Plamy z herbaty - jak skutecznie usunąć plamy z herbaty?

Każdy z nas lubi napić się ciepłej herbaty z cytryną tudzież z innymi dodatkami. Ten bardzo popularny napój o bursztynowo- czerwonym  kolorze stanowi podstawę naszego codziennego rytuału, jako napar do picia przy  śniadaniu, kolacji, a nawet  między posiłkami, kiedy to mamy ochotę na dobrą książkę lub film i filiżankę mocnej herbaty. Zapewne wielu z was miało przykry wypadek z herbatą i zalało sobie nią ubranie, obrus lub dywan.

Plamy po herbacie do łatwych do usunięcia nie należą, ale są możliwe do wywabienia. Ale znów czyszczenie ich środkami chemicznymi, może spowodować zniszczenie tkaniny. Dlatego warto zapoznać się z domowymi sposobami na usuwanie plam z herbaty, które stosowały nasze babki i prababki.

Czym usunąć plamy z herbaty?

Plamy z herbaty na ubraniu usuniemy  sokiem z cytryny, sodą, szarym mydłem lub octem. Im świeższa plamy, tym łatwiej ją usunąć. Plamy z herbaty na białej bluzce najlepiej wybawiać cytryną. Generalnie cytrynę używamy na wszystkie jasne tkaniny, ponieważ może odbarwiać ciemne i kolorowe włókna.

Stare plamy z herbaty doskonale usuwa szare mydło. Należy plamę namoczyć w roztworze wody i  szarego mydła, potem wyprać i gotowe.

Jak usunąć plamy z herbaty?

Technik usuwania plamy z herbaty jest wiele. Oto te najbardziej popularne

  1. Plamy z herbaty na bawełnie, jeżeli jest to jasna tkanina, to zabrudzenia można polać sokiem z cytryny, a następnie spłukać wodą.
  2. Ubrania wełniane można wyczyścić za pomocą białego wytrawnego wina.
  3. Usuwanie plam z herbaty z jasnej tkaniny można wywabić roztworem wody utlenionej i wody w stężeniu 1:1.
  4. Szare mydło – wystarczy natrzeć nim plamę, a potem sprać. To idealny sposób do silnych i już zaschniętych plam po herbacie. Nadaje się do każdego rodzaju tkanin.
  Plamy z krwi - jak usunąć stare, zaschnięte oraz świeże plamy z krwi?

Jak usunąć plamy po herbacie na obrusie?

Na białym obrusie zabrudzenia od herbaty są szczególnie widoczne. To, co najbardziej razi, to brązowe ślady kubków i filiżanek. Wygląda to zdecydowanie nieestetycznie i wydaje się, że serweta jest już do wyrzucenia. Nic bardziej błędnego. Plamy z herbaty na obrusie można  wybawić cytryną i wodą utlenioną. Wetrzyj sok z cytryny w plamę i powieś obrus na słońcu. Jeżeli plama się utrzymuje, to zabieg trzeba powtórzyć kilka razy, do momentu całkowitego wyblaknięcia plamy. Na koniec obrus pierzemy.

Zamiast soku z cytryny można użyć roztworu wody utlenionej z wodą, w stosunku 1:1. Postępujemy podobnie, jak z cytryną. Ta metoda powinna przynieść pożądany efekt.

Jak usunąć osad z herbaty w filiżance?

Osad z herbaty często pozostaje w naczyniach typu kubek, czy filiżanka. Nawet mycie w zmywarce, czy pod bieżącą wodą nie zawsze dokładnie go wymyje. Sam fakt, że picie z takiej filiżanki, napawa odrazą, gdyż samo naczynie nieestetycznie wygląda. Ale sprawę brudnego kubka, czy filiżanki może załatwić pasta sodowa lub ocet. Pastę wykonuje się z sody z niewielką ilością wody. Taką konsystencję papki nanosimy na powierzchnie osadu i czekamy. Soda powinna całkowicie rozpuścić osad. Następnie płuczemy kubek lub filiżankę.

Inną metodą na osad w filiżance jest gąbka nasączona octem. Po wyczyszczeniu należy naczynie umyć płynem do naczyń.

Jak usunąć plamy z herbaty na dywanie?

Najlepiej usuwać świeżą plamę, zanim wniknie ona w strukturę dywanu. Zatem plamę szybko osuszamy papierowym ręcznikiem, tak aby nie wnikła w głąb dywanu. Następnie bierzemy ściereczkę, miękką szczoteczkę lub gąbkę oraz miskę z wodą z odrobiną płynu do naczyń, lub innego detergentu. Zanurzamy ściereczkę lub szczotkę w wodzie, jej nadmiar wysuszamy ręcznikiem papierowym i wycieramy plamę z dywanu. Ta metoda powinna poskutkować. Ewentualnie można użyć innych preparatów do prania dywanów.

  Czym myć płytki, żeby się błyszczały? 5 najlepszych opcji

Podsumowanie - skuteczne usuwanie plam z herbaty

Domowe sposoby na znane plamy, to najlepszy sposób, aby skutecznie ich się pozbyć, przy tym nie niszcząc tkaniny czy innego materiału. Należy przy tym podkreślić, iż metoda ich wywabiania w dużej mierze zależy od rodzaju tkaniny, na której plama powstała. I na ogół każda z metod, dobrze zastosowana jest skuteczna.

Zaletą technik domowych jest to, że nie musimy szukać specjalnych środków, bo właściwie wszystko mamy pod ręką. Każda pani domu ma w kuchni ocet, sok z cytryny, sodę oczyszczoną, czy nawet szare mydło, które używa do innych celów. Dlatego są one tak nieocenione.