Kiedy i jak sadzić słonecznik? Sadzenie słonecznika krok po kroku

Słonecznik to jedna z roślin, które nieodzownie kojarzy się z latem. Jego piękne kwiaty oraz smakowite nasiona sprawiają, że chętnie sadzimy słonecznik zarówno w celach uprawnych, jak i ozdobnych. Aby jednak roślina ta mogła prawidłowo się rozwijać potrzebuje odpowiednich warunków oraz sposobu sadzenia. Dlatego też przygotowaliśmy dla ciebie krótki poradnik, z którego dowiesz się kiedy sadzić słonecznik oraz jak robić to prawidłowo.

Kiedy sadzić słonecznik jadalny?

Słoneczniki to bardzo rozległy gatunek roślin, wśród których znajduje się ponad 70 różnych odmian, które różnią się między sobą wielkością, kolorem płatków, wyglądem kwiatów a także liczbą i wielkością nasion. Jedną z najbardziej popularnych odmian jest jednak zdecydowanie słonecznik jadalny, który osiąga wymiary wynoszące około 2 metrów. To roślina niezwykle popularna, której nasiona możemy spożywać na surowo, uprażyć jak również wytwarzać z nich olej. Odpowiedzmy jednak na kluczowe pytanie, czyli kiedy sadzić słonecznik. Wszystko zależy od tego, w jaki sposób chcemy to zrobić. Jeśli zamierzamy wysiewać nasiona najpierw do doniczek a następnie do gruntu optymalnym terminem ich sadzenia będzie kwiecień. Jeśli zaś sadzenie słonecznika ma polegać na wysiewie nasion do gruntu - wówczas lepszym terminem będzie maj, kiedy nie ma już ryzyka przymrozków.

Jak sadzić słonecznik?

Jak wspominaliśmy przed chwilą, jeśli zastanawiasz się jak sadzić słonecznik możesz skorzystać z dwóch sposobów. Pierwszym z nich jest wysianie nasion do niewielkich doniczek, w których wypuszczą kiełki i zaczną się rozwijać a następnie przesadzenie ich do gruntu. Druga metoda, dla osób, które nie lubią dokładać sobie dodatkowej pracy polega na wysianiu nasion bezpośrednio w ogrodzie. Przyjrzyjmy się im teraz nieco bliżej.

  Niezwykłe uroki jaśminowców - idealne krzewy ozdobne do Twojego ogrodu!

slonecznik

Jak sadzić słonecznik jadalny?

Przejdźmy więc do odpowiedzi jak sadzić słonecznik jadalny bezpośrednio do gruntu. Wiemy już, że powinno mieć to miejsce w maju, kiedy to nasiona nie są już narażone na działanie przymrozków. Sadzenie słonecznika rozpoczynamy od oczyszczenia ziemi z chwastów oraz przekopania jej. Możemy zmieszać ją z kompostem. Następnie grabimy ziemię aby powierzchnia była równa i przystępujemy do sadzenia nasion.

Jak sadzić słonecznik w doniczce?

Kolejnym sposobem na uprawę słonecznika jest wcześniejsze posadzenie go w doniczce. To rozwiązanie dla osób, którym zależy na tym, by rośliny były silne i doskonale przyjęły się w gruncie. Jak sadzić słonecznik w doniczce? Zaczynamy od wypełnienia niewielkich doniczek podłożem uniwersalnym. Następnie umieszczamy po jednym nasionku w każdej doniczce. Głębokość, na jakiej należy umieścić nasiona to ok 2 cm. Tak przygotowane sadzonki podlewamy, przykrywamy przezroczystą folią a następnie umieszczamy w jasnym i chłodnym miejscu. Gdy zauważymy, że wykiełkowały zdejmujemy przykrywki z folii. Na około 2 tygodnie przed sadzeniem nasion w gruncie należy je uodparniać poprzez wystawianie na dwór na kilka godzin.

Jak sadzić słonecznik z nasion?

Powróćmy jednak do nieco mniej pracochłonnej metody i odpowiedzmy na pytanie:jak sadzić słonecznik z nasion? Nie jest to trudne. Gdy mamy przygotowaną, wygrabioną ziemię zmieszaną z kompostem musimy po prostu sadzić nasiona pojedynczo w odległości wynoszącej ok 10 cm. Po ich posadzeniu ziemię należy obficie podlać ponieważ nasiona potrzebują początkowo sporej ilości wilgoci. Jeśli mamy do czynienia z jadalnymi odmianami pamiętajmy, że w późniejszym czasie należy je przesadzać tak, by odległość pomiędzy roślinami wynosiła ok 45 cm.

Jak i kiedy sadzić słonecznik do gruntu w ogrodzie?

Jeśli nadal zastanawiasz się kiedy sadzić słonecznik do gruntu w ogrodzie pragniemy przypomnieć ci, że roślina ta potrzebuje dodatnich temperatur przez całą dobę, w przeciwnym razie nie zacznie kiełkować. Dlatego też nie spiesz się z pracami ogrodowymi. Kiedy sadzi się słoneczniki? W przypadku sadzenia bezpośrednio do gruntu najlepszym terminem jest początek maja. Co ważne, nasion nie musisz moczyć ani łuskać. Wystarczy ziemia zmieszana z kompostem oraz obfite podlewanie.

  Nawożenie czosnku wiosennego i zimowego - czym i kiedy to robić? Poradnik dla początkujących

sloneczniki

Jak głęboko sadzić słonecznik?

Mówiąc o tym jak sadzić słoneczniki w ogrodzie nie sposób nie wspomnieć o tym jak głęboko sadzić słonecznik. W przypadku sadzenia go bezpośrednio w ogrodzie nasiona powinniśmy umieścić na podobnej głębokości co w przypadku sadzenia do doniczek. Wynosić powinna więc od 1,5 do ok 2 cm.

Jak sadzić słonecznik ozdobny?

Mówiąc o słonecznikach nie sposób nie wspomnieć o tych gatunkach roślin, które sadzimy nie ze względu na nasiona, lecz na ich walory ozdobne. Pomówmy więc nieco również o tym jak sadzić słonecznik ozdobny. Ten rodzaj słoneczników najczęściej wyróżnia się niższymi wymiarami i dorasta do ok 60 cm, dlatego warto wykorzystać donice, w których prezentuje się najefektowniej. Możesz posadzić je również w poletku lub obsadzić nimi ścieżkę. Zasada sadzenia słoneczników ozdobnych jest identyczna jak w przypadku odmian jadalnych - zarówno jeśli chodzi o głębokość sadzenia, jak i o to, kiedy sadzić słoneczniki. Jeśli jednak zależy nam na uzyskaniu bogatego ukwiecenia rośliny nie zapominaj o tym, że warto ściąć ich końcówki, kiedy osiągną wysokość ok 20 cm.