Jak usunąć plamy po kawie? 6 skutecznych sposobów na spranie kawowych plam

Kawa to najpopularniejszy napój na całym świecie. Uprawiana głównie w krajach Ameryki Południowej jest nieodmienną częścią codziennego porannego rytuału w wielu krajach. Kawa na śniadanie to dla wielu osób podstawa. Dlatego myślę, że koneserów kawy jest  ok.80%  na świecie, a jak są kawosze, to i są plamy z kawy.

Każdemu może się zdarzyć, wylać kawę na obrus, dywan, kanapę czy ubranie. Jak to mówią, przypadki chodzą po ludziach. A  plamy z kawy są wyjątkowo widoczne i paskudne, a przy tym trudne do usunięcia przez zwykłe odpieranie w proszku do prania. Ważne, aby wiedzieć, co zrobić w tej sytuacji, czym usunąć i uratować całą sprawę.

Plamy z kawy da się wywabić wieloma metodami. W tym artykule przedstawimy, te najbardziej skuteczne, które nie wymagają zastosowania specjalnych środków.  Pamiętaj, im świeższa plama z kawy, tym łatwiej ja usunąć.

Jak usunąć plamy z kawy na dywanie?

W tym wypadku możemy użyć zwykłego octu i wody. Oczywiście roztwór wykonujemy z białego octu i zimniej wody w proporcjach 1 łyżeczka octu na 1 litr wody. W takiej mieszaninie moczymy gąbkę lub ściereczkę i pocieramy plamę na dywanie. W ten sam sposób możemy usunąć plamy z kawy na kanapie.  Metoda ta pozwala również zlikwidować czekoladę z dywanu lub kanapy.

Jak usunąć plamy z kawy na obrusie?

Soda oczyszczona obok octu w naszej kuchni, to jeden z wielu preparatów do działań specjalnych. Pomaga również na plamy z kawy.  W tym wypadku ściereczkę lub gąbkę zwilżamy wodą, a następnie nakładamy na nią sodę oczyszczoną. Potem pocieramy nią plamę z kawy do momentu, aż ona zejdzie. Tę metodę możemy również zastosować, jak wylejemy herbatę na obrus. Tak samo można usunąć plamy z kawy na białej bluzce.

  Profesjonalne usługi porządkowe - czym kierować się przy wyborze odpowiedniej firmy?

Jak usunąć plamy z kawy na ubraniach?

Świeże palmy z kawy polewamy gorącą wodą. Możemy użyć soli kuchennej. W tym wypadku plamę na ubraniu posypujemy solą kuchenną i pozostawiamy, by się plama się wchłonęła. Spłukujemy sól chłodną wodą i od razu zapieramy miejsce po plamie. W ten sposób również możemy usunąć plamy koloru kawy z mlekiem. Na tego typu świeże plamy pomoże też odplamiacz.

Jak usunąć stare plamy z kawy?

Przy już zaschniętych plamach należy zastosować coś mocniejszego. W tym wypadku potrzebujemy użyć detergentu. Do miski z wodą wlewamy np. odrobinę płynu do naczyń lub innego środka do czyszczenia. Jeżeli kawa jest na ubraniu, to musimy je namoczyć, a przynajmniej namoczyć miejsce plamy. Następnie plamę przecieramy alkoholem. Takie mocne działanie przyniesie efekty.

Jak usunąć plamy z kawy na ścianie?

O ile ściana jest pomalowana farbą zmywalną, to możemy użyć tylko wody lub wody z odrobiną detergentu. Bierzemy czystą szmatkę, moczymy w misce z wodą i przecieramy delikatnie ścianę. Jeżeli plama jest świeża, to łatwo zejdzie ze ściany.

Na ścianę nie używamy octu, sody i alkoholu, ponieważ są to naturalne rozpuszczalniki farby i możemy sobie zrobić więcej problemu. Niektórzy takie plamy na ścianie zamalowują, o ile mają w domu farbę, którą malowali  dane pomieszczenie z kawą na ścianie.

Skutecznych sposobów na plamy z kawy jest wiele. Nie trzeba zaraz sięgać po coś mocniejszego, ponieważ to, co mamy pod ręką w kuchni może nam w zupełności wystarczyć.