, usuń słabszą roślinę. Siewki trzymaj w ciepłym i nasłonecznionym miejscu. Tak przygotowane rozsady są gotowe do wysadzenia do gruntu.

Cukinia do gruntu - jak i kiedy sadzić?

Posiadasz własne sadzonki i zastanawiasz się co zrobić dalej? Z pewnością chcesz wiedzieć kiedy sadzić cukinie z rozsady? Odpowiedź jest prosta - nie musisz się śpieszyć. Roślinki są już rozwinięte i szybko rozpoczną okres wzrostu. Warto więc zapewnić im optymalne warunki. Sadzeniem cukinii z rozsad do gruntu zajmij się więc w drugiej połowie maja lub w pierwszej połowie czerwca. To czas, który zapewni im intensywną wegetację. Zbiorami cukinii będziesz mógł cieszyć się już od końcówki czerwca aż do października. Pamiętaj, aby zapewnić im regularne nawadnianie, ponieważ cukinia w okresie owocowania ma naprawdę spore zapotrzebowanie na wodę.

Jak i kiedy sadzić cukinię z nasion?

Wiele osób nie ma ochoty na samodzielne hodowanie rozsad i ich późniejsze przesadzanie do gruntu. To całkowicie zrozumiałe, ponieważ nie każdy z nas ma czas na wykonywanie tylu prac ogrodniczych. Nie musisz się jednak martwić. Cukinię z powodzeniem możesz wysiać od razu z nasion do gruntu. Jak i kiedy sadzić cukinię z nasion? Przede wszystkim należy zrobić to wcześniej niż w przypadku rozsad, ponieważ roślina musi mieć czas na wzejście. Kiedy zaczynamy sadzić cukinię z nasion? Optymalnym terminem jest maj, kiedy nie ma już obaw przed przymrozkami, które mogłyby zaszkodzić roślinie. Nasiona umieszczamy w dołkach o głębokości wynoszącej około 2-3 centymetrów. W każdym dołku umieszczamy 2-3 nasiona - jeśli wzejdzie więcej niż jedno zostawiamy najmocniejszą siewkę.

  Jak dbać o kosę spalinową aby służyła jak najdłużej?

Kiedy i jak sadzić cukinię w doniczce?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że jadalną częścią cukinii jest nie tylko jej owoc, ale również kwiaty. Dlatego też, nawet jeśli nie dysponujesz ogrodem możesz posadzić cukinię w doniczce. Będzie ona świetną ozdobą balkonu a przy tym źródłem kwiatów, które możesz wykorzystać np. do dekorowania potraw czy sałatek. Jak sadzić cukinię w doniczce? To bardzo proste. Potrzebujesz drenażu, doniczki oraz uniwersalnej ziemi. Doniczka powinna być dość spora, ponieważ cukinia potrafi bardzo rozrosnąć się nawet w domowych warunkach. Na początku maja posadź 2-3 nasionka a następnie pozostaw najsilniejszą sadzonkę. Cukinię trzymaj w nasłonecznionym miejscu w pokoju. Gdy temperatury będą wyższe niż 15 stopni z powodzeniem możesz wystawić ją na taras czy balkon.

dojrzala cukinia

Odstępy przy sadzeniu cukinii

Mówiąc o sadzeniu cukinii nie sposób nie wspomnieć również o tym, że jest to roślina, która może osiągać naprawdę duże wymiary - zarówno pod względem liści, jak i owoców. Warto mieć to na uwadze już na etapie sadzenia cukinii by uniknąć niepotrzebnego przerywania i niszczenia dobrych sadzonek. Sprawdźmy więc jak powinny wyglądać odstępy przy sadzeniu cukinii.  Minimalna odległość między sadzonkami powinna wynosić 80 centymetrów. Jeśli będzie jeszcze większa - to bardzo dobrze. Dotyczy to zarówno odległości pomiędzy roślinami w rzędach, jak i pomiędzy samymi rzędami. Bardzo wiele osób decyduje się nawet na większe odstępy, które wynoszą od 100 do nawet 150 centymetrów. Dzięki temu rośliny mają swobodną możliwość wzrostu zaś my wygodnego podlewania czy pielenia.

Cukinia - obok czego ją sadzić?

Każda osoba, która zajmuje się uprawą roślin wie doskonale, że mogą one mieć na siebie zarówno dobry, jak i negatywny wpływ. Warto więc wiedzieć obok czego sadzić cukinię by rozwijała się prawidłowo. Przede wszystkim powinniśmy stosować się do prostej zasady - aby rośliny rozwijały się dobrze i dobrze ze sobą współżyły powinny pochodzić z tej samej rodziny. W przypadku cukinii są to warzywa dyniowate. Warto jednak mieć świadomość, że może to wiązać się z ryzykiem, ponieważ rośliny z tej samej rodziny są również narażone na te same choroby. Oznacza to, że jednocześnie możemy stracić nie tylko plony cukinii ale również dyni czy innych roślin. Co więc sadzić obok cukinii? Doskonałym pomysłem na sąsiedztwo dla cukinii są warzywa cebulowe takie jak cebula czy czosnek, zioła takie jak bazylia czy ogórecznik a także aksamitki, groszek, fasola, kukurydza oraz szpinak.