Pompa ciepła - czy jest dobrym źródłem ogrzewania?

Problem wyboru metody ogrzewania domu od zawsze nie był łatwy do rozwiązania. Niegdyś można było wybierać, obecnie stawia się na nowoczesne i ekologiczne rozwiązania grzewcze, na które jest odgórny nacisk podczas budowy domu. Wiele osób rozważa nad tym, aby zmienić piec na taki, który będzie bardziej ekologiczny, będzie generował mniejsze rachunki, a przede wszystkim będzie czerpał z niezależnego źródła ciepła. O czym mowa? Oczywiście o pompach ciepła. Czy jest to dobre źródło ogrzewania? Dobrze jest to rozważyć.

Rachunki w domu ogrzewanym pompą ciepła

Wiele czynników wpływa na wysokość rachunków związanych z ogrzewaniem domu. To nie tylko wybór odpowiedniego pieca i opału, ale przede wszystkim odpowiednia izolacja termiczna domu, jak również metraż. Ogromny wpływ na regulację temperatury w domu ma również poziom nasłonecznienia na danym terenie. Jeśli obszar działki jest dobrze nasłoneczniony, a w konstrukcji domu uwzględniono większe okna, można wpłynąć w znaczący sposób na obniżenie rachunków za ogrzewanie, przy jednoczesnym korzystaniu z dobrodziejstw natury.

Skojarzenie ze zmniejszonymi rachunkami za ogrzewania dotyczą już głównie pompy ciepła. Ta metoda grzewcza sprawdza się w coraz lepszym rozumieniu tego słowa. Moda na instalację pompy ciepła stała się tak duża, że w pewnym momencie zabrakło urządzeń, a czas oczekiwania na montaż znacznie się wydłużył. Dlaczego tak się stało? Z prostych przyczyn, rosnące ceny węgla, peletu, gazu i prądu odbiły się szerokim echem, a nagle w świetle nowych realiów, gdzie tona ekogroszku kosztowała nawet blisko 5 tys. zł, uznano, że pompa ciepła staje się oszczędną alternatywą. Pomimo tego, że koszty instalacji i kupna pompy ciepła są dość wysokie, to w efekcie niskie koszty ogrzewania stanowią najlepszą zachętę dla wielu użytkowników.

Jak prezentują się rachunki w domu ogrzewanym pompą ciepła? Roczne średnie koszty związane z eksploatacją pompy wody to koszt z rzędu 1500 do 3000 zł, gdzie przy innych metodach grzewczych trzeba byłoby uwzględnić cenę za roczne ogrzewanie w okolicach od 6000 do nawet 12000 zł.

  Piękne z natury - panele winylowe Arbiton Woodric

Co wpływa na wysokość rachunków ogrzewania pompą ciepła?

Jak już wcześniej zostało wspomniane, wiele czynników ma wpływ na wysokość rachunków. Podstawowym czynnikiem jest kwestia izolacji budynku. Jeśli jest to nowe budownictwo, przy którym nie szczędzono na dociepleniu, wówczas koszty ogrzewania będą zdecydowanie niższe od budynków ogrzewanych bez odpowiedniej termoizolacji. Jest to logiczne wyjaśnienie. Budynek, który nie jest odpowiednio docieplony, ma znacznie większy ubytek ciepła. Innymi słowy, ciepło ucieka, a żeby zachować odpowiednią temperaturę wewnątrz budynku, piec musi zużyć więcej opału, energii, wykonując przy tym większą pracę. Dobrze odizolowany budynek będzie znacznie cieplejszy zimą, ponieważ ciepło nie będzie “uciekało”, a latem będzie stanowił znakomite schronienie przed upałem.

Kolejną kwestią, która ma wpływ na wysokość rachunków związanych z ogrzewaniem domu i wody użytkowej, jest powierzchnia domu. Z reguły łatwiej i taniej jest ogrzać dom, który nie jest duży. Wielkie posiadłości stanowią wyzwanie, ale warto na to spojrzeć pod takim kątem, że ogrzewanie alternatywnymi metodami generowałoby znacznie wyższe koszty niż pompa ciepła. Pompy ciepła stanowią metodę grzewczą skumulowaną na oszczędności, nawet jeśli metraż budynku jest imponująco duży.

Najlepszym rozwiązaniem w kwestii oszczędności jest łączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. W ten sposób otrzymujemy niezależne źródło energetyczne, co świetnie sprawdza się przy obsłudze pompy, jeszcze bardziej minimalizując koszty ogrzewania. Panele fotowoltaiczne mogą stanowić źródło energii elektrycznej nie tylko dla pompy ciepła, o czym warto pamiętać. Największym pozytywem instalacji pompy ciepła i paneli fotowoltaicznych jest to, że ma się do czynienia z niezależnym źródłem energii. Bez względu na to, w jaki sposób będą wyglądały ceny opału, energii elektrycznej, czy gazu, osoby mające takie ogrzewanie i PV są całkowicie poza tym wszystkim. Panele umożliwiają generowanie energii elektrycznej z naturalnego źródła, które jest odnawialne. Użytkownik zyskuje przede wszystkim spokój, zwłaszcza w tych czasach, kiedy niestabilność cen opału na nowo dezorientuje ludzi. O ile chwilowa podwyżka cen może nie wymuszać na nas konieczności zmiany sposobu ogrzewania, to jednak taka niestabilność trwa już drugi rok, a ceny nieznacznie spadły. W dalszym ciągu utrzymują się na wysokim poziomie, co po raz kolejny wysuwa na prowadzenie pompy ciepła, jeśli chodzi o oszczędne ogrzewanie domu i wody użytkowej.

  Jak wybrać stół do jadalni, aby służył latami?

Ważniejszym powodem, dla którego powinno wybierać się pompy ciepła, powinno być dbałość o środowisko. Takie ogrzewanie jest zdecydowanie mniej szkodliwe dla środowiska naturalnego. Osoby, które mają na uwadze dobro środowiska, wybierają eko ogrzewanie, w którym doskonale wpisuje się pompa ciepła, tym bardziej, jeśli jest zasilana przez panele fotowoltaiczne. Ponadto warto zaznaczyć, że takie urządzenia wyróżniają się wieloletnią żywotnością.