Jak usunąć plamy z długopisu? 9 sprawdzonych sposobów na plamy z tuszu

Tusz zawarty w długopisach jest dość trwałym preparatem, który nie zmyje się pod wpływem wody. Dlatego pobrudzona długopisem odzież to niemały problem. Niemniej jednak mało kto wie, że są domowe sposoby na usunięcie plamy z długopisu. Przy tym nie potrzebujemy silnych odplamiaczy Zatem jak usunąć plamy z długopisu na ubraniu ? Oto kilka sprawdzonych metod.

Jak usunąć plamy z długopisu na ubraniu?

Plamy z długopisu do rzadkości nie należą. Niemniej jednak domowymi sposobami da się je wywabić. Na ten problem jest wiele metod. W zależności od  rodzaju materiału, z którego wykonane jest pobrudzone ubranie oraz czy plama jest świeża, czy zaschnięta, zastosujemy inną technikę.

Pierwszym dość często stosowanym preparatem na tego typu zabrudzenia jest sok z cytryny. Często jak plama z długopisu jest zaschnięta, to pozostaje tylko ta metoda. Namocz ubranie w soku z cytryny i pozostaw je na kilkanaście minut. Następnie wypierz w pralce. Zamiast cytryny można wykorzystać kwasek cytrynowy. Kwasem cytrynowy usunie tusz z jedwabnych lub lnianych tkanin. Należy posypać kwaskiem zabrudzenie, a następnie wypłukać poplamioną odzież. Innym sposobem jest cytryna i sól. Wilgotny materiał posyp solą w miejscu plamy, a potem przyłóż połówkę cytryny i delikatnie pocieraj. Po 15 minutach wypłucz ubranie i wypierz jak zwykle.

Innym dość popularnym sposobem jest kwaśne mleko. W tym celu trzeba tkaninę namoczyć w kwaśnym mleku. Po kilkunastu minutach moczenia, ubranie trzeba wyprać.  Ta metoda działa w przypadku świeżych plam.

  Plamy z herbaty - jak skutecznie usunąć plamy z herbaty?

Kolejnym sposobem na świeże plamy z długopisu jest szare mydło. Nacierasz nim plamę i pozostawiasz na ok. 1 godzinę. Po upływie godziny wypierz odzież w pralce lub ręcznie. W ten sposób można usunąć plamy z tuszu na jeansach.

Plamy z długopisu na bawełnie - czy jest jakiś sposób na usunięcie?

Likwidację świeżych plam zaczynamy od nasączenia zabrudzonego miejsca wodą, aby usunąć nadmiar tuszu. W tym celu możemy użyć bawełnianej szmatki lub ręcznika papierowego. Papier lub szmatkę tylko przykładamy, nie pocieramy. Gdy plama przeschnie, umieść papierowy ręcznik pod bawełnianym ubraniem i spryskaj lakierem do włosów. Następnie przykryj suchym papierowym ręcznikiem i odczekaj. Tusz wniknie w ręcznik a reszta plamy zniknie po praniu.

Jak usunąć plamy z długopisu ze skóry ekologicznej?

W tym wypadku możesz użyć alkoholu lub octu. Nasącz wacik lub ściereczkę alkoholem, lub octem i potrzyj nim plamę np. na tapicerce. Zarówno alkohol, jak i ocet rozpuszczą takie plamy na tapicerce ze skóry ekologicznej.

Plamy z długopisu na skórzanej tapicerce - jak je usunąć?

Podobnie możemy postąpić, jak ze skórą ekologiczną, czyli zastosować na nie ocet lub alkohol. Delikatnym sposobem na tusz jest mleczko do twarzy. Wystarczy odrobinę wlać na wacik i wyczyścić nim plamy z długopisu ze skórzanej tapicerki.

Jak usunąć plamy z długopisu z wełny i materiałów syntetycznych?

W tym wypadku się sprawdzi terpentyna lub roztwór kwasu szczawiowego. W tym celu namocz plamę wodą i przecieraj terpentyną lub roztworem kwasu szczawiowego (roztwór: 10 g kwasu szczawiowego na ½ szklanki gorącej wody). Następnie spłukuj zimną wodą i pierz normalnie. Sposób ten również się sprawdza w przypadku plam z ołówka kopiowego i kalki.

Plamy z długopisu na kurtce - czy da się je zmyć?

Plamy z długopisu na kurtce usunie krem do golenia. Nakładamy produkt na plamę, pozostawiamy go na kilka godzin i pierzemy w ciepłej wodzie. W przypadku żelowego długopisu możesz zastosować gumkę do zmazywania. Pocieraj nią plamę, aż zejdzie.

  Jak i czym czyścić dywan? 10 domowych sposobów na czyszczenie dywanów

Jak usunąć plamy z długopisu na białej bluzce?

W tym wypadku możesz użyć bezbarwnego alkoholu ( np. spirytus, spirytus salicylowy, bezbarwna woda kolońska). Najpierw zmocz miejsce zabrudzenia, potem nalej trochę alkoholu na wacik i pocieraj zabrudzone miejsce. W ten sposób można też spróbować z acetonem (zmywaczem do paznokci).

Innym sposobem jest pasta do zębów. Niemniej jednak jak już chcemy jej użyć, to pamiętajmy, że tylko białą pastę do zębów możemy użyć na białej bluzce. Wcieramy pastę w plamę i pozostawiamy ją tak na dobę. Po wypraniu bluzki, plama z tuszu powinna zniknąć.

Jeżeli plama już trochę jest na bluzce i żadne z powyższych sposobów na nią nie pomaga, to pozostaje użyć odplamiacza. Środek chemiczny powinien podziałać.

Domowych i sprawdzonych metod na rozlany tusz z długopisu na kanapie, koszuli, czy spodniach jest wiele. Pamiętaj jednak, że w przypadku plamy z długopisu czas ma ogromne znaczenie. Im dłużej będziemy zwlekać, tym ciężej takie ślady na ubraniach, ortalionie, czy tapicerkach ze skóry (naturalnej lub ekologicznej)  będzie ciężko usunąć. W takim przypadku  będziemy zmuszeni zastosować bardziej drastyczne środki.