Plamy z krwi - jak usunąć stare, zaschnięte oraz świeże plamy z krwi?

Plamy z krwi nie są rzadkością. Najczęściej mogą występować na ubraniach, meblach, materacu czy na pościeli. Kiedy się skaleczymy, np. wykonując jakieś prace w kuchni, uderzymy o kant stołu, przy cięciu nożyczkami  lub upadku z roweru i w wielu innych sytuacjach, to plamy krwi mogą pojawić się w różnych miejscach. Nieraz kiedy krwawimy i tego nie zauważymy, to ślad krwi zostanie na prześcieradle, tapicerce mebli lub materacu. Generalnie ten rodzaj plam do łatwych do usunięcia nie należy.

O ile usunięcie plamy z zaschniętej krwi ze szklanki, talerza, czy noża jest nader bardzo proste, to inaczej to się ma w stosunku do  tekstyliów. Przy okazji każdy rodzaj materiału wymaga innego postępowania. Zatem zobacz, jak możesz usunąć plamy z krwi z różnych materiałów i przedmiotów.

Jak usuwać plamy krwi?

Generalnie tego typu zabrudzenia należy usuwać, jeszcze jak są świeże. Plamy z zaschniętej krwi schodzą nieco gorzej, ale domowe sposoby przekazywane z pokolenia na pokolenie są jednak w tej sytuacji niezrównane. Plamy z krwi można usunąć solą kuchenną, sokiem z cytryny czy wodą utlenioną. To, co najważniejsze należy zrobić to szybko, choć są też sposoby na już zaschnięte plamy krwi. Niemniej jednak dany sposób  należy dostosować do rodzaju tkaniny.

Usuwanie plam krwi na ubraniu

Krew na ubraniach można usunąć na kilka sposobów. W tym wypadku możemy na przykład użyć soli kuchennej bądź sody oczyszczonej. Należy przy tym pamiętać, aby plamę z krwi traktować zimną wodą, a nawet wręcz lodowatą. Ciepła woda ją jeszcze może utrwalić, co nam w rezultacie pogorszy całą sytuację.

  Jak usunąć tłuste plamy ze ściany? 5 sprawdzonych sposobów

Na przykład krew na spodniach możemy usunąć, namaczając plamę w bardzo zimnej, aż lodowatej wodzie. Jeżeli to nie pomoże, to możemy nasypać na nią sól i zostawić na godzinę. W przypadku delikatnych tkanin wykonujemy roztwór  soli  lub sody.

Dla tkanin delikatnych warto sporządzić mieszaninę 1 litr wody i 2 łyżki soli lub sody oczyszczonej. Z białych tkanin możemy plamę z krwi usunąć wodą utlenioną. Tak samo plamę zaschniętą zakraplamy wodą utlenioną. Odczekujemy chwilę i pocieramy zaplamione miejsce. Ubranie można też przepłukać w roztworze 1 litr wody i 200 ml wody utlenionej.

Do bardzo delikatnych tkaniny, typu jedwab można użyć 10-procestowego boraksu. Boraks miesza się z niewielką ilością amoniaku. Potem tkaninę przepłukuje się w roztworze, a następnie zapiera w zimnej wodzie z mydłem.

Jak usunąć plamy krwi z materaca?

Materac trudno przepłukać i wyprać. Dlatego tutaj są inne sposoby, przy których nie potrzebujemy go prać, po wykonaniu odplamiania. Przy okazji tego typu plamy  na ogół już są zaschnięte.  Na ten rodzaj plam polecam sok z cytryny,  ze względu na swoje właściwości wybielające, poradzi sobie z plamą krwi na materacu. Roztworem wody (zimnej) i soku z cytryny potrzeć plamę. Taka mikstura załatwi sprawę.

Innym sposobem jest woda utleniona, która również da radę zaschniętym plamom na materacu. Wystarczy kilka kropel wody nanieść na plamę i odczekać chwilę. Potem umyć miejsce zimną wodą.

Usuwanie plam krwi z prześcieradła

Prześcieradła na ogół są bawełniane i tutaj możemy zastosować kilka metod. Najpierw spróbować namoczyć plamę z zimnej wodzie. Jeżeli to nie poskutkuje, to można zastosować zimną wodę z płynem do naczyń i wymoczyć w misce.

Zamiast płynu do naczyń można użyć soli lub sody oczyszczonej. W tym celu na litr wody dodaje się 3 łyżki soli kuchennej lub sody oczyszczonej. W takim roztworze namacza się plamę z prześcieradła.

  Jak usunąć plamy z jagód? 6 skutecznych sposobów na uratowanie ubrań

Na prześcieradło podobnie jak na materac również powinna podziałać woda utleniona. Można bezpośrednio wodę zakroplić na plamę i odczekać lub wymoczyć prześcieradło w roztworze wody (1 litr) i wody utlenionej (200 ml). Na jasne prześcieradło podziała również sok z cytryny. Do zimnej wody dodajemy sok z połówki cytryny i tym przecieramy plamę krwi na prześcieradle.

Jak usunąć plamy krwi z tapicerki?

Meble tapicerowane mają tę wadę, że potrafią zbierać różne zabrudzenia, które potem ciężko doczyścić, albo nie wiadomo czym to zrobić. Usuwanie plam krwi z kanapy, która jest pokryta materiałem tapicerowanym, może być dość mozolnym procesem, ale jest na to sposób.  Otóż wystarczy użyć krochmalu. W tym wypadku należy rozrobić go z zimną wodą i nałożyć na plamę  krwi na tapicerce. Czekamy, jak środek całkowicie wyschnie i usuwamy go. Ten sposób idealnie nadaje się do powierzchni, gdzie nie można zdjąć materiału, czyli do mebli tapicerowanych.

Gdy domowe sposoby zawiodą i plam z krwi nie da się usunąć żadnym z powyższych sposobów, to czas sięgnąć po odplamiacz lub specjalne proszki enzymatyczne. Chemiczne środki piorące powinny uporać się z takimi plamami. Niemniej jednak zanim zastosujemy dany preparat na tkaninie, warto przeczytać metkę i zwrócić uwagę na to, czy nie ma przeciwwskazań używania środków chemicznych do usuwania plam na danym materiale.