Jak usunąć plamy z jagód? 6 skutecznych sposobów na uratowanie ubrań

Jagoda to smaczny i zdrowy owoc, który możemy spożywać prosto z krzaczka w pierwszej połowie lata. Jego wyjątkowość  tkwi w ciemno fioletowym kolorze, który barwi niemal wszystko. Zatem o plamy z jagód nie jest trudno. Kiedy jemy te smaczne owoce nasze dłonie, buzie i również ubrania mogą zostać pofarbowane. O ile z rąk czy twarzy łatwo je zmyć, to już plamy z jagód na ubraniach trudno wyczyścić . W tym artykule przedstawimy ci 6 skutecznych metod na uratowanie ubrań poplamionych sokiem z jagód.

Jak usunąć plamy z jagód?

Domowe sposoby na plamy z jagód znane już były przez nasze babcie i prababcie. Ta wiedza jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Dlatego mały wypadek w postaci plamy z borówek, nie spisuje naszego ubrania zaraz  na straty. W tym celu możemy użyć cytryny, kwasku cytrynowego, octu, mleka lub spirytusu.

Czym usunąć plamy z jagód?

Kwasek cytrynowy

Sprawdzoną i skuteczną metodą na plamy z jagód na bawełnie jest namoczenie ich w roztworze kwasku cytrynowego. W tym celu do miski wlewamy letnią wodę i rozpuszczamy w niej duże opakowanie kwasku cytrynowego. Zabrudzone ubranie namaczamy przez godzinę. Jeżeli plama nadal jest widoczna, to pozostawiamy ubranie namoczone jeszcze przez 6 godzin. Można ten czas jeszcze bardziej wydłużyć, jeżeli nie ma efektów. Niektórzy zostawiają ubranie w roztworze wody i kwasku cytrynowego na całą noc. Następnie rano piorą ciuch jak zwykle. Po plamach nie powinno być śladu.

Sok z cytryny

Ta metoda jest idealnym rozwiązaniem do usuwania drobnych plam z ubrań bez ich późniejszego prania. W tym celu wykorzystujemy sok z cytryny i wacik. Nasączamy wacik sokiem z cytryny i przecieramy plamę z obu stron. Potem spłukujemy miejsce po plamie pod bieżącą wodą. W ten sposób możemy usunąć świeże plamy z jagód.

  Maszyny do profesjonalnego czyszczenia podłóg – przegląd najpopularniejszych modeli szorowarek

Ocet na plamy z jagód

Plamy z jagód na ubraniach można również zlikwidować za pomocą roztworu octu. Gdy plama jest świeża, to poradzi sobie z nią roztwór w proporcjach 1:2, czyli na dwie szklanki wody na szklankę octu.

Przy plamach już przyschniętych należy sporządzić proporcję octu z wodą 1:1.  W misce z przygotowaną mieszaniną namaczamy ubranie i pozostawiamy na 2 godziny. Po tym czasie pierzemy w 40 st. C.

Powyższymi sposobami wywabisz plamy z jagód na bawełnie oraz innych klasyczny tkaninach, które nosimy na co dzień. A co jak nam się przydarzy plama na lnianej, wełnianej, kaszmirowej lub jedwabnej tkaninie ? Zatem przedstawimy sprawdzone metody na usunięcie plam z jagód z tkanin bardziej delikatnych.

Jak wywabić plamy z jagód z innych tkanin

Kwaśne mleko

Kwaśnym mlekiem można wywabić plamy z jagód z ubrań z lnu. W tym celu przecieramy plamy kwaśnym mlekiem i pozostawiamy na kilka godzin. Potem pierzemy tkaninę zgodnie ze wskazaniami.

Spirytus na jedwabne ubrania

Z jedwabiu możemy usunąć plamy z jagód, przecierają je wacikiem nasączonym spirytusem.

Amoniak

Roztwór amoniaku, wody i boraksu sprawdzi się przy wszystkich delikatnych tkaninach. W tym celu sporządzamy mieszaninę z 1 łyżki amoniaku, 2 łyżek boraksu i pól szklanki wody. Po wymieszaniu nakładamy na plamę i pozostawiamy na 30 minut. Potem zmywamy resztki wodą z mydłem.